Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego, obsadzonego mnóstwem drzew i krzewów owocowych sadu. Ogród na pochyłym terenie – jak wykorzystać jego potencjał?

Wyzwanie Anny i Roberta – ogród na skarpie

Skarpa w ogrodzie – problem czy ciekawe wyzwanie, które motywuje do działania? Anna i Robert są miłośnikami przyrody, lubią otaczać się naturalnymi materiałami, cenią sobie wysokiej jakości meble i dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Nie lubią nadmiaru przedmiotów i przepychu – cieszy ich, gdy natura sama wyręcza ich w pomysłach i często wykorzystują już istniejące rozwiązania. Chcą mieć jasne i kolorowe miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Pierwszym etapem realizacji ich marzeń było postawienie domu – tradycyjnego, niskiego, z ekologicznymi rozwiązaniami w środku oraz dużym, szerokim tarasem. Działka ma kształt prostokąta o niewielkim nachyleniu, a sam dom jest usytułowany wyżej niż trawnik. Z tarasu można bezpośrednio przejść do ogrodu, do którego prowadzi strome zejście.

Gdy Anna i Robert zaczęli wykańczać otoczenie domu, stanęli przed dylematem – jak zagospodarować skarpę? Jak sprawić, by skarpa w ogrodzie spójnie łączyła się z pozostałymi elementami dekoracyjnymi, by jednocześnie zdobiła, była bezpieczna i wyglądała naturalnie? Jak poradzić sobie terenem, na którym często jest wietrznie?

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Nasze rozwiązania – ogród na skarpie nowocześnie i praktycznie

Ogród na pochyłym terenie przynosi wiele ciekawych pomysłów. Przed przystąpieniem do pracy warto zastanowić się, czy preferujesz prosty, gładki trawnik, czy też marzy Ci się nieco dziki, zarośnięty teren, który zaskakuje i zmienia się, nawet jeśli jest ograniczony do kilkunastu metrów kwadratowych. Anna i Robert wymarzyli sobie wolny, pełen rozmaitości sad oraz bogato zarośnięty, wielopoziomowy i bezpieczny taras. A więc do dzieła!

Przeczytaj także: Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?

Uprawa roślin – jak zagospodarować skarpę?

Teren wokół tarasu jest mocno nasłoneczniony, dlatego na skarpę zostały wybrane rośliny, które dobrze znoszą wysokie temperatury i są wytrzymałe. Anna nie przepada za klasycznymi skalniakami, dlatego dominującymi roślinami stały się trawy i rośliny szerokolistne.

Wykorzystano też pojemniki do zasadzenia roślin na różnych stopniach. Dzięki takiemu zestawieniu roślinności, uprawa będzie stosunkowo prosta, nie będzie wymagała regularnego podlewania i wprowadzi do ogrodu nutę romantyzmu. Aby łatwiej było dbać o otoczenie, zamontowano prosty system nawadniania kropelkowego.

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Skarpa w ogrodzie – rozrywka pod gołym niebem

Ania i Robert lubią spotykać się z przyjaciółmi, biesiadować i wspólnie przygotowywać posiłki. Zdarza się, że odwiedzają ich rodziny z dziećmi, które uwielbiają zabawę wśród roślin, zbieranie kamyków i chlapanie w wodzie

Aby zwiększyć ograniczoną przestrzeń, para postanowiła zbudować drewniany taras na podporach. To na nim powstała strefa wypoczynkowa z terenem do zabawy dla dzieci. Obok zestawu, składającego się ze stołu i wygodnych krzeseł, jest też miejsce na grilla. Dodatkowe oświetlenie pozwoli na kontynuowanie zabawy nawet po zapadnięciu zmroku – wszystko w stonowanych odcieniach brązu, szarości i bieli, by komponowało się z naturą.

Zainspiruj się: Oświetlenie tarasu — jak oświetlić taras i balkon? Podpowiadamy

Przeminęło z wiatrem

Aby zabezpieczyć się przed zimnem i wiatrem w długie letnie wieczory, wokół tarasu zamontowano drewniane ogrodzenie lemhi. Pozwala ono na odrobinę dyskrecji i pełny relaks w gronie bliskich. Wygłusza też hałas i ogranicza roznoszenie się zapachu jedzenia. To także ochrona dla mniejszych roślin na skarpie, którym nie służy bezpośrednie nasłonecznienie.

Wiatr nie zagrozi w ten sposób przygotowanemu jedzeniu, nie zwieje delikatnej dekoracji i pozwoli wszystkim odpoczywającym na tarasie poczuć się komfortowo.
Anna i Robert zdecydowali się również na urozmaicenie wystroju ogrodu. W tym celu postawili panele ażurowe, wokół których rosną teraz rośliny pnące.

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Ogród na pochyłym terenie – pielęgnacja małych trawników

Teren wokół domu Ani i Roberta jest pochyły, upstrzony mnóstwem drzew i krzewów. Trawnika jest tam stosunkowo niewiele, w niektórych miejscach jest on trudno dostępny i wymaga więcej zabiegów pielęgnacyjnych. By trawa zawsze wyglądała atrakcyjnie, użyto dobrej odmiany, która jest odporna na deptanie i uszkodzenia mechaniczne.

Do tego inwestycja w lekką, poręczną i kompaktową kosiarkę, którą łatwo po zakończonej pracy wnieść do domu lub pomieszczenia gospodarczego. Dzięki pompom nawadniającym nie istnieje ryzyko, że trawnik ulegnie nadmiernemu wysuszeniu w okresie letnim i będzie wymagał dodatkowych działań ze strony domowników.