Produkty

Jak czyścić zasłonę prysznicową? Domowe sposoby.

Jak czyścić zasłonę prysznicową? Domowe sposoby.

Co zrobić w sytuacji, gdy zależy nam na tym, by łazienka zachwycała higieniczną czystością, lecz nie chcemy używać sklepowych detergentów? Możemy z łatwością zadbać o nią przy użyciu znajdujących się w domu naturalnych środków. Zobaczmy, które z nich nadają się do czyszczenia zasłony prysznicowej!

Biała zasłona prysznicowa w łaziencePleśń na zasłonie prysznicowej – przyczyny powstawania

W wilgotnym środowisku łazienkowym zdecydowanie nietrudno na pleśń. Szczególnie wtedy, gdy kochamy długie, gorące kąpiele, lecz nie mamy możliwości, aby później dobrze wywietrzyć pomieszczenie – jest to trudność najczęściej spotykana w niewielkich łazienkach w bloku, które nie posiadają okna. Pierwszym miejscem, na którym osiądzie pleśń, będzie właśnie zasłona prysznicowa – szczególnie wtedy, gdy jest to element wykonany z syntetycznego materiału, takiego jak PCV. W krótkim czasie w pomieszczeniu będzie można wyczuć specyficzny, nieprzyjemny zapach, a zielonkawo-biały nalot zacznie się rozprzestrzeniać. Co zrobić, aby usunąć ślady pleśni i grzybów z zasłony prysznicowej? Poniżej prezentujemy cztery sprawdzone, ekologiczne środki czyszczące, które pomogą nam w ich skutecznym usunięciu!

Biały ocet – jak go wykorzystać podczas czyszczenia zasłony prysznicowej?

Biały ocet nie tylko skutecznie usunie z zasłony prysznicowej nalot, lecz także ciemne plamy, które mogą pozostać po jego starciu. W ten sposób pozbędziemy się również białych śladów z mydła i twardej wody. Jak go stosować? Wlejmy go do pralki i upierzmy zasłonę jak zwykle. Możemy także profilaktycznie spryskiwać zasłonę octem kilka razy w tygodniu, aby zapobiegać powstawaniu pleśniowych wykwitów.

Porada eksperta

Zasłonę prysznicową można prać tylko wtedy, gdy nie ma zaleceń producenta, które by tego zakazywały. Decydując się na ten zabieg, unikajmy wysokich temperatur i szybkich obrotów podczas wirowania – mogłoby to doprowadzić do wyblaknięcia jej koloru lub do popękania.

Dbanie o czystość zaslonki prysznicowej Soda oczyszczona w walce z pleśnią

Każdy z nas wie, że soda oczyszczona świetnie sprawdza się podczas sprzątania najróżniejszych powierzchni. Nie powinno zatem dziwić, że można ją także stosować podczas czyszczenia zasłony prysznicowej ze śladami pleśni. W ten sposób nie tylko zmyjemy sam nalot, lecz również zneutralizujemy nieprzyjemny zapach oraz pozbędziemy się bakterii stanowiących przyczynę powstania pleśni czy grzybów. Jak stosować sodę, aby zyskać zadowalający efekt? Rozpuśćmy proszek w gorącej wodzie w proporcji 1:5 i poczekajmy, aż wystygnie. Następnie spryskajmy miksturą zasłonkę i wyczyśćmy dokładnie szczoteczką. Możemy również wlać ją do pralki, jeśli zdecydujemy się na upranie zasłony.

Mleko plus sól – skuteczne przeciwko pleśni w łazience

Niewiele osób wie o tym, że mleko doskonale sprawdza się w roli środka czyszczącego. Jak wykorzystać je podczas czyszczenia zasłony prysznicowej z pleśni? Zmieszajmy ze sobą pół litra mleka, pół litra wody i łyżkę stołową soli kuchennej. Włóżmy zasłonkę do wanny i namoczmy w przygotowanej mieszance przez kilka minut, a następnie zetrzyjmy z niej zabrudzenia szorstką gąbką lub szczotką. Zabieg warto powtarzać co dwa tygodnie, aby zapobiegać powstawaniu pleśni w przyszłości. Zobaczmy również, do czego jeszcze może nam się przydać sól kuchenna.

Biała zasłona prysznicowa CastoramaSok z cytryny – wybieli i odświeży zasłonę prysznicową

Sok z cytryny również doskonale sprawdzi się w walce z pleśnią. Stosując go, nie tylko pozbędziemy się samego nalotu, lecz jednocześnie rozjaśnimy i wybielimy zasłonkę prysznicową tak, że będzie wyglądać niemalże jak nowa. Nadamy jej również świeży, cytrusowy zapach, który z pewnością uprzyjemni każdą kąpiel.

Aby przygotować środek czyszczący z cytryn, wyciśnijmy sok z przynajmniej 5 owoców i połączmy go z litrem gorącej wody. Wykonaną miksturę wlejmy do wanny, zanurzmy w niej zasłonkę i pozostawmy na pół godziny. Po tym czasie możemy uprać ją ręcznie lub też wrzucić do pralki. Jeśli plamy z pleśni są szczególnie duże, nanieśmy sok z cytryny bezpośrednio na nie, pozostawmy na dłuższą chwilę, a następnie dokładnie wyszorujmy te miejsca szczoteczką.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Prysznic za zasłonką – dlaczego to ciągle ciekawa perspektywa kąpieli

Prysznic za zasłonką – dlaczego to ciągle ciekawa perspektywa kąpieli
Prysznic za zasłonką to wciąż niedrogi sposób na zorganizowanie przestrzeni do kąpieli. Zasłonkę możemy zamocować na szynie lub drążku, a w rezultacie...
Czytaj więcej

Zasłona prysznicowa i drążek – jak je wybrać

Zasłona prysznicowa i drążek – jak je wybrać
Kiedy wydaje nam się, że skończyliśmy już urządzać naszą łazienkę, może się okazać, że wciąż jeszcze brakuje ważnego elementu – zasłonki prysznicowej....
Czytaj więcej

Jak skutecznie wyczyścić zasłony prysznicowe?

Jak skutecznie wyczyścić zasłony prysznicowe?
Kąpiel może być przyjemnym, odświeżającym i relaksującym rytuałem, jednak pod warunkiem, że zadbamy o czystość nie tylko wanny i brodzika, ale także z...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić zasłonę prysznicową? Domowe sposoby.