Jak stosować pianki montażowe i uszczelniające?

Piankę montażową używamy na przykład do osadzania i stabilizowania ościeżnic, drzwi, okien oraz parapetów. Jednak przy aplikacji pianki łatwo popełnić liczne błędy. Poznajmy zasady stosowania pianki montażowej z lejkiem lub pistoletem, aby ułatwiać sobie pracę.

Jak stosować pianki montażowe?

Jaką piankę wybrać?

Jeśli montujemy futrynę lub parapet, do wyboru mamy ogromny rodzaj pianek montażowych. Niektóre mają dołączone wężyki, inne wymagają użycia pistoletu do piany. Aplikatory do pianek i kartuszy mają postać lejków lub długich słomek, które ułatwiają dotarcie do wąskich szczelin montażowych. Pistolety do piany montażowej mają tę przewagę nad aplikatorami, że są to produkty wielokrotnego użytku, dzięki czemu mogą nam posłużyć przy niejednym zadaniu. Z instrukcji wideo dowiemy się, jaką piankę montażową wybrać do danej pracy, tymczasem przejdźmy do zasad ich używania.

Jak używać pistolet do piany montażowej?

Po pierwsze przeczytajmy instrukcję użycia piany dwuskładnikowej, która zwykle jest nadrukowana na opakowaniu. Przed nakręceniem puszki na pistolet sprawdźmy, czy jego zawór jest zakręcony. Jeśli tak, nakładamy pianę na pistolet i przekręcamy zawór w dole puszki, aby komponenty mieszanki mogły się ze sobą połączyć. Następnie energicznie wstrząsamy puszką, około. 15-20 razy. Pokrętłem zaworu ustawiamy wielkość strumienia. Po skończonej pracy i zakręceniu zaworu, pojemnik można wykorzystać później ponownie. Pamiętajmy, aby po użyciu pistolet oczyścić z pozostałości uszczelniacza specjalnym środkiem do czyszczenia, tzw. czyścikiem.

Czy wiesz, że?

Po naciśnięciu spustu piana montażowa zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie. Ten proces nazywa się rozprężaniem i dzięki niemu piana może uszczelnić wąskie miejsca np. pomiędzy murem a ościeżnicą. Po kilkudziesięciu minutach zauważymy, że piana stwardniała. Można wtedy odciąć jej nadmiar. Stwardniałą pianę możemy też malować, tynkować, ciąć, szlifować i wiercić w niej otwory.

Jak stosować pianki uszczelniające?

Najważniejsze zasady aplikacja pianki

- Podłoże, na które nanosimy piankę powinno być odkurzone i zwilżone wodą – materiał lepiej wiąże w kontakcie z wilgocią.

- Fragmenty ościeżnic, ram, mebli, ceramiki itp. powinny być zabezpieczone taśmą. Zaschniętą pianę trudno usunąć. Świeżych śladów pozbędziemy się środkami czyszczącymi do pian i uszczelniaczy. Zwykle stare, zaschnięte plamy dają się usunąć tylko mechanicznie. Pamiętajmy też, że pianki montażowe to preparaty żrące!

- Pianę z pistoletu nanosimy od dołu do góry szczeliny montażowej. Puszkę trzeba trzymać do góry dnem, chyba że jej producent zaleca inny sposób aplikacji.

- Zalecana warstwa pianki nie powinna być grubsza niż 3 cm. Jeśli wypełniana szczelina jest głębsza, nakładajmy środek warstwami. Każda kolejna dawka pianki powinna być nanoszona, gdy poprzednia warstwa stwardnieje.

- Większość środków po aplikacji wymaga zwilżenia ich wodą.

Przydatne dodatki – aplikatory do kartuszy, lejki do iniekcji, środki czyszczące do uszczelniaczy i preparaty do twardej piany – znajdziemy w kategorii Akcesoria do uszczelniaczy.

Data aktualizacji: 05.06.2024