Produkty

Co zamiast drzwi? Poznaj nasze rozwiązania!

Co zamiast drzwi? Poznaj nasze rozwiązania!

Bywa czasem tak, że zastosowanie typowych drzwi w aranżacji pomieszczenia, psuje efekt. Jeśli chcemy stworzyć wrażenie przestronnej przestrzeni, jednocześnie nadając wnętrzu oryginalny styl, warto pomyśleć o innych, mniej typowych rozwiązaniach. O tym, co możesz wybrać, dowiesz się z poniższego artykułu. 

Przejdź do następnych akapitów:

Co zamiast drzwi – jakie masz opcje?

Niekiedy pragniemy, aby pomieszczenia były wyraźnie oddzielone od siebie, m.in. dlatego, że zapewnia to poczucie prywatności. W małym mieszkaniu nietrudno o to, aby z jednego kąta, do drugiego, w błyskawicznym tempie przenosiły hałasy lub przemieszczały różnorodne zapachy. Jeśli dzielimy lokum z innymi ludźmi, wolimy także, aby pokoje miały możliwość zamknięcia. Z tradycyjnych drzwi możemy zrezygnować na rzecz innych rozwiązań, które szczególnie dobrze sprawdzą się właśnie w przypadku małych mieszkań. Zatem warto dowiedzieć się, co zamiast drzwi, może znaleźć się w Twoim domu lub mieszkaniu.

Sprawdź także: Wymiary otworu pod drzwi. Sprawdź, jaki otwór pod drzwi 80 cm szerokości będzie najlepszy 

Drzwi pełne przesuwne Exmoor 80 bezfelcowe dąb skalny

Drzwi przesuwne

Gdy aranżujemy niewielką przestrzeń i chcemy mieć możliwość okresowego łączenia lub oddzielania od siebie sąsiadujących pomieszczeń, warto rozważyć zastosowanie drzwi przesuwnych. Jest to popularna alternatywa dla drzwi tradycyjnych. Mogą one mieć 1 lub 2 skrzydła, które przemieszczają się po specjalnej prowadnicy, poprowadzonej wzdłuż ściany (nad drzwiami). Skrzydła muszą mieć wystarczającą ilość miejsca, żeby ich przesuw mógł być pełny. Możemy także zastosować drzwi przesuwne z widocznymi na ścianie odsuniętymi skrzydłami albo ze skrzydłami chowanymi w specjalną kasetę (zwaną też kieszenią) wbudowaną w ścianę. Kaseta ma zwykle konstrukcję stalową i obustronnie obłożona jest płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami meblowymi. Tę ściankę kryjącą drzwi możemy dowolnie dopasować do stylu naszych wnętrz.

Przeczytaj również: Drzwi przesuwne nie tylko do garderoby – gdzie jeszcze się sprawdzą? 

Drzwi składane zwykle składają się z kilku elementów – od 2 do 5 – połączonych ze sobą zawiasami, a skrzydła poruszają się po specjalnej prowadnicy zamocowanej w górnej części ościeżnicy. Po otwarciu, elementy drzwi składają się i zajmują znacznie mniej miejsca, niż skrzydła drzwi tradycyjnych. Jeżeli zastanawiasz się co, zamiast drzwi do salonu wybrać, to modele składane powinieneś wziąć pod uwagę. Jest to elegancie i nowoczesne rozwiązanie.

Drzwi harmonijkowe

Na podobnej zasadzie budowane są drzwi harmonijkowe, posiadają one jednak dużo węższe i bardziej liczne skrzydła zwane lamelami. Lamele mogą być wykonane z PCV, płyt wiórowych, bambusa, polistyrenu i wielu innych materiałów. Złączane są ze sobą elastycznymi taśmami z tworzywa lub płótna. Po otwarciu lamele składają się z jednej strony otworu drzwiowego w harmonijkę, zwężającą przejście o około 6-15 cm. Takie składane lub harmonijkowe drzwi, możemy zastosować do zamykania małych pomieszczeń, takich jak garderoby, spiżarnie czy wnęki, ale z powodzeniem mogą także służyć do oddzielenia od siebie dwóch dużych pomieszczeń z szerokim przejściem. Zastanawiając się co, zamiast drzwi do kuchni wybrać, zwłaszcza w przypadku małego mieszkania, warto pomyśleć o popularnej harmonijce. 

Drzwi barowe

A co, zamiast drzwi harmonijkowych wybrać, jeśli nie chcemy wyraźnego odgrodzenia pomieszczeń? W takiej sytuacji możemy wykorzystać dwuskrzydłowe wahadłowe drzwi typu barowego zamiast tradycyjnych. Świetnie sprawdzą się one np. między kuchnią a jadalnią. Mogą także stanowić stylowy element pokoju nastolatka czy miejsca zabaw. Skrzydła o dowolnych wymiarach, kolorach i kształtach, wystarczy zamocować do pionowych elementów ościeżnicy odpowiednimi zawiasami (chociażby meblowymi).

Drzwi przezroczyste

A co zamiast drzwi do pokoju? Zamiast tradycyjnych drzwi możemy montować przesuwne prześwitujące ekrany np. z poliwęglanu. Są one półprzezroczyste, oprawione w aluminiową ramę, u góry zamocowane są na stalowej prowadnicy, a na dole zaopatrzone w system jezdny. Inną odmianę stanowią drzwi (lub nawet całe ścianki, zamiast tradycyjnych luksfer) tworzone techniką, zwaną fusing (stapiane przeszklenia). Dekoracyjne elementy szklane o zróżnicowanej fakturze mogą, oprócz funkcji drzwi, pełnić jednocześnie role obrazów czy rzeźb. Przezroczyste drzwi nie ograniczają dopływu naturalnego światła do wnętrz i optycznie znacznie powiększają przestrzeń.

System przesuwny Kidal

Brak drzwi

Co zamiast drzwi? A może nic? Zdaniem wielu architektów, świetnym pomysłem jest projekt pozostawiający dużo otwartej przestrzeni w mieszkaniu. Rezygnowanie z tradycyjnego podziału na kuchnię, jadalnię i przedpokój pozwala stworzyć wrażenie przestronności, daje więcej światła i pozwala zachować lepszą wentylację w mieszkaniu. Można zrezygnować z drzwi szczególnie w małych, nowoczesnych mieszkaniach. Granice między domowymi pomieszczeniami są coraz mniej zaznaczane, a w miejsce ścian, coraz częściej proponuje się lekkie zasłony.

Zasłony

Najprostszym sposobem na odmianę naszego mieszkania i uczynienie go bardziej przestronnym, może stać się zastąpienie drzwi wewnętrznych lekkimi zasłonami z tkaniny, z ozdobnych sznurków czy stylizowanych girland. Sznurki możemy ozdobić koralami, piórami, wstążkami, dopasowując stylem i kolorem do całości aranżacji. Zawieszone między pomieszczeniami tkaniny i ich ozdoby mogą być pełne relaksujących wzorów, barw czy osobistych pamiątek. 

Data publikacji: 06.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku
Opadanie drzwi balkonowych to naturalny proces, który od czasu do czasu należy skorygować. Podobna sytuacja dotyczy szczelności drzwi balkonowy...
Czytaj więcej

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co zamiast drzwi? Poznaj nasze rozwiązania!