Rolety okienne do wnętrz – wybór i zastosowanie

Rolety wewnętrzne to coraz chętniej stosowane elementy wyposażenia wnętrz. Czasem pojawiają się wraz z tradycyjnymi firanami, a czasem je zastępują i jako jedyne zdobią okienną wnękę. Jakie zalety mają rolety na okna i w jakiego rodzaju produkty możemy się wyposażyć?

Rolety okienne – funkcjonalne i estetyczne

Rolety do okien znajdują zastosowanie w wielu różnych wnętrzach – nie tylko domowych, ale i biurowych czy firmowych. Szczególnie chętnie stosujemy je w sytuacji, gdy nasze pomieszczenia narażone są na działanie intensywnych promieni słonecznych, które zakłócają odpoczynek oraz utrudniają pracę na komputerze. Dzięki możliwości łatwego regulowania położenia tkaniny z łatwością poradzimy sobie z zasłonięciem szyb okiennych do wybranego poziomu, tak by zapewnić sobie optymalne warunki do wykonywania określonych czynności. Roleta okienna przewyższa pod tym względem tradycyjne zasłony, które pozwalają jedynie na całkowite zasłonięcie okien.

Do kolejnych zalet rolet okiennych wewnętrznych należy zaliczyć ich łatwy, bardzo często bezinwazyjny, montaż. Dzięki temu z mocowaniem rolety poradzimy sobie we własnym zakresie, a jeśli zachcemy w przyszłości ją ściągnąć, na ramie okiennej nie pozostaną po niej ślady.

Roleta Colours Iggy 87 x 180 cm beżowaRoleta Colours Iggy 87 x 180 cm beżowaRoleta Colours Iggy 87 x 180 cm beżowaRoleta Colours Iggy 87 x 180 cm beżowa

Nie można też zapomnieć, że nowoczesne rolety na okna dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co sprawia, że bez trudu dopasujemy je do wybranej aranżacji i rodzaju wnętrza – np. pokoju dziecięcego, biura czy sypialni. Warto też wspomnieć o dużym wyborze, jaki mamy pod względem wyboru konkretnego rodzaju rolety. Wszystko to sprawia, że we współczesnych pomieszczeniach odgrywają ważną rolę.

Czy wiesz, że...

Rolety do okien mają wiele zalet – poza funkcją dekoracyjną spełniają też rolę praktyczną. Nie tylko pozwalają rozwiązać problem uciążliwych promieni słonecznych w ciągu dnia, ale także zapewniają prywatność po zmroku, czyniąc nasze wnętrza niewidocznymi od strony ulicy.

Jak wybrać rolety okienne wewnętrzne?

Aby rolety wewnętrzne dobrze spełniały swoją rolę, należy dopasować je odpowiednio do swoich oczekiwań oraz pomieszczeń, w których je zamontujemy. Poza uwzględnieniem wymiarów okna będziemy musieli podjąć decyzję o rodzaju rolety.

W sklepach znajdziemy szereg produktów o różnym wyglądzie i funkcjach. Jeśli zależy nam na maksymalnej ochronie przed promieniami słonecznymi, np. w gabinecie czy biurze, warto rozważyć zakup rolet zaciemniających. Stylową dekorację salonu będą stanowiły np. rolety rzymskie lub plisowane, a do zasłonięcia szyb na poddaszu sprawdzą się rolety do okien dachowych.

Rolety okienne różnią się od siebie także zastosowanym do ich produkcji materiałem, który będzie wpływał zarówno na funkcjonalność produktu, jaki i jego wygląd. To kolejny z aspektów, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze rolet na okna. Jakie dokładanie produkty mamy do wyboru?

