Produkty

Zielony dywan po zimie - zadbajmy o nasz trawnik

Zielony dywan po zimie - zadbajmy o nasz trawnik

Zadbany trawnik jest efektem naszej troski i wysiłku połączonego z odpowiednią wiedzą. Na wiosnę nie zapominajmy o aeracji, wertykulacji, piaskowaniu i nawożeniu trawy.

kosiarkaWertykulacja oraz aeracja to zabiegi rozluźnienia gleby, stosowane w celu usunięcia martwej darni. W efekcie oczyszczonego podłoża trawa szybciej się rozrasta i jest bardziej zakrzewiona. Wertykulacja trawnika polega na delikatnym, pionowym przycinaniu darni oraz usuwaniu starych złogów filcowych, w których mogą znajdować się grzyby oraz bakterie. Dzięki wykonaniu tego zabiegu, do korzeni trawy będzie przenikać więcej składników pokarmowych oraz tlenu. Zazwyczaj pierwszy zabieg jest potrzebny w 2-3 roku po założeniu trawnika. Nie należy przeprowadzać go w pierwszym roku po założeniu trawnika, bo w ten sposób możemy przyczynić się do jego zniszczenia.

Z kolei areacja polega na nakłuwaniu gleby na głębokość około 10 cm aby napowietrzyć trawnik.Robimy to też aby podnieść elastyczność trawnika, pobudzamy trawę do wzrostu, korzenie do zwiększenia masy, polepszamy proces wnikania wody i nawozów. Ostatecznie trawnik lepiej się regeneruje, uodparniana deptanie, darń jest wyrównana i gęstsza. Można ten zabieg stosować przy pomocy nakładek z kolcami na buty. W porwaniu do wertykulacji, aeracja jest mniej inwazyjna i można ją stosować kilka razy w roku.

Wiosna  przełom marca i kwietnia to czas na przeprowadzenie powyższych zabiegów. Jest to okres, kiedy trawa zaczyna powoli rosnąć i nadaje się do pierwszego skoszenia po zimie. Aeracja może być również wykonana w czasie lata oraz wczesną jesienią. Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest usunięcie z trawnika kamieni i skoszenie trawy, bo to pozwoli dostać się do martwej darni. Po zakończeniu rozluźniania gleby należy oczyścić trawnik, dokładnie go wyrównać i dosiać nową trawę.

Do przeprowadzenia aeracji i wertykulacji niezbędne są specjalne urządzenia  aeratory i wertykulatory. Niektóre modele maszyn posiadają połączoną funkcję aeratora oraz wertykulatora. W ofertach handlowych, można znaleźć trzy podstawowe rodzaje tych maszyn.

- Wertykulator, aerator ręczny  przeznaczony do małych powierzchni. Wiele modeli jest wyposażonych w koła, ułatwiających prowadzenie, jednak bez względu na specyfikacje, sprzęt ten wymaga od użytkownika dużej siły. koszenie

- Wertykulator, aerator elektryczny do trawników o średniej wielkości. Jest bardziej komfortowy w użytkowaniu niż wertykulatory i aeratory ręczne,pracuje cicho. Jest znacznie droższy od urządzeń ręcznych.

- Wertykulator, aerator spalinowy  sprawdza się na każdym podłożu o małej, średniej lub dużej powierzchni, działa szybko i efektywnie.

Po aeracji i wertykulacji powinno się wykonać tzw. piaskowanie. Jest to zabieg mało znany w Polsce, ale na zachodzie Europy często stosowany. Polega on na rozrzuceniu łopatą niezbyt dużej ilości średnioziarnistego i suchego piasku a następnie rozgrabienie go za pomocą grabi na trawniku. Piaskowanie poprawia przepuszczalność gleby i rozluźnia ją, uzupełnia nierówności na murawie i przyczynia się do powstawania nowych korzeni i pędów. Trawnik staje się bardziej elastyczny.

Na koniec zaleca się zastosowanie długo działającego nawozu, który pozwoli szybko odbudować się trawie. Jeśli nie mamy nawozu organicznego (kompost, obornik), stosujemy nawozy mineralne. Popularne są gotowe mieszanki dostosowane do pory roku. Rozrzucamy je ręcznie lub przy pomocy siewnika. Koniecznie trzeba obficie podlać trawnik po zastosowaniu nawozu, inaczej ulotni się i nie wniknie w głąb ziemi.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak nawozić trawnik przed zimą?

Jak nawozić trawnik przed zimą?
Pielęgnowany z należytą starannością trawnik jest piękną ozdobą ogrodu. Przez sezon letni wymagał odpowiednich starań: strzyżenia, podlewania, nawożen...
Czytaj więcej

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Jak przygotować trawnik do zimy

Jak przygotować trawnik do zimy
Naszemu trawnikowi, o który dbaliśmy cały sezon, należy się odpoczynek w porze zimowej. Aby jednak bujnie rozkrzewił się na przyszłą wiosnę, należy go...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
05.07.2016
Bezsensu z tymi trwanikami, jest tak gorąco, że żółknie i umiera, jak się skosi, a jak się nie kosi to zarasta, nie umiem poprowadzić ładnego trawnika i chyba mi się nie chce/.

Ocena i komentarz dla:

Zielony dywan po zimie - zadbajmy o nasz trawnik