Pomysł na tani taras - budowa i urządzanie krok po kroku

Taras to idealne miejsce na wypoczynek wśród przydomowej zieleni, szczególnie w ciepłe, letnie dni. Pomysł na tani taras wcale nie musi być skomplikowany. Postaw na powierzchnię z bruku i ciesz się tarasem po zaledwie kilku godzinach pracy.

tani taras

Tani taras - jak go zbudować i urządzić, by zaoszczędzić?

Taras jest nieodzownym elementem praktycznie każdego domu jednorodzinnego. Najczęściej pełni funkcję wypoczynkową. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju przedłużenie salonu i łącznik między domem a ogrodem. Z uwagi na utwardzoną powierzchnię, taras jest idealnym miejscem do relaksu na leżaku czy wieczornych spotkań z przyjaciółmi.

Elegancki taras urozmaica zielony ogród. Ważne jest nie tylko jak go urządzisz i jakie meble na nim postawisz, ale również z jakiego materiału go stworzysz. Do wyboru masz m.in. drewno, gres, bruk, materiały kompozytowe lub płytki.

Jak tanio zrobić taras? Musisz wiedzieć, że wpływ na cenę ma nie tylko rodzaj materiału, który wybierzesz, ale też wiele dodatkowych czynników. Koszt jest zależny m.in. od kształtu i rozmiaru tarasu, jego wysokości i ewentualnej liczby schodów. Wiele zależy też od tego, czy położysz go na gruncie i czy konieczna będzie podbudowa lub utwardzenie podłoża. Jak więc zrobić tani taras?

Wykonanie tarasu na betonowej płycie czy legarach generuje dodatkowy koszt. Jako że interesuje Cię tani taras, do wykonania w szybki sposób, opowiemy Ci jak krok po kroku zrobić go po prostu na gruncie, przy użyciu kostki brukowej.

Jak tanio zrobić taras? – potrzebne materiały i narzędzia

Wykonanie tarasu bezpośrednio na gruncie, to jedno z najszybszych możliwych rozwiązań. Dla przykładu, budując go na betonie, trzeba odczekać około miesiąca na stężenie materiału. W przypadku układania kostki bezpośrednio na ziemi, cała praca zajmie Ci od kilku do kilkudziesięciu godzin. Jakie materiały i narzędzia będą Ci potrzebne, by niewielkim nakładem czasu i pieniędzy powstał piękny i tani taras?

Do pracy przygotuj następujące materiały:

 • łopata
 • gumowy młotek
 • łata brukarska
 • poziomica
 • linka i drewniane słupki
 • kostka brukowa
 • piła do przycinania bruku
 • krawężniki
 • zagęszczarka
 • piasek
 • materiał na podbudowę
tani taras

Jak zrobić tani taras? Budowanie i urządzanie krok po kroku

Wcielając w życie pomysł na tani taras, prawdopodobnie odniesiesz wrażenie, że tworzysz chodnik. Cóż, jest w tym trochę prawdy. Układanie tarasu z kostki na gruncie w zasadzie nie różni się zbytnio od tworzenia ogrodowych ścieżek czy podjazdu do garażu. Jak zrobić tani taras krok po kroku? Przygotowaliśmy instrukcję, w której znajdziesz wszelkie potrzebne wskazówki.

Nim rozpoczniesz pracę pamiętaj, że kluczowe podczas tworzenia tarasu jest przygotowanie gruntu – podbudowa decyduje o trwałości konstrukcji. Niezwykle ważne jest, by powierzchnia, na której ułożysz kostkę brukową była równa i odpowiednio pochylona. Na ten ważny etap nie szczędź czasu.

Krok 1

Pracę nad tarasem rozpocznij od wyznaczenia terenu, na którym powstanie. Użyj w tym celu drewnianych słupków i linki. W następnej kolejności wykonaj tzw. korytowanie – wykop w gruncie zagłębienie na ok. 30 cm.

Krok 2

Przejdź do utwardzenia gruntu. Wyznaczony teren pod taras pokryj piaskiem. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego spadku terenu (do 3%) – dzięki niemu woda nie będzie się zatrzymywała na powierzchni bruku. Wyłożony piasek dobrze ubij. Do tego celu najlepiej wykorzystać ubijak lub zagęszczarkę.

Na koniec tego etapu, połóż na utwardzony grunt warstwę geowłókniny.

Krok 3

Kolejny etap polega na stworzeniu podbudowy z kruszywa. Pamiętaj, że ona także potrzebuje dobrego utwardzenia. Wysypana warstwa powinna mieć od 10 do 20 cm grubości. Jeśli konieczne będzie stworzenie grubej warstwy z kruszywa, podziel pracę na kilka etapów.

Krok 4

Po odpowiednim przygotowaniu nawierzchni, pora na jej obramowanie krawężnikami. Ogrodzony teren pod taras wypełnij podsypką i możesz już kłaść bruk.

Krok 5

Kostki układaj zaczynając od brzegów, z zachowaniem minimalnego odstępu między elementami. Co jakiś czas kontroluj poziom układanej powierzchni (nierówności skorygujesz gumowym młotkiem).

Krok 6

Ostatnim etapem układania tarasu jest spoinowanie. Szczeliny między poszczególnymi elementami bruku dokładnie wypełnij piaskiem.

Krok 7

Teraz pozostaje Ci już tylko urządzenie tarasu. Postaw na nim na przykład betonowe doniczki lub kwiaty w skrzynkach po owocach. Jako alternatywę do klasycznych mebli ogrodowych, wybierz kanapę zrobioną z drewnianych palet. Dodaj też kilka lampionów, które rozświetlą wieczorny mrok.

tani taras

Budowa i aranżacja tarasu – podsumowanie

Nasz pomysł na tani taras, polega na stworzeniu go bezpośrednio na gruncie i wyłożeniu kostką brukową. Brak legarów czy betonowej wylewki to dla Ciebie oszczędność w budżecie. Ale nie tylko. Eliminacja prac mokrych przekłada się też na oszczędność czasu – po zrobieniu betonowej wylewki trzeba odczekać około 30 dni na jej związanie.

A co z urządzeniem tarasu? Na niego również nie musisz przeznaczać dużego budżetu. Wiele elementów wystroju jesteś w stanie zrobić samodzielnie, niewielkim nakładem pracy. Meble, stół, czy kwietnik bez trudu wykonasz z palet. Ciekawą propozycją na urządzenie tarasu są też wszelkiego rodzaju plecionki ze sznurków – makramy. Nietypowym elementem wystroju będą też fantazyjnie powykrzywiane gałęzie i konary.