Rodzaje rolet okiennych

Niektóre z rodzajów rolet do okien wymieniliśmy już powyżej. Oto spośród jakich modeli możemy wybierać i czym się one charakteryzują:

Zwijane rolety ekranowe, zwane też kasetowymi

To jedne z najpopularniejszych rolet okiennych o uniwersalnym zastosowaniu. Najczęściej dzięki specjalnemu łańcuszkowi możemy zwijać je ręcznie. Wśród produktów tego tupu znajdziemy te wolnowiszące oraz kasetowe, które osadzone są w prowadnicach i z tego powodu ich pozycja nie zmienia się nawet podczas uchylania okna czy powiewów wiatru. Rolety tego typu mogą różnić się od siebie sposobem montażu – jedne zamocujemy bezinwazyjnie, a inne będą wymagały ingerencji w strukturę ramy okiennej. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupów.

Roleta Bambus 60 x 180 cm naturalRoleta Bambus 60 x 180 cm naturalRoleta Bambus 60 x 180 cm naturalRoleta Bambus 60 x 180 cm natural

Do produkcji rolet ekranowych najczęściej stosuje się poliester. Dostępne są w rozmaitych rozmiarach, umożliwiając dopasowanie ich do różnej wielkości okien pokojowych czy biurowych, a także do drzwi balkonowych. Dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy zależy nam na możliwości dobrego zaciemnienia wnętrza.

Czy wiesz, że...

Tradycyjne rolety kasetowe dostępne są w wielu jednolitych kolorach do wyboru. Gładki materiał możemy jednak zastąpić tkaniną z fakturą, ozdobnym wzorem, a nawet nadrukiem zdjęcia – dzięki temu zamiast gładkiej powierzchni materiału, po opuszczeniu rolety naszym oczom ukażą się np. panorama miasta, górski krajobraz albo aromatyczne zioła.

Nowoczesne rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc to rolety podwójne wykonane z pasów materiału, pomiędzy którymi znajdują się przerwy w postaci pasów transparentnych. Ich działanie przypomina działanie klasycznych żaluzji. Do zalet takiego rozwiązania należy możliwość regulacji dopływu światła bez potrzeby podnoszenia materiału go góry. Nie bez znaczenia jest także efektowny wygląd – widoczne po obu stronach okna pasy sprawiają, że rolety takie najlepiej prezentują się samodzielnie, bez dodatkowych zasłon czy firan, które możemy dostrzec w towarzystwie rolet kasetowych.

Podobnie jak rolety kasetowe, także rolety dzień-noc znajdą zastosowanie w rozmaitych pomieszczeniach oraz w oknach balkonowych. Dostępne są w wielu różnych rozmiarach oraz kolorach, dlatego ich dopasowanie do wnętrza nie jest trudne. Należy jednak pamiętać, że nie zaciemniają wnętrz w tak dużym stopniu jak rolety ekranowe, więc jeśli oczekujemy takiego właśnie efektu, lepiej zastąpić je innymi modelami.

Roleta dzień/noc Colours Elin 81,5 x 180 cm antracytRoleta dzień/noc Colours Elin 81,5 x 180 cm antracytRoleta dzień/noc Colours Elin 81,5 x 180 cm antracytRoleta dzień/noc Colours Elin 81,5 x 180 cm antracyt

Rolety rzymskie – najbardziej dekoracyjne

Jeśli zależy nam na roletach, które ze względu na dekoracyjny wygląd z powodzeniem zastąpią firany i zasłony, wybierzmy rolety rzymskie. Ich zastosowanie będzie także dobrym wyjściem w sytuacji, gdy powierzchnia ściany wokół okna jest na tyle mała, że uniemożliwia zamocowanie tradycyjnych tekstyliów okiennych.

Czym charakteryzują się rolety rzymskie? Rozwinięte opadają wzdłuż okna, a podczas podciągania za pomocą łańcuszka lub sznurka układają się w poziome fałdy – całkowicie podniesione przypominają formą lambrekin.

Rolety rzymskie dostępne są różnych rozmiarach, a dodatkowo możemy zlecić ich wykonanie na zamówienie. Pozwala to na wykorzystanie dowolnego materiału – należy jednak pamiętać, że w tego typu roletach najlepiej sprawdzą się rolety uszyte z tkanin lżejszych, które układają się lepiej od cięższych odpowiedników.

