icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zrobić taras drewniany na betonie? Sposoby układania desek

Drewniany taras przy domu to prawdziwa gratka dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Samodzielne wykonanie tarasu nie jest wyzwaniem, któremu podołają wyłącznie fachowcy. Jak zrobić taras drewniany na betonie i cieszyć się wspólnym czasem z rodziną? Czy wylewka betonowa na taras wymaga specjalnego przygotowania?

Jak zrobić drewniany taras na batonie

Taras drewniany na betonie – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Drewno to jeden z najpopularniejszych naturalnych surowców, wykorzystywanych zarówno przy wykańczaniu mieszkań, domów, jak i podczas urządzania wnętrz. Jest niezwykle praktyczne, łatwo je zestawić z innymi elementami dekoracji. Świetnie komponuje się z metalem, szkłem, tworzywami sztucznymi, jest stosunkowo proste w obróbce, a odpowiednio zakonserwowane posłuży Ci przez długie lata.

Mieszkasz w domu i zastanawiasz się nad zbudowaniem wygodnego i praktycznego tarasu? Chciałbyś, żeby był praktyczny a jednocześnie taki, który pozwoli Ci odpocząć i zrelaksować się na łonie przyrody?  Spróbuj go samodzielnie zbudować. To nie jest wcale zadanie ponad Twoje siły. Przy odrobinie pracy stworzysz przestrzeń, która da Ci swobodę i będzie bezpieczna dla użytkowników.

Wybierz taki model i rodzaj zabudowy, która odpowie na Twoje potrzeby i spełni oczekiwania. Masz wiele opcji – taras może być postawiony na specjalnej konstrukcji, wzmocniony wspornikami lub osadzony na betonowej wylewce. Najbardziej naturalnym i łatwym w wykonaniu jest taras zrobiony z drewna. Do pokrycia, możesz użyć rozmaite materiały takie jak: kamieńpłytki ceramiczne, tworzywo sztuczne, cegłę ale …

… drewniane deski są łatwe w obróbce, nie wymagają zaawansowanego sprzętu i wiedzy z zakresu układania glazury czy terakoty. Drewno jest stosunkowo tanie, a co najważniejsze – będzie dobrze komponować się z otoczeniem – lasem, łąką lub przydomowym ogródkiem. Jest w pełni naturalne, dlatego będzie idealnym rozwiązaniem dla ludzi ceniących sobie kontakt z naturą.

Drewniany taras pozwala także na dowolne żonglowanie dodatkami. Na tle drewnianych desek postawisz drewniane lub mosiężne meble, rattanowy komplet wypoczynkowy lub rzeźbiony stolik. Zabezpieczysz go przed słońcem, wieszając nad nim płócienny żagiel lub montując stelaż pod zielone winorośle. Na tle drewna wyeksponujesz kolorowe poduszki, wielobarwny hamak i dopasujesz pozostałe elementy wyposażenia ogrodu, takie jak kuchnia błotna, drewniana piaskownica lub domek na drzewie.

Drewniany taras na betonie – jakie deski tarasowe wybrać?

Jak zrobić drewniany taras na batonie

Montaż desek tarasowych na betonie nie wymaga specjalnego przygotowania. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów drewna, zwracając uwagę na kolory, ilość słoi, ale przede wszystkim trwałość i twardość. Ponieważ taras posłuży Ci przez wiele lat, warto, abyś postawił na dobre gatunkowo materiały. Bardzo popularne są tarasy dębowe, bukowe, a także z takie zrobione z  drewna egzotycznego – hebanu, meranti czy nawet palisandru. Wiele zależy od tego jaką kwotę chcesz przeznaczyć na jego wykonanie i późniejszą konserwację.

Warto, abyś rozważył zakup gotowych, już wykończonych i odpowiednio zakonserwowanych półproduktów. Właściwe zabezpieczenie desek przed ewentualnymi uszkodzeniami i szkodliwymi zmianami atmosferycznymi to klucz do otrzymania tarasu, którym będziesz cieszyć się przez długie lata. Co więcej, gdy kupisz gotowe deski, unikniesz mozolnego czyszczenia, polerowania i wygładzania powierzchni.

Większość desek tarasowych jest odpowiednio ryflowanych, czyli posiada niewielkie wgłębienia na całej długości. Z praktycznego punktu widzenia taka deska łatwiej odprowadza wodę. Żłobienia maskują także ewentualne skazy na drewnie, sęki i uszkodzenia. Deski ryflowane pozwalają na lepszą pracę drewna pod wpływem zmian temperatury i warunków atmosferycznych. Z drugiej strony wymagają one stałego czyszczenia i okresowej konserwacji, np. przy pomocy myjki ciśnieniowej. Alternatywę stanowią gładkie deski, które tworzą idealną taflę.

