icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Pręty gwintowane - zastosowanie

Pręty stanowią wyroby hutnicze, których długość jest znacznie większa od przekroju. Powstają poprzez walcowanie lub przeciąganie surowca metalowego. Wyroby te posiadają dużą sztywność, a do ich deformacji trzeba użyć znacznej siły i specjalnych urządzeń.

Pręty

Tylko jednym z rodzajów prętów są pręty gwintowane, czyli zaopatrzone w gwint. Wszelkie pręty mogą mieć przekroje:

- okrągłe, o średnicy od 8 do 250 mm,

- sześciokątne – średnica okręgu wpisanego 8 do 62 mm,

- kwadratowe,

- prostokątne.

Pręty mogą być wykonane z różnych surowców, ale najpopularniejszym jest stal. W naszych normach (PN) pręty stalowe określane są poprzez takie parametry jak:

- średnica lub wymiary przekroju,

- gatunek stali,

- klasa stali.

Dla łatwiejszego rozróżnienia klasy stali, pręty wykonuje się jako gładkie (klasy A-0 A-I) lub żebrowane (klasy A-II, A-III A-IIIN). W przypadku prętów żebrowanych średnica jest uśredniana, to znaczy, że wynika ona z ilości materiału, a nie konkretnego wymiaru pręta. A pręt o małej średnicy to po prostu drut.

Pręty mogą podlegać też dalszej obróbce skrawaniem lub być wykorzystywane jako elementy konstrukcji, np. kratownic, ram zbrojeń, żelbetu.

Przeczytaj także: Termowizyjne badanie budynku – kiedy warto je przeprowadzić?

Pręty gwintowane - zastosowanie

Gwinty

Gwinty (z niemieckiego Gewinde) stanowią nacięcia twardej powierzchni walcowej lub stożkowej. Mogą być zewnętrzne (GZ) albo wewnętrzne (GW). Ruch obrotowy gwintu zewnętrznego powoduje przesuwanie się tego elementu względem elementu z dopasowanym gwintem wewnętrznym (wkręcanie). Gwinty są znormalizowane przez PN. Powszechnie obowiązuje w nich miara metryczna, oznaczana symbolem „M”. Po tym symbolu umieszczana jest średnica gwintu w mm, np. M20. Dodatkowo, przy nietypowym skoku gwintu, dodaje się jeszcze oznaczenie w kodzie nazwy gwintu (np. M20x2 – to gwint metryczny o średnicy 20 mm i skoku 2 mm).

Wśród wielu rodzajów gwintów wyróżniamy;

- ze względu na przeznaczenie: gwint złączny i pociągowy,

- z uwagi na kształt: m.in. trapezowy, prostokątny, okrągły, stożkowy, toczny, walcowy, rowerowy i inne,

- ze względu na sposób skręcania: gwint prawy i lewy,

- z uwagi na skok gwintu: gwint normalny, drobnozwojny lub grubozwojowy,

- ze względu na krotność: gwint pojedynczy, gwinty dwukrotne czy wielokrotne.

Zastosowanie prętów gwintowanych

Pręty gwintowane stanowią silne łącze – mocno i trwale zespalają, dlatego stosowane są w licznych elementach konstrukcyjnych. Między innymi wykorzystujemy je w łączeniu konstrukcji opartych o szalunek, a także przy montażu więźby dachowej. Służą również do stabilizacji zbrojeń w konstrukcjach żelbetowych.

Pręty gwintowane są stosowane przy montażu (podwieszeniach) instalacji, np. wentylacyjnych, elektrycznych czy hydraulicznych. Chętnie używane sa przy podwieszaniu sufitów, tworzeniu korytek dla kabli, przewodów, rur.

Uwaga: Czasem przy oznaczeniach prętów spotykamy symbol DIN (tu np. 975, 976) – jest to skrótowe określenie norm stworzonych przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsche Institut fur Normung). Są to normy umiędzynarodowione, które z powodzeniem przekładają się także na warunki polskie.

Dowiedz się: Jak skutecznie wykorzystać tuleje szalunkowe?

Pręty gwintowane - zastosowanie

Oferty producentów

Oferta prętów gwintowanych na rynku jest zróżnicowana i to w wielu zakresach, np. pod względem sposobu wykończenia, gwintowania, klasy twardości, grubości, przekroju czy profilu. Spotkamy pręty z rożnych jakościowo materiałów, np. stali zwykłej, nierdzewnej, kwasoodpornej czy z mosiądzu. Samo wykończenie prętów może być np. czarne, ocynkowane ogniowo, ocynkowane galwanicznie, termodyfuzyjnie i na wiele innych jeszcze sposobów. W zależności od planowanego użycia, możemy dobrać odpowiednie, niezbędne dla naszych potrzeb cechy jakościowo-wytrzymałościowe, a nawet zewnętrzne, prętów gwintowanych.