Produkty

Co zamiast typowych drzwi wewnętrznych?

Co zamiast typowych drzwi wewnętrznych?

Bywa, że w niektórych wnętrzach typowe drzwi psują efekt całości. Jeśli chcemy stworzyć wrażenie swobodnej przestrzeni, jednocześnie nadając wnętrzu oryginalny styl warto pomyśleć o innych, mniej typowych rozwiązaniach.

Przejdź do następnych akapitów:

Drzwi przesuwne, składane i harmonijkowe

Gdy aranżujemy niewielką przestrzeń albo chcemy mieć możliwość okresowego łączenia albo oddzielania od siebie sąsiadujących pomieszczeń warto rozważyć zastosowanie drzwi przesuwnych. Mogą one mieć 1 lub 2 skrzydła, które przemieszczają się po specjalnej prowadnicy poprowadzonej wzdłuż ściany (nad drzwiami). Skrzydła muszą mieć wystarczającą ilość miejsca, żeby ich przesuw mógł być pełny. Możemy także zastosować drzwi przesuwne z widocznymi na ścianie odsuniętymi skrzydłami, albo ze skrzydłami chowanymi w specjalną kasetę (zwaną też kieszenią) wbudowaną w ścianę. Kaseta ma zwykle konstrukcję stalową i obustronnie obłożona jest płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami meblowymi. Tę ściankę kryjącą drzwi możemy dowolnie dopasować do stylu naszych wnętrz.

Drzwi składane zwykle składają się z 2-5 elementów połączonych ze sobą zawiasami, a skrzydła poruszają się po specjalnej prowadnicy zamocowanej w górnej części ościeżnicy. Po otwarciu elementy drzwi składają się i zajmują znacznie mniej miejsca niż skrzydła drzwi tradycyjnych. Na podobnej zasadzie budowane są drzwi harmonijkowe, posiadają one jednak dużo węższe i bardziej liczne skrzydła zwane lamelami. Lamele mogą być wykonane z PCV, płyt wiórowych, bambusa, polistyrenu i wielu innych materiałów. Złączane są ze sobą elastycznymi taśmami z tworzywa lub płótna. Po otwarciu lamele składają się z jednej strony otworu drzwiowego w harmonijkę, zwężającą przejście o około 6-15 cm. Takie składane lub harmonijkowe drzwi możemy zastosować do zamykania małych pomieszczeń, takich jak garderoby, spiżarnie czy wnęki, ale z powodzeniem mogą także służyć do oddzielenia od siebie dwóch dużych pomieszczeń z szerokim przejściem.

Drzwi pełne przesuwne Exmoor 80 bezfelcowe dąb skalny

Drzwi barowe

Jeśli nie chcemy wyraźnego odgrodzenia pomieszczeń, możemy wykorzystać dwuskrzydłowe wahadłowe drzwi typu barowego zamiast tradycyjnych. Świetnie sprawdzą się one np. między kuchnią a jadalnią. Mogą także stanowić stylowy element pokoju nastolatka czy miejsca zabaw. Skrzydła o dowolnych wymiarach, kolorach i kształtach, wystarczy zamocować do pionowych elementów ościeżnicy odpowiednimi zawiasami (chociażby meblowymi).

Drzwi przezroczyste

Transparentne drzwi są coraz chętniej stosowane, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Zamiast tradycyjnych drzwi możemy montować przesuwne prześwitujące ekrany np. z poliwęglanu. Są one półprzezroczyste, oprawione w aluminiową ramę, u góry zamocowane są na stalowej prowadnicy, a na dole zaopatrzone w system jezdny. Inną odmianę stanowią drzwi (lub nawet całe ścianki zamiast tradycyjnych luksfer) tworzone techniką zwaną fusing (stapiane przeszklenia). Dekoracyjne elementy szklane o zróżnicowanej fakturze mogą, oprócz funkcji drzwi, pełnić jednocześnie role obrazów czy rzeźb. Przezroczyste drzwi nie ograniczają dopływu naturalnego światła do wnętrz i optycznie znacznie powiększają przestrzeń.

System przesuwny Kidal

Brak drzwi

Zdaniem wielu architektów, świetnym pomysłem jest projekt pozostawiający dużo otwartej przestrzeni w mieszkaniu. Rezygnowanie z tradycyjnego podziału na kuchnię, jadalnię i przedpokój pozwala stworzyć wrażenie przestronności, daje więcej światła i pozwala zachować lepszą wentylację w mieszkaniu. Można także zrezygnować z drzwi w ubikacji i łazience, szczególnie w małych, nowoczesnych mieszkaniach. Granice między domowymi pomieszczeniami są coraz mniej zaznaczane, a w miejsce ścian coraz częściej proponuje się lekkie zasłony.

Zasłony

Najprostszym sposobem na odmianę naszego mieszkania i uczynienie go bardziej przestronnym, może stać się zastąpienie drzwi wewnętrznych lekkimi zasłonami z tkaniny, z ozdobnych sznurków czy stylizowanych girland. Sznurki możemy ozdobić koralami, piórami, wstążkami, dopasowując stylem i kolorem do całości aranżacji. Zawieszone między pomieszczeniami tkaniny i ich ozdoby mogą być pełne relaksujących wzorów, barw czy osobistych pamiątek.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku
Opadanie drzwi balkonowych to naturalny proces, który od czasu do czasu należy skorygować. Podobna sytuacja dotyczy szczelności drzwi balkonowy...
Czytaj więcej

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.05.2016
Własnie myślę, co by zrobić zamiast drzwi od łazienki, które okropnie zawadzają i zabierają sporo miejsca na małym korytarzu.

Ocena i komentarz dla:

Co zamiast typowych drzwi wewnętrznych?