Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbędne w wielu pomieszczeniach. Czym charakteryzują się nowoczesne drzwi wewnętrzne i w jaki sposób dopasować je do aranżacji mieszkania?

Zróżnicowanie drzwi wewnętrznych

Dostępne w sklepach modele drzwi wewnętrznych to szeroka gama produktów, zróżnicowanych ze względu na wymiary, materiał wykonania, kolor, sposób wykończenia czy obecność ozdobników. Znajdziemy także tanie drzwi wewnętrzne oraz modele droższe, co pozwala nam na dobór produktów dopasowanych do naszych możliwości. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych najczęściej spotkamy się z tradycyjnymi drzwiami jednoskrzydłowymi, które oddzielają od pozostałych wnętrz sypialnie, salony czy łazienki. To właśnie oferta tego typu modeli jest największa, mimo że możemy także zdecydować się na montaż drzwi dwuskrzydłowych – najczęściej znajdują one jednak zastosowanie w przestronnych domach, gdzie nie ograniczają dostępnej przestrzeni.

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Znaczna część drzwi, jakie możemy podziwiać w sklepach, to skrzydła utrzymane w stylu nowoczesnym, które doskonale korespondują z modnymi trendami w aranżacji wnętrz. Nie oznacza to jednak, że możemy dobrać je przypadkowo. Aby wtopiły się w wystrój naszego mieszkania, w ich wyborze powinniśmy kierować się pewnymi zasadami.

Zainspiruj się: Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – charakterystyka

Nowoczesne skrzydła drzwiowe to zarówno drzwi wewnętrzne drewniane, jak i drzwi pełne, drzwi z przeszkleniem, drzwi w odcieniach drewna bądź drzwi w jednolitym kolorze. Nowoczesną stylistyką mogą cechować się różne modele drzwi ( w tym także drzwi wewnętrzne szklane), co dla nas oznacza utrudniony wybór, a jednocześnie możliwość stworzenia perfekcyjnej aranżacji wnętrza, w której wszelkie elementy pasują do siebie idealnie.

Jakie elementy sprawiają, że drzwi wewnętrzne można uznać za nowoczesne? Będą to np.:

  • drewnopodobne wykończenie,

  • wykończenie w jednolitym kolorze, np. białym bądź szarym,

  • obecność dekoracyjnych przeszkleń,

  • brak przeszkleń,

  • gładka powierzchnia o wysokim połysku,

Porada eksperta

Drzwi wewnętrzne zamontowane w domu lub mieszkaniu powinny pochodzić z jednej kolekcji i cechować się jednakowym wzornictwem. Dzięki temu będziemy mogli dobrać do poszczególnych wnętrz modele pełne i przeszklone, bez ryzyka, że różnice w ich wyglądzie będą powodowały wrażenie chaosu bądź niedopasowania. Pamiętajmy również, by poszczególne modele wyposażyć w takie same okucia oraz klamki.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne do salonu, kuchni i łazienki?

Drzwi do wnętrz mieszkalnych musimy dobrać w taki sposób, by nie tylko cieszyły oko, ale i cechowały się jak najwyższą funkcjonalnością. Oto jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny model:

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
  • rodzaj wnętrza – w zależności od tego, jakie pomieszczenie chcemy wyposażyć w drzwi, powinny spełniać one odmienne warunki. I tak np. drzwi do łazienki muszą posiadać w dolnej części specjalne okrągłe otwory, zwane tulejami, podcięcie bądź też kratkę wentylacyjną – dzięki temu ułatwiona zostanie wentylacja wnętrza. Drzwi do pomieszczeń takich jak sypialnia lub gabinet mogą być pełne, dzięki czemu zapewnią odpowiednie warunki do odpoczynku lub pracy. W salonie sprawdzą się z kolei drzwi z przeszkleniem, które doda im eleganckiego charakteru.

  • rozmiar drzwi – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, skrzydła wewnętrzne muszą mieć szerokość co najmniej 90 cm. Modele węższe przeznaczone są natomiast dla wnętrz w starszym budownictwie, gdzie otwory drzwiowe przygotowywano na szerokość 70 lub 80 cm.

Przeczytaj też: Przeszklone drzwi – gdzie sprawdzą się najlepiej? Poznaj najnowsze trendy

Uwaga!

Na wymiary drzwi wewnętrznych zwróćmy uwagę szczególnie w przypadku kuchni. Ich szerokości powinna być na tyle duża, by umożliwić swobodne poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami. Dobrze sprawdzą się tu skrzydła o szerokości i 90 cm, ale jeśli mamy także możliwość, warto rozważyć także montaż drzwi dwuskrzydłowych – te ostanie będą też świetnym rozwiązaniem do przestronnego salonu.

