Rolety elektryczne czy ręczne – wybieramy rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne są coraz chętniej wybierane podczas wykańczania domów oraz mieszkań. Posiadają doskonałe właściwości użytkowe i poprawiają codzienny komfort życia domowego. Do wyboru są ręczne i elektryczne modele rolet zewnętrznych – które z nich wybrać, aby osiągnąć w mieszkaniu upragnione warunki i cieszyć się jak najłatwiejszym sterowaniem osłonami?

rolety zewnętrznerolety zewnętrznerolety zewnętrznerolety zewnętrzne

Rolety zewnętrze i ich właściwości

Rolety zewnętrzne, podobnie jak warianty wewnętrzne, zapewniają domownikom maksymalny poziom prywatności – za dnia czy po zmroku Twoje pomieszczenia pozostaną niewidoczne od strony ulicy, jeśli zasłonisz nimi okna. Dodatkowo skutecznie blokują przepływ promieni słonecznych do pokojów, pozwalając stworzyć wygodne warunki do pracy czy odpoczynku. W przeciwieństwie do rolet wewnętrznych stanowią one jednak dodatkową izolację cieplną – latem ograniczą ryzyko nagrzewania się pomieszczeń, a zimą zapobiegną utratom ciepła.

Czy wiesz, że...?

Rolety wewnętrzne stanowią także doskonałą ochronę przed włamaniami. Choć ich konstrukcja nie jest nie do sforsowania, to konieczność demontażu takiej rolety oznaczałaby dla włamywacza dodatkowy hałas i więcej poświęconego na wtargnięcie do domu czasu. Są to czynniki, które mogą skutecznie zniechęcić intruza do próby włamania się do naszego mieszkania.

rolety elektrycznerolety elektrycznerolety elektrycznerolety elektryczne

Zalety i wady zewnętrznych rolet ręcznych

Rolety ręczne sterowane są za pomocą zwijacza w postaci taśmy lub linki, zwijacza korbowego bądź też mechanizmu sprężynowego. Takie modele są zdecydowanie tańsze od wariantów elektrycznych. Dodatkową zaletą jest możliwość łatwego dostępu do wszystkich elementów konstrukcyjnych – jeśli roleta się zatnie lub będzie miała miejsce inna awaria, nie będzie problemem rozebranie zwijacza na części pierwsze i przywrócenie go do prawidłowego działania. Ponadto awaryjność tego typu konstrukcji jest niewielka. Minusem stosowania rolet ręcznych jest konieczność wysiłku podczas ich codziennego zwijania lub rozwijania. Szczególnie uciążliwe będzie to w przypadku mieszkań z dużą liczbą okien. Jeśli będziemy musieli szybko wyjść z mieszkania, opuszczanie wszystkich rolet zajmie wiele czasu.

rolety elektryczne castoramarolety elektryczne castoramarolety elektryczne castoramarolety elektryczne castorama

Zalety i wady zewnętrznych rolet elektrycznych

Za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim wysoki komfort jego stosowania. Wystarczy nacisnąć odpowiednie przyciski na pilocie, aby rolety podnosiły się i opuszczały – możemy dzięki temu wpuścić światło dzienne do pokojów, kiedy jeszcze leżymy w łóżkach. Nie wymaga to od nas wysiłku, a także pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Do wad zewnętrznych rolet elektrycznych z pewnością należy ich wysoka cena oraz konieczność montażu podtynkowego. Nie chodzi tu tylko o ingerencję w strukturę ściany w czasie zakładania rolet, ale również o utrudniony dostęp do elementów konstrukcyjnych. W przypadku awarii będziemy zmuszeni usunąć tynki, aby naprawić powstałą usterkę.

Jeśli więc zdecydujemy się na rolety elektryczne, powinniśmy wybrać model dobry jakościowo, w jak najmniejszym stopniu narażony na uszkodzenia i awarie, abyśmy nie musieli borykać się z trudnościami ich usuwania. Jeśli jednak nasz budżet nie pozwala nam na zakup porządnych rolet elektrycznych, zainwestujmy w solidne rolety ręczne.

 

Data publikacji: 30.03.2018