Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak samodzielnie wykonać łóżko?

Wybierając meble do sypialni, powszechnym problemem jest dobór łóżka odpowiadającego naszym potrzebom. Mimo szerokiej oferty często zdarza się, że decyzja o jego wyborze nikogo w pełni nie zadowala. Dobrym pomysłem, który rozwiąże nasze dylematy, jest zbudowanie łóżka samemu. Dzięki temu w pełni dopasujemy do własnych upodobań jego rozmiar, wysokość oraz wygląd. Tym bardziej, że wykonanie takiego mebla nie należy do najtrudniejszych wyzwań, z którymi w życiu przyjdzie nam się zmierzyć.

Jak samodzielnie wykonać łóżko

Poniżej znajdziemy instrukcję wykonania standardowego łóżka dwuosobowego ze skrzynią. Przedstawiony model można jednak z łatwością dopasować również do mniejszych rozmiarów, przeznaczonych dla jednej osoby.

Potrzebne materiały i narzędzia:

deski,

wkręty do drewna,

piła,

wkrętarka,

wyrzynarka,

bejca do drewna,

Krok 1 – określenie wymiarów

Przed przystąpieniem do konstruowania ramy należy dokładnie określić wielkość łóżka, dopasowując je do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdowało. Trzeba jednak pamiętać, aby całość odpowiadała dostępnym w sprzedaży rozmiarom materacy. Z tego powodu najczęściej łóżka mają wymiary 160 × 200 lub 180 × 200 cm. Możemy wykonać również węższe łóżko, ale nasz komfort w trakcie snu będzie już mniejszy. W przypadku budowy modelu o niestandardowych rozmiarach musimy brać pod uwagę konieczność osobnego zamówienia materacy, co na szczęście oferuje coraz więcej producentów. Wielkość łóżka powinna być również określona indywidualnymi cechami, takimi jak wzrost czy waga.

Jeżeli chodzi o wysokość, to przyjmuje się, że w celu zapewnienia komfortu górna krawędź powinna znajdować się 40-50 ponad ziemią. Jest to jednak kwestia indywidualna i przy własnoręcznym wykonaniu łóżka wysokość możemy w pełni dopasować do naszych potrzeb.

Krok 2 – konstruujemy ramę

Gdy znamy już dokładnie wymiary, przycinamy deski do odpowiedniej długości. Pamiętajmy, że ma to być długość wewnętrzna po skręceniu całości. Następnie przystępujemy do wykonania ramy, w której należy uwzględnić również środkową poprzeczną belkę, która usztywni całość. Do tak przygotowanej ramy możemy również zamontować boczne ścianki, które zakryją skrzynię.

Wszystkie elementy łączymy ze sobą przy użyciu wkrętów do drewna. Z reguły wystarczą dwa wkręty na każdy styk desek.

Krok 3 – wykonujemy nogi, zagłówek i dno łóżka

W przypadku gdy nie dysponujemy jednolitym kawałkiem drewna, nogi możemy wykonać z desek połączonych w kształcie litery „L”. Pamiętajmy, aby od wewnątrz wyciąć w nich podporę pod ramę. Dzięki temu odciążymy wkręty i całość będzie solidniejsza. Wysokość kantówek decyduje również o tym, czy rama będzie miała wysokość równą z nogami łóżka, czy nieco niższą. Raczej nie wykonuje się konstrukcji, w których rama znajduje się ponad nogami. Następnie łączymy całość ze sobą.

Kolejnym etapem jest wykonanie zagłówka, który przykręcamy zarówno do ramy, jak i tylnych nóg łóżka. Jego wysokość oraz wygląd dobieramy indywidualnie, ponieważ może mieć formę zarówno ozdobną, jak również prostą, bez dodatkowych elementów.

Przed przystąpieniem do układania dna łóżka, należy wykonać podpórkę pod deski, na których położymy materac. W tym celu przycinamy wzdłuż deskę o długości boku ramy i przykręcamy od wewnętrznej strony boków. Na tak wykonanym stelażu układamy deski prostopadle do kierunku, w którym będziemy leżeć. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić kilka centymetrów.

Jak samodzielnie wykonać łóżko

Krok 4 – skrzynia

Ostatnim zadaniem jest wykonanie szuflad, które będą znajdowały się pod łóżkiem. Należy dokładnie dopasować je do otworów, które powstały pod ramą. Konstruujemy je w formie prostych pudeł, w których możemy zamontować meblowe kółka. Ułatwi nam to korzystanie ze skrzyni i wysuwanie jej. Kończymy zamontowaniem uchwytów w jej frontowej części.

Krok 5 – wykończenie

Gdy już całość została skonstruowana, przy użyciu szlifierki dokładnie szlifujemy wszystkie elementy. Dzięki temu nierówności i łączenia zostaną wygładzone, a zadziory usunięte. Jeżeli chcemy zakryć wgłębienia, gdzie znajdują się wkręty, miejsca te możemy zaszpachlować. Gdy już uporamy się z tym zadaniem, pozostaje nam zabejcowanie drewna. Najlepiej czynność tę powtórzyć 2 razy, aby uzyskać lepszy efekt.

Gdy wszystko wyschnie, nie pozostaje nam nic innego, jak włożenie materaca i cieszenie się z własnoręcznie wykonanego łóżka. Oby służyło nam przez wiele lat.