Wykończenie drzwi zewnętrznych – jak wykończyć ściany przy drzwiach?

Podczas remontu poświęć uwagę wykończeniu ścian. Szczególnie dobrze powinieneś przemyśleć rodzaj materiału, który zastosujesz dookoła otworów drzwiowych. W ten sposób będziesz mógł ochronić tę przestrzeń przed licznymi zabrudzeniami, a także wpłyniesz na ostateczny wizerunek wnętrza. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie wykończenie drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych możesz zastosować podczas remontu, aby było i praktycznie, i estetycznie.

Ściana w pobliżu drzwi jest szczególnie narażona na zabrudzenia, nawet jeśli częściowo jest zabezpieczona przez ościeżnicę. Znajdujące się tuż przy skrzydłach włączniki światła powodują, że często dotykamy ściany palcami, co szybko skutkuje pojawieniem się nieestetycznych zabrudzeń. Często eksploatowane przejście sprawia, że również dolnym partiom muru zagrażają zanieczyszczenia. O ile nie jesteśmy w stanie ochronić ścian przed brudem, o tyle możemy zrobić wykończenie drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych tak, by wszelkie plamy były łatwe do usunięcia. 

Wykończenie drzwi zewnętrznych

Na początek poznaj nasze pomysły, jak wykończyć ściany przy drzwiach zewnętrznych. Mamy dla Ciebie kilka ciekawych rozwiązań, dzięki którym czyszczenie ścian będzie łatwiejsze, a jednocześnie nadasz im dekoracyjny charakter. Zastanawiasz się zapewne – co wokół drzwi wejściowych będzie spełniało obie funkcje?

Dekoracyjny tynk

Wśród wielu rodzajów tynku dekoracyjnego znajdziesz stiuk – charakteryzuje się on idealnie gładką powierzchnią o lekkim bądź dużym połysku. Można go dodatkowo zaimpregnować, co sprawi, że wykończenie wokół drzwi zewnętrznych będzie łatwe w czyszczeniu. Dodatkową zaletą tego typu produktu jest jego elegancki wygląd, imitujący wizerunek marmuru.

Kamień elewacyjny

Alternatywne wykończenie wokół drzwi zewnętrznych może stanowić kamień dekoracyjny. W zależności od wybranego wzoru kamień elewacyjny będzie pasował estetycznie zarówno do domu w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Weź jednak pod uwagę, że montaż kamienia jest bardziej skomplikowane niż położenie tynku i warto poprosić o wsparcie fachowca. 

Zobacz także: Malowanie łazienki – niezbędne wskazówki

wykończenie drzwi zewnętrznych

Wykończenie drzwi wewnętrznych

Pomysłów na wykończenie drzwi wewnętrznych jest zdecydowanie więcej. Oto nasze:

Malowanie

Bardzo często odświeżanie wnętrza wiąże się z malowaniem. Warto więc sięgnąć po farby odporne na szorowanie i pomalować nimi co najmniej ściany, w których osadzone są drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu wystarczy nam miękka, wilgotna gąbka z delikatnym detergentem, by usunąć plamy bez uszczerbku dla naszego wykończenia.

Rodzicom małych dzieci polecamy wykończenie drzwi wewnętrznych farbą tablicową, którą możemy pokryć nie tylko samą ścianę dookoła drzwi, ale także samo skrzydło. Na takim wykończeniu zyskamy podwójnie – nasze dzieci będą mogły swobodnie rysować po ścianie, a my nie będziemy musieli martwić się o jej trwałe zabrudzenia.

wykończenie drzwi zewnętrznych

Okładzina

Wykończenie wokół drzwi wejściowych możesz wykonać jedną z wielu dostępnych w sklepach okładzin. Może to być np. cegła klinkierowa, która równie dobrze sprawdzi się na całej ścianie, jak i tylko w formie opaski okalającej drzwi. Będzie wyglądała szczególnie dobrze w tych wnętrzach, w których wykorzystano ją także w innych miejscach – np. dookoła kominka.

Bardzo eleganckim i praktycznym rozwiązaniem są także płaskie kamienne płyty o wysokim połysku bądź gres polerowany – należy jednak pamiętać, że mimo iż będą one łatwe w czyszczeniu, wniosą do wnętrza chodny, nieco surowy klimat.

Jeżeli zależy nam na nieco przytulniejszym charakterze wnętrza, zastosujemy panele ścienne imitujące naturalny wygląd drewna albo płytki korkowe. Równie dobry efekt uzyskamy, stosując tapetę winylową bądź fototapetę.

Zawsze pozostaje nam również zastosowanie boazerii bądź lamperii, które we współczesnej odsłonie prezentują się efektownie, elegancko i nowocześnie.

Data publikacji: 01.03.2016