Co zamiast drzwi? Poznaj nasze rozwiązania!

Bywa czasem tak, że zastosowanie typowych drzwi w aranżacji pomieszczenia, psuje efekt. Jeśli chcemy stworzyć wrażenie przestronnej przestrzeni, jednocześnie nadając wnętrzu oryginalny styl, warto pomyśleć o innych, mniej typowych rozwiązaniach. O tym, co możesz wybrać, dowiesz się z poniższego artykułu.

co zamiast drzwi

Co zamiast drzwi – jakie masz opcje?

Niekiedy pragniemy, aby pomieszczenia były wyraźnie oddzielone od siebie, m.in. dlatego, że zapewnia to poczucie prywatności. W małym mieszkaniu nietrudno o to, aby z jednego kąta, do drugiego, w błyskawicznym tempie przenosiły hałasy lub przemieszczały różnorodne zapachy. Jeśli dzielimy lokum z innymi ludźmi, wolimy także, aby pokoje miały możliwość zamknięcia. Z tradycyjnych drzwi możemy zrezygnować na rzecz innych rozwiązań, które szczególnie dobrze sprawdzą się właśnie w przypadku małych mieszkań. Zatem warto dowiedzieć się, co zamiast drzwi, może znaleźć się w Twoim domu lub mieszkaniu.

Sprawdź także: Wymiary otworu pod drzwi. Sprawdź, jaki otwór pod drzwi 80 cm szerokości będzie najlepszy 

co zamiast drzwi

Drzwi przesuwne

Gdy aranżujemy niewielką przestrzeń i chcemy mieć możliwość okresowego łączenia lub oddzielania od siebie sąsiadujących pomieszczeń, warto rozważyć zastosowanie drzwi przesuwnych. Jest to popularna alternatywa dla drzwi tradycyjnych. Mogą one mieć 1 lub 2 skrzydła, które przemieszczają się po specjalnej prowadnicy, poprowadzonej wzdłuż ściany (nad drzwiami). Skrzydła muszą mieć wystarczającą ilość miejsca, żeby ich przesuw mógł być pełny. Możemy także zastosować drzwi przesuwne z widocznymi na ścianie odsuniętymi skrzydłami albo ze skrzydłami chowanymi w specjalną kasetę (zwaną też kieszenią) wbudowaną w ścianę. Kaseta ma zwykle konstrukcję stalową i obustronnie obłożona jest płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami meblowymi. Tę ściankę kryjącą drzwi możemy dowolnie dopasować do stylu naszych wnętrz.

Przeczytaj również: Drzwi przesuwne nie tylko do garderoby – gdzie jeszcze się sprawdzą? 

Drzwi składane zwykle składają się z kilku elementów – od 2 do 5 – połączonych ze sobą zawiasami, a skrzydła poruszają się po specjalnej prowadnicy zamocowanej w górnej części ościeżnicy. Po otwarciu, elementy drzwi składają się i zajmują znacznie mniej miejsca, niż skrzydła drzwi tradycyjnych. Jeżeli zastanawiasz się co, zamiast drzwi do salonu wybrać, to modele składane powinieneś wziąć pod uwagę. Jest to elegancie i nowoczesne rozwiązanie.

Drzwi harmonijkowe

Na podobnej zasadzie budowane są drzwi harmonijkowe, posiadają one jednak dużo węższe i bardziej liczne skrzydła zwane lamelami. Lamele mogą być wykonane z PCV, płyt wiórowych, bambusa, polistyrenu i wielu innych materiałów. Złączane są ze sobą elastycznymi taśmami z tworzywa lub płótna. Po otwarciu lamele składają się z jednej strony otworu drzwiowego w harmonijkę, zwężającą przejście o około 6-15 cm. Takie składane lub harmonijkowe drzwi, możemy zastosować do zamykania małych pomieszczeń, takich jak garderoby, spiżarnie czy wnęki, ale z powodzeniem mogą także służyć do oddzielenia od siebie dwóch dużych pomieszczeń z szerokim przejściem. Zastanawiając się co, zamiast drzwi do kuchni wybrać, zwłaszcza w przypadku małego mieszkania, warto pomyśleć o popularnej harmonijce. 

Drzwi barowe

A co, zamiast drzwi harmonijkowych wybrać, jeśli nie chcemy wyraźnego odgrodzenia pomieszczeń? W takiej sytuacji możemy wykorzystać dwuskrzydłowe wahadłowe drzwi typu barowego zamiast tradycyjnych. Świetnie sprawdzą się one np. między kuchnią a jadalnią. Mogą także stanowić stylowy element pokoju nastolatka czy miejsca zabaw. Skrzydła o dowolnych wymiarach, kolorach i kształtach, wystarczy zamocować do pionowych elementów ościeżnicy odpowiednimi zawiasami (chociażby meblowymi).

co zamiast drzwi

Drzwi przezroczyste

A co zamiast drzwi do pokoju? Zamiast tradycyjnych drzwi możemy montować przesuwne prześwitujące ekrany np. z poliwęglanu. Są one półprzezroczyste, oprawione w aluminiową ramę, u góry zamocowane są na stalowej prowadnicy, a na dole zaopatrzone w system jezdny. Inną odmianę stanowią drzwi (lub nawet całe ścianki, zamiast tradycyjnych luksfer) tworzone techniką, zwaną fusing (stapiane przeszklenia). Dekoracyjne elementy szklane o zróżnicowanej fakturze mogą, oprócz funkcji drzwi, pełnić jednocześnie role obrazów czy rzeźb. Przezroczyste drzwi nie ograniczają dopływu naturalnego światła do wnętrz i optycznie znacznie powiększają przestrzeń.

Brak drzwi

Co zamiast drzwi? A może nic? Zdaniem wielu architektów, świetnym pomysłem jest projekt pozostawiający dużo otwartej przestrzeni w mieszkaniu. Rezygnowanie z tradycyjnego podziału na kuchnię, jadalnię i przedpokój pozwala stworzyć wrażenie przestronności, daje więcej światła i pozwala zachować lepszą wentylację w mieszkaniu. Można zrezygnować z drzwi szczególnie w małych, nowoczesnych mieszkaniach. Granice między domowymi pomieszczeniami są coraz mniej zaznaczane, a w miejsce ścian, coraz częściej proponuje się lekkie zasłony.

Zasłony

Najprostszym sposobem na odmianę naszego mieszkania i uczynienie go bardziej przestronnym, może stać się zastąpienie drzwi wewnętrznych lekkimi zasłonami z tkaniny, z ozdobnych sznurków czy stylizowanych girland. Sznurki możemy ozdobić koralami, piórami, wstążkami, dopasowując stylem i kolorem do całości aranżacji. Zawieszone między pomieszczeniami tkaniny i ich ozdoby mogą być pełne relaksujących wzorów, barw czy osobistych pamiątek.