  • metraż mieszkania – aby drzwi dobrze prezentowały się w naszym domu, zwróćmy uwagę na jego metraż oraz warunki panujące w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli mieszkamy w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu w bloku, dobrze sprawdzą się drzwi z dużymi przeszkleniami – dodadzą aranżacji lekkości, a przy okazji pozwolą doświetlić pomieszczenia takie jak łazienka bez okna czy przedpokój. W obszernych pomieszczeniach można z kolei zamontować stylowe i nowoczesne drzwi pełne.

Stylistyka drzwi a stylistyka wnętrza

Jak już wyżej wspomnieliśmy, współczesne skrzydła drzwiowe to różnorodność wzorów i barw. Jak wybrać modele, które będą pasowały do aranżacji naszych wnętrz?

1. Kolor drzwi wewnętrznych dopasowany do podłogi – to jedna z zasad, dzięki której mamy szansę na dobór idealnie spójnych z wnętrzem drzwi. Barwa skrzydła drzwiowego może być jak najbardziej zbliżona do podłogi, ale może również z nią kontrastować. Dobrym rozwiązaniem będzie także dopasowanie koloru drzwi do stylu i barwy listew przypodłogowych. Pamiętajmy jednak, że ograniczenie pojawiających się we wnętrzu barw jest bezpieczniejsze.

2. Kolor drzwi a kolor okien – drzwi mogą nawiązywać również wyglądem do stolarki okiennej. Do ram okiennych brązowych wybierzemy brązowe skrzydła drzwiowe w zbliżonym odcieniu. Z oknami białymi najlepiej skomponują się natomiast białe drzwi wewnętrzne, choć rozwiązanie takie najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach jasnych i przestronnych.

3. Kolor skrzydeł drzwiowych skomponowany z barwą mebli – drzwi wewnętrzne można dopasować również do elementów wyposażenia pomieszczeń, a szczególnie do mebli. Podobnie jak w poprzednich wypadkach, zestawienie kolorystyczne tego typu elementów wniesie do aranżacji wrażenie harmonii oraz ładu.

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Uwaga!

Podczas wyboru drzwi wewnętrznych pamiętajmy, że muszą one pasować stylistycznie do obu pomieszczeń, które oddzielają.

Nowoczesne drzwi w nowoczesnych wnętrzach – inspiracje

Jakie modele drzwi wewnętrznych doskonale zaprezentują się w modnych wnętrzach? Oto nasze propozycje:

Białe drzwi wewnętrzne to idealna propozycja do minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji utrzymanych w jasnych i stonowanych barwach. Białe skrzydła drzwiowe świetnie wypadną także na tle ciemnych ścian, pod warunkiem, że zestawimy je z białymi szerokimi listwami przypodłogowymi. Sprawdzą się tutaj zarówno modele pełne, jak i ozdobione niewielkimi, geometrycznymi przeszkleniami.

W nowoczesnym salonie lub sypialni pięknie zaprezentują się ciemne drewniane drzwi wewnętrzne lub z wykończeniem imitującym prawdziwe drewno. Dobrze wypadną w połączeniu z taką samą podłogą i listwami przypodłogowymi oraz zestawione kontrastowo z jasnymi ścianami. W takich pomieszczeniach sprawdzą się też drzwi z przeszkleniami o wyszukanej formie.

W modnej kuchni możemy sięgnąć po rozsuwane przeszklone drzwi, które najlepiej sprawdzą się we wnętrzu minimalistycznym i oszczędnym. W takim pomieszczeniu warto zastosować też modele z dekoracyjnymi przeszkleniami przedzielonymi szprosami, które dodadzą mu specyficznego charakteru. Jest to rozwiązanie szczególnie dobre w przypadku, gdy kuchenne okno także posiada szprosy.

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

W roli drzwi do łazienki sprawdzi się lekkie skrzydło z matowego szkła bądź modele z dużym nieprzejrzystym przeszkleniem. Jeśli w naszej łazience znajduje się okno, możemy śmiało sięgnąć po jedno z pełnych skrzydeł.

Drzwi w jasnych odcieniach drewna, a także te bielone, najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach stylizowanych na skandynawskie, gdzie dobrze korespondują z jasną drewnianą podłogą i elementami wyposażania.

Czy wiesz, że...

Drzwi wewnętrzne drewniane możemy nabyć także w stanie surowym, co pozwoli nam na nadanie im dowolnego koloru. Pomalowane kryjącą farbą doskonale sprawdzą się nowoczesnych, odważnych aranżacjach, w których naszym celem jest wizualne „wtopienie" ich w powierzchnię ściany.

Jeśli zależy nam na minimalistycznym wykończeniu przestrzeni, możemy zdecydować się na skrzydła zupełnie płaskie, w jednolitym, np. szarym odcieniu. Warto wybrać w tym przypadku drzwi o wysokim połysku, które dobrze zaprezentują się w pomieszczeniach wyposażonych w meble utrzymane w takiej samej stylistyce.