icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz realizację marzeń musi ograniczyć do kilku metrów przestrzeni w centrum miasta. Jak urządzić mały balkon i wykorzystać jego potencjał?

Jak urządzić balkon – przytulny i wielofunkcyjny? Wyzwanie Oli

Ola kocha zieleń i obcowanie z przyrodą. Nie posiada jednak dużego ogrodu lub sadu, o którym marzy, postanowiła więc zamienić maleńką przestrzeń na balkonie w kolorowy i pachnący zielony kącik, w którym odpocznie, zorganizuje kolację dla swoich bliskich i w spokoju poczyta książkę. Balkon jest zewnętrzny – docierają do niego odgłosy ulicy i spojrzenia sąsiadów. Chciałaby skutecznie oddzielić się od pozostałych mieszkańców, zapewnić sobie ciszę i spokój.

Mały balkon – jak urządzić optymalne miejsce spotkań? Ola potrzebuje wielofunkcyjnych mebli i akcesoriów. Na małym i wąskim balkonie sprawdzą się składane meble, podwieszane dekoracje, zwisające doniczki oraz sofy i pufy, pełniące jednocześnie funkcję siedziska i schowka na rozmaite drobiazgi. Aby balkon był jeszcze bardziej przytulny, trzeba zadbać o wykończenie podłogi i udekorowanie ścian. Nawet niewielki fragment ma znaczenie!

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia OliMała powierzchnia, duże możliwości – historia OliMała powierzchnia, duże możliwości – historia OliMała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Jak urządzić mały balkon? Nasze rozwiązania

Balkon w mieście może pełnić wiele funkcji. Zapewnij sobie pełen komfort – nie rezygnuj z wygodnych mebli, które w razie potrzeby szybko złożysz i przestawisz. Wykorzystaj balustrady, ściany, a nawet sufit. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. Nie zawsze istnieje możliwość zamontowania daszku lub stałej zasłony – użyj zdejmowanych zasłon lub żagli przeciwsłonecznych. Eksperymentuj z kwiatami i roślinami, stwórz kącik, w którym z chęcią zamieszkają miejskie owady i który będzie pachniał w długie, letnie wieczory.

Jak zagospodarować balkon? Oszczędność miejsca

Mały balkon i składane meble ogrodowe to zdecydowana konieczność i wygoda na co dzień. Spędzisz miły czas w gronie przyjaciół i rodziny, zjesz smaczny obiad, a gdy goście opuszczą mieszkanie, złożysz krzesła w kilka sekund i na nowo zaaranżujesz przestrzeń. Na balkonie Oli pojawiły się kolorowe, nowoczesne krzesła i stół, czyli zestaw bistro. Jest lekki, nie przytłacza ciężkością i masywnością i jest niezwykle poręczny.

Przeczytaj też: Wady i zalety zabudowanego balkonu

Mały balkon – jak urządzić? Sprytne sadzenie roślin

Jak zagospodarować balkon i wyczarować z niego czarodziejski ogród? Odpowiedź stanowią doniczki – małe, duże, podwieszane, montowane do sufitu oraz wolnej ściany. Skrzynki przyczepiono do balustrady, większe donice znalazły swoje miejsce w kątach balkonu, gdzie nie przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się.

Użyj produktów z naszej gamy nurgul o zróżnicowanych formach i kształtach. Na balkonie lub tarasie sprawdzi się uchwyt w stylu makramy lub plecionego sznurka. Na romantycznym balkonie pięknie prezentuje się wiszący kosz druciany, udekorowany kawałkiem materiału. Dawne formy wracają do łask!

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Jak urządzić balkon? Żywa ściana

Gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na balkonie, konieczne jest wykorzystanie całej pozostałej powierzchni. Na ścianach i balustradach na balkonie Oli pojawiły się różne donice, skrzynki i wiszące kosze. Wylewają się z nich niemal rośliny, tworząc barwną, zieloną i pachnącą ścianę. Wiele z roślin może czerpać wilgoć z powietrza, a jeśli zasadzisz takie gatunki, które lubią słońce, nie będą wymagać skomplikowanej pielęgnacji.

Zainspiruj się: Kwitnący balkon od lutego do września

Miejsce do siedzenia i przechowywania

Jak urządzić mały balkon, by był nie tylko funkcjonalny, ale też wygodny? Na balkonie Oli zawieszony został żagiel przeciwsłoneczny, który daje cień, pozwala w spokoju poczytać książkę i chroni od wiatru. W każdej chwili można go szybko zdemontować, gdy właścicielkę najdzie ochota na opalanie.

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Do tego skrzynia, która jednocześnie jest sofą i pufą oraz pojemnikiem do gromadzenia drobiazgów w jednym. To wygodne miejsce do siedzenia, które ukryje poduszki, koce, akcesoria do podlewania roślin i dbania o balkonowy ogródek. Takie sprytne rozwiązania powodują, że nie masz ciągłego obowiązku przenoszenia tekstyliów i delikatniejszych przedmiotów.

Aby zapewnić sobie więcej prywatności, przy balustradzie został zamontowany treliaż w postaci drewnianej kratki, która nie blokuje słońca, odgradza balkon od ulicy i daje dodatkowe miejsce dla pnących roślin. Dobrze skomponowana ścianka ogrodowa wprowadza kolor i nieco więcej życia w dekorowane miejsce. Jak urządzić balkon, by był kompletny? Podłogę przykryj sztuczną trawą lub podestem tarasowym – całość zachwyci Twoich bliskich i da Ci miejsce, którego nie będziesz chciał opuszczać!