LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – które wybrać?

Rolety osłaniają wnętrze domu przed dużym natężeniem naturalnego światła. Zapewniają też większą prywatność, co przydaje się zwłaszcza w mieszkaniach położonych nisko. Które rolety sprawdzą się lepiej: wewnętrzne czy zewnętrzne? Jakimi cechami odznaczają się oba rodzaje?

Rolety wewnętrzne na oknieRolety wewnętrzne na oknieRolety wewnętrzne na oknieRolety wewnętrzne na oknie

Kiedy montować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne są atrakcyjnym rozwiązaniem z uwagi na szereg zalet, jakimi się odznaczają. Są to jednocześnie czynniki, którymi powinniśmy się kierować podczas wybierania rolet zewnętrznych.

1. Przede wszystkim pozwalają na regulację temperatury wewnątrz domu. Zimą zapobiegają utracie ciepła z pomieszczeń oraz wtargnięciu zimnego powietrza z dworu. To z kolei przekłada się na obniżone rachunki za ogrzewanie. W lecie przyczyniają się do obniżenia temperatury nawet o kilka stopni.

2. Zasłanianie okien roletami zewnętrznymi to dobry sposób na kontrolowanie ilości wpadającego do wewnątrz światła. Jeśli chcemy w ciągu upalnego letniego dnia położyć się spać lub obejrzeć film grozy, pomogą nam w tym właśnie rolety zewnętrzne. Ponadto ograniczenie dostępu promieni UV do mieszkania umożliwi naszym meblom, tapetom czy farbom ściennym zachować kolor i pierwotne właściwości.

3. Specjalny model rolet z perforacjami pozwala na wentylację pokoju. Dzięki takim roletom przewietrzymy mieszkanie szybko i bez ryzyka stworzenia przeciągu.

 

Rolety zewnętrzneRolety zewnętrzneRolety zewnętrzneRolety zewnętrzne

4. Stosowanie rolet zewnętrznych to rozwiązanie zapewniające bardzo dobrą izolację akustyczną. Rolety zewnętrzne sprawdzą się zwłaszcza w budynkach położonych na obszarach o natężonym ruchu, np. przy drodze szybkiego ruchu lub nieopodal przejazdu kolejowego. Opuszczenie rolet obniży słyszalność dźwięków z zewnątrz nawet o 14 decybeli.

5. Rolety zewnętrzne, jak każda osłona okienna, podnoszą komfort przebywania we własnym mieszkaniu i zapewniają większe poczucie prywatności. Są szczelne, więc nie ma obawy, że ktoś zobaczy nas przez szczeliny.

6. Na zamontowaniu rolet zewnętrznych zyska również samo okno. Osłonięte przed promieniami UV oraz zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nie zniszczeje tak szybko, jak wystawione na ich działanie. Stolarka okienna nie zmieni koloru ani nie straci właściwości – zwłaszcza ta wykonana z drewna, a szyba nie straci szczelności.

7. Montażu rolet zewnętrznych można dokonać samodzielnie.

Czy wiesz, że…?

Rolety zewnętrzne można podzielić ze względu na sposób sterowania. Rolety manualne są atrakcyjniejsze cenowo, jednak ich użytkowanie związane jest z koniecznością podchodzenia do okna i ręcznego zasłaniania go bądź odsłaniania. Trzeba też liczyć się z tym, że na ścianie przy oknie pojawi się mało estetyczna taśma, linka lub korba. Roletami automatycznymi można sterować z dowolnego miejsca w pokoju, co jest wygodne, a ponadto spuszczanie rolet jest ciche i płynne.

Rolety wewnętrzne – alternatywa dla rolet zewnętrznych

Rolety możemy zastosować również po wewnętrznej stronie mieszkania. W przeciwieństwie do rolet zewnętrznych te wewnętrzne są rozwiązaniem bardziej estetycznym niż ochronnym. Nie izolują od hałasu, a także gorzej radzą sobie z osłonięciem przed słońcem. Nie uzyskamy dzięki nim idealnej ciemności, jak w przypadku rolet zewnętrznych. Rolety wewnętrzne należy traktować raczej jako alternatywę firan i zasłon. Są wygodnym rozwiązaniem do mieszkań w bloku i apartamentów.

Rolety wewnętrzne materiałowe CastoramaRolety wewnętrzne materiałowe CastoramaRolety wewnętrzne materiałowe CastoramaRolety wewnętrzne materiałowe Castorama

Do zalet rolet wewnętrznych należą:

  • cena, dużo niższa niż w przypadku rolet zewnętrznych,
  • uniwersalność – rolety wewnętrzne możemy zamontować zarówno w domku jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku,
  • szeroki wachlarz materiałów, kolorów i deseni, dzięki którym dopasujemy rolety do aranżacji wnętrza,
  • optyczne powiększenie przestrzeni po wyeliminowaniu masywnych zasłon i firan,
  • łatwość w montażu – zawieszenie rolet wewnętrznych można przeprowadzić szybko i bez specjalistycznych urządzeń,
  • łatwość w utrzymaniu w czystości oraz bezproblemowe usuwanie brudu,
  • możliwość zamontowania w dowolnym momencie, podczas gdy zamocowanie rolet zewnętrznych najlepiej planować podczas budowania domu.

Rolety wewnętrzne są uniwersalne, jednak z uwagi na bezpieczeństwo, w domkach jednorodzinnych częściej montuje się modele zewnętrzne. Wszystko zależy od tego, na jakich aspektach zależy nam najbardziej oraz tego, czy zajmowane mieszkanie należy do nas. Rolety wewnętrzne można zdemontować i przenieść, a zewnętrzne mocowane są przeważnie na długie lata.

Data publikacji: 22.05.2018