Porada eksperta

Rolety rzymskie mogą powstać z dowolnego materiału. Oznacza to, że mogą np. powielać wzory, jakie znajdują się na poduszkach, lub nawiązywać kolorystycznie do tapicerki meblowej, dodatków czy ścian. Jeśli więc zależy nam na idealnie dopracowanej, spójnej aranżacji, warto sięgnąć właśnie po rolety rzymskie.

Należy jednak pamiętać, że o ile rolety rzymskie dają nam wiele możliwości aranżacyjnych, o tyle nie zaciemnią w pełni wnętrza. Zabezpieczą je przed intensywnym światłem, tworząc w pomieszczaniu przyjemny półmrok i kameralną atmosferę. Ze względu na swój charakter, najczęściej stosowane są w pomieszczeniach domowych.

Roleta rzymska GoodHome Soyo 60 x 160 cm beżowaRoleta rzymska GoodHome Soyo 60 x 160 cm beżowaRoleta rzymska GoodHome Soyo 60 x 160 cm beżowaRoleta rzymska GoodHome Soyo 60 x 160 cm beżowa

Rolety plisowane

Rolety plisowane przyjmują formę harmonijki, którą – w zależności od modelu – możemy zwijać wyłącznie z dołu do góry albo także w odwrotnym kierunku, czyli z góry do dołu. W drugim przypadku mamy możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu szyby, co pozwala na dopasowanie produktu do naszych potrzeb.

Rolety plisowane powstają np. z poliestru lub papieru. W przypadku tych ostatnich trzeba liczyć się jednak ze zdecydowanie gorszą ich trwałością.

Inne rodzaje rolet okiennych – dachowe, zaciemniające i bambusowe

Spośród wymienionych wyżej rodzajów rolet na okna z łatwością wybierzemy modele pasujące do okien pokojowych, kuchennych, łazienkowych czy nawet balkonowych. Jak jednak poradzić sobie w przypadku okien dachowych?

Jeśli chcemy zabezpieczyć poddasze przez rażącymi promieniami słonecznymi i nadmiernym nagrzewaniem, sięgnijmy po specjalne rolety do okien dachowych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej budowy dobrze przylegają do okien, nie odstają od nich ani też nie rozwijają się niezależnie od naszej woli. Wśród tego typu rolet znajdziemy zarówno rolety ekranowe, jak i plisowane, a na szczególną uwagę zasługują rolety zaciemniające.

Czym wyróżniają się rolety zaciemniające? Przede wszystkim gwarantują bardzo dobry stopień zaciemnienia pomieszczeń i z tego powodu nadają się do sypialni czy wnętrz biurowych. Możemy wykorzystać je nie tylko w oknach dachowych, ale też w tradycyjnych oknach pokojowych. Warto także zwrócić uwagę na rolety zaciemniające, chroniące pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się w czasie upalnych dni. W tym celu jedną ze stron rolety pokrywa się aluminiową powłoką (zamiast której w innych produktach stosuje się materiał posrebrzany). Jej zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych, co przyczynia się do zachowania we wnętrzu przyjemnej temperatury.

Roleta Colours Java 90 x 180 cm szaraRoleta Colours Java 90 x 180 cm szaraRoleta Colours Java 90 x 180 cm szaraRoleta Colours Java 90 x 180 cm szara

Jeśli natomiast chcemy urządzić wnętrze w stylu eko, do wyboru mamy także rolety wykonane z bambusa. Naturalny charakter tego typu osłon idzie w parze z ich efektownym wyglądem, który z pewnością w niektórych aranżacjach będzie strzałem w dziesiątkę. Rolety bambusowe nie zapewnią nam jednak pełnej ochrony przed światłem słonecznym.

 

Data publikacji: 25.06.2017