Montaż syfonu do umywalki — instrukcja krok po kroku

Każda umywalka oraz zlewozmywak muszą być wyposażone w syfon. Warto wiedzieć, jak zamontować go samodzielnie. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić oraz jakich narzędzi będziesz potrzebować do tej czynności. Pomoże Ci w tym także nasza instrukcja wideo, zamieszczona na końcu artykułu.

Przejdź do następnych akapitów:

Montaż syfonu do umywalki — jak zamontować syfon do umywalki krok po kroku?

Gdy zajrzysz pod umywalkę, zobaczysz zakrzywioną rurę, za pomocą której brudna woda spływa do kanalizacji. Jest to właśnie syfon, czyli zakrzywiony element, który jest częścią każdego zestawu umywalkowego. Jego zadaniem jest transport brudnej wody w taki sposób, by woda nie opuszczała całkowicie rury, pozostając w jej zakrzywionym odcinku. Dzięki zamontowanej śluzie wodnej zapachy nie wydostają się z kanalizacji do pomieszczenia. Jest to więc bardzo przydatne rozwiązane, niezbędne wszędzie tam, gdzie wymagany będzie odpływ wody. 

W skład syfonu wchodzą więc rury, które odprowadzają wodę. Wszystkie powinny być wyposażone w uszczelki. Innym ważnym elementem jest odpływ przelewowy, który tworzy wspomnianą śluzę, czy też zamknięcie wodne. Każdy syfon posiada w zestawie również dwa korki — korek zwykły oraz automatyczny, wyposażony w linkę i pokrętło. Różne rodzaje syfonów mogą różnić się od siebie dołączonymi do zestawu elementami, czy ilością niezbędnych do montażu uszczelek. Montaż w każdym z syfonów będzie wyglądał podobnie. Zarówno montaż syfonu umywalki z korkiem automatycznym, jak i montaż syfonu do umywalki nablatowej i innych rodzajów umywalek czy zlewozmywaków. Poniżej znajduje się instrukcja krok po kroku. 

Krok pierwszy — przygotowanie do montażu

Przed samą czynnością, jaką jest montaż syfonu do umywalki, powinieneś zapoznać się ze schematem, który został dołączony do zakupionego syfonu. Istotny jest tutaj montaż zgodnie z wytycznymi zawartymi w tej instrukcji montażu. Musisz również ułożyć elementy w kolejności, w jakiej ostatecznie zostaną one połączone oraz sprawdzić, czy w zestawie znajdują się wszystkie części — odpływ dolny, rury, uszczelki, sitka oraz nakrętki. Czasem zdarza się, że nawet nieotwierany zestaw może nie być kompletny, dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Przed montażem urządzenia odpływowego sprawdź także średnicę i położenie rury odpływowej. 

Krok drugi — rozpoczęcie montażu

Najlepiej i najłatwiej zacząć montaż syfonu do umywalki od osadzenia sitek, spustów i uszczelek, do których będą przykręcone rury odpływowe. Pod stalowym sitkiem umieść więc uszczelkę i zamocuj kielich odpływu w otworze umywalki. Zamontuj korek w otworze (jeśli jest to korek automatyczny, to zaczep linkę spustu od spodu do pokrętła). Dopasuj uszczelki w odpowiednich miejscach przy pokrętle. Warto tutaj zaznaczyć, że pod każdą nakrętką łączącą poszczególne elementy powinna znaleźć się odpowiednia uszczelka. To bardzo ważny element montażu i absolutnie nie możesz o nim zapomnieć! Następnie przykręć przelew górny w odpowiednim miejscu (zależnym od zestawu — dlatego konieczny jest montaż zgodnie z instrukcją). 

Krok trzeci — dopasowanie rur odpływowych

Krok trzeci to dopasowanie rur odpływowych. Znajdują się one pomiędzy sitkiem zlewu i syfonem oraz syfonem i odpływem kanalizacji, który umieszczony został w ścianie. Najpierw wstępnie dopasuj rury po wyjęciu uszczelek z kielichów, a w razie potrzeby dotnij je ostrą piłką (najlepiej do metalu). Układaj tak rury odpływowe, by zachowany został 2% spadek (2 cm na 1 cm długości). Na koniec, jeszcze przed odkręceniem zaworów z wodą sprawdź, czy wszystkie elementy są dobrze przymocowane.

Krok czwarty — próba szczelności

Gdy wszystkie elementy zostały dokładnie dokręcone, możesz przystąpić do próby szczelności. Na wypadek ewentualnych przecieków pod syfonem ustaw jakieś naczynie. Jeśli jednak po odkręceniu wody nie dzieje się nic niepokojącego (nie ma przecieków czy zastojów wody), to zakończyłeś montaż syfonu. Umywalka jest gotowa do użytkowania. 

montaż syfonu do umywalki

Montaż syfonu do umywalki — jakich narzędzi będziesz potrzebować?

Montaż syfonu do umywalki nie należy do trudnych zadań. Jednak aby go sprawnie wykonać, konieczne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi. Potrzebny Ci będzie klucz francuski, który pozwoli Ci na odpowiednie dokręcenie rur, śrub czy nakrętek. Przyda się również piłka do skracania rur (w przypadku gdy będzie to konieczne) oraz moneta lub śrubokręt, które będą niezbędne do dokręcenia uszczelki przy sitku w zlewie i odpływie. Oprócz tego przygotuj miarkę (do wymierzania długości rur) oraz papier ścierny, który posłuży Ci do wyrównania przyciętych brzegów rur. 

Zobacz także: Montaż umywalki nablatowej – instrukcja krok po kroku

Montaż syfonu do umywalki — zrób to z naszą instrukcją!

Jak już wspomniano, każda umywalka musi posiadać element wyposażenia, jakim jest syfon do umywalki. Montaż syfonu umywalkowego lub zlewozmywakowego jest ostatnim etapem, który dzieli Cię od korzystania z Twojego nowego zlewu. Czynność ta jest jednak dużo prostsza, niż mogłoby Ci się wydawać i nie wymaga od Ciebie wielu nakładów pracy. Z pewnością nasza instrukcja krok po kroku pomoże Ci w poprawnym wykonaniu tej czynności, jednak cały proces objaśnia również nasz filmik instruktażowy. Zapoznaj się z nim i samodzielnie zamontuj syfon do swojej nowej umywalki. 

Data publikacji: 07.04.2015