Wylewka betonowa na taras – jak ją zrobić?

Jak zrobić drewniany taras na batonie

Wykonanie wylewki na tarasie nie powinno przysporzyć Ci zbyt wielu trudności. Będziesz potrzebował kilkulitrowe wiaderko, wiertarkę z mieszadłem, gumową ściągaczkę, listwę klinującą z otworami, deskę szalunkową, kielnię i przede wszystkim – odpowiednią ilość wylewki.  Wybierz właściwą wylewkę zewnętrzną, która będzie odporna na mróz i wodę.

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że podłoże jest czyste i równe. Należy je odpowiednio zwilżyć. Zacznij od wyznaczenia powierzchni wylewki. W tym celu będziesz potrzebował deskę szalunkową z otworami i listwę klinującą. Listwę mocujemy do podłoża przy pomocy kołków rozporowych i właściwych wierteł, które odpowiadają strukturze warstwy bazowej.

Solidnie zaklinuj deskę szalunkową i nadaj jej odpowiedni kąt, by wylewka była prosta. Po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją, przygotuj zaprawę. Będziesz do tego potrzebował wiadro,  gotową zaprawę i wodę. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki przy pomocy mieszadła. Gdy konsystencja jest już jednolita, przystąp do wylewania wylewki.

Najlepiej zacząć jest od przeciwległego rogu i przesuwać się do zewnętrznej granicy. Wylej zaprawę na powierzchnię około 2–3 metrów kwadratowych. Gumową ściągaczką równomiernie i delikatnie rozprowadź zaprawę na całej powierzchni. Ponieważ wylewka zasycha stosunkowo szybko, pracuj sprawnie i przesuwaj się niewielkimi fragmentami, dopracowując brzegi i kąty wokół desek szalunkowych.

Taras powinieneś pozostawić do wyschnięcia na ok. 24 godziny. Postaraj się wybrać bezdeszczowy dzień lub zabezpieczyć teren przed ewentualnym nocnym deszczem lub wtargnięciem przez zwierzęta. Dobrze, aby na powierzchni nie osiadały także liście czy krążące w powietrzu elementy roślin.

Montaż desek tarasowych na betonie – jaki sposób jest najlepszy?

Drewniany taras na betonie wykonasz w ciągu kilku dni, w zależności od jego wielkości i konieczności wykonania dodatkowych elementów. Jak zrobić taras drewniany na betonie? Zacznij od dokładnego zmierzenia całego podłoża. Upewnij się, że jest ono czyste i nie zalegają na nim kamienie lub liście.

W pierwszym etapie wykonaj konstrukcję z legarów, która będzie stanowić bazę do położenia wierzchnich desek. Aby na tarasie skutecznie była odprowadzana wilgoć, nie układaj legarów bezpośrednio na betonie. Wykorzystaj specjalne kliny lub wsporniki, by zapewnić przepływ powietrza. Legary i wsporniki powinny być rozkładane w odległości ok. 40–50 cm od siebie. Legary umieść prostopadle do kierunku układania samych desek, by przeciwdziałać przeciążeniom.

Jak zrobić drewniany taras na balkonie

Na tym etapie możesz też ewentualnie wyregulować poziom i wysokość tarasu, używając specjalnych plastikowych klocków różnych rozmiarów. Wykorzystaj poziomice, by upewnić się, że całość jest na jednym poziomie. Legary montuje się do podłoża przy pomocy wsporników i klinów odpowiednimi wkrętami.

Gdy konstrukcja wspierająca jest gotowa, zacznij właściwe układanie warstwy wierzchniej. Przytwierdź deski specjalnymi mocowaniami, które zostają ukryte pod powierzchnią. Zachowaj przy tym odpowiednie szczeliny dylatacyjne ok., 3–4 mm, aby deski mogły pracować. Tak wykonany taras powinien posłużyć Ci na długo i być ulubionym miejscem spotkań Twoich bliskich i przyjaciół.

Taras drewniany na betonie to dobre rozwiązanie w wilgotnym i trudnym do zabezpieczenia przed opadami terenie. Beton będzie stanowił solidną i trwałą podstawę, zaś drewno nada Twojemu tarasowi klimatu i przytulności. Jeśli będziesz pamiętał o podstawowych zasadach użytkowania i czyścił taras regularnie, deski będą długo wyglądać estetycznie i spełniać swoją funkcję przez lata.

Postaw na drewno – to jakościowy produkt, który dopasujesz do wszystkiego i będziesz mógł swobodnie zmieniać dodatki. Wykonaj taras samodzielnie – przy odrobinie chęci to zadanie, któremu sprostasz bez trudu! Zobacz nasz film i poznaj skuteczne wskazówki!