Jeśli chodzi o najbardziej popularne sposoby na montaż umywalki, do wyboru mamy:
- umywalki wiszące – to najczęściej spotykany rodzaj umywalek. Montuje się je w łazience w sposób tradycyjny, czyli przymocowuje się je do ściany. Dodatkowo syfon możemy osłonić postumentem lub półpostumentem bądź kupić umywalkę z ozdobnym syfonem (nie trzeba będzie go wtedy maskować). Jednak tego rodzaju montaż zmniejsza funkcjonalność łazienki, tracimy bowiem miejsce, które moglibyśmy przeznaczyć na przechowanie kosmetyków lub detergentów.
- umywalki meblowe – jak sama nazwa wskazuje, do umywalki dołączona jest szafka (ew. stelaż), która może nam służyć za np. schowek na ręczniki lub lekarstwa. Umywalka meblowa najczęściej jest dodatkowo mocowana do ściany (umywalki meblowe oddalone od ściany spotyka się stosunkowo rzadko).
- umywalki blatowe – do wyboru mamy umywalki nablatowe (stawiane na blacie), wpuszczane w blat i podblatowe. Tego typu umywalki prezentują się najbardziej efektownie i dekoracyjnie.
Wielkość i kształt umywalek
Pamiętajmy, że wielkość umywalki powinna być dostosowana do powierzchni łazienki:
- w małej łazience zwyczajnie nie będzie miejsca na dużą umywalkę. Standardowo montuje się umywalki o szerokości 45 cm i głębokości 40 cm. Jeśli jednak nasza łazienka jest bardzo mała, to możemy wybrać umywalkę o szerokości 30 cm.
- w dużych łazienkach możemy pozwolić sobie na kupno dwóch umywalek lub jednej dużej (nawet o szerokości 150 cm), dostępne są również umywalki z więcej niż jedną baterią.
Wybieramy umywalkę – w jaki materiał zainwestować?
Ceramika
Najbardziej popularne są umywalki z białej ceramiki – są one najtańsze, dosyć trwałe, nie rysują się, do tego łatwo utrzymać je w czystości i nie widać na nich śladów wody.
Szkło
Nieco droższe, ale nadal w przystępnej cenie, są umywalki z trwałego i bezpiecznego szkła. Mają specjalną powłokę chroniącą przed osadzaniem się kamienia i zanieczyszczeń, nie są widoczne na nich krople wody. Szkło jest ponadto materiałem plastycznym, więc właśnie pośród szklanych umywalek możemy szukać najbardziej wymyślnych kształtów. Z całą pewnością jest to również designerskie rozwiązanie, tego typu umywalki dostępne są w różnych kolorach i wzorach, mogą być w niej zatopione ozdobne elementy.
Drewno
Do drogich (decyduje o tym specjalna technologia produkcji), ale efektownych rozwiązań należą umywalki drewniane – są jednak rzadko wybierane, ponieważ trzeba je systematycznie konserwować i używać do czyszczenia specjalnych detergentów.
Kamień
Najdroższe są umywalki z marmuru i granitu. Umywalki z kamienia są ciężkie, więc trzeba to uwzględnić w czasie montażu i zastosować wzmocnione rozwiązania. Oprócz tego taką umywalkę należy zabezpieczyć przed działaniem wody i detergentów.
Stal
Umywalki ze stali nierdzewnej są dość trwałe i tanie, utrzymanie ich w czystości i w dobrym stanie nie należy do najłatwiejszych zadań (są podatne na zarysowania, widać na nich także ślady wody).
Do wyboru mamy także umywalki w różnych kolorach, a także kształtach (koliste, eliptyczne, prostokątne, narożne, asymetryczne, np. o wydłużonym jednym boku etc.). Ta różnorodność pozwala na dopasowanie umywalki do każdego wnętrza i gustu.