Jak zamurować drzwi- instrukcja krok po kroku

Zdarzają się sytuacje, że w Twoim domu koniecznym staje się zamurowanie istniejących otworów – czy to drzwiowych, czy pełniących rolę wnęk. Niepotrzebne i nieużywane przejścia możemy łatwo zabudować – w jaki sposób to zrobić?

Przejdź do następnych akapitów:

Jak zamurować drzwi? Jeżeli chcesz na stałe podzielić przestrzeń i pozbyć się niepotrzebnego przejścia, postaw w to miejsce mur. Wybudowanie nowej ściany zajmie Ci 1-2 dni robocze. Potrzebować będziesz do tego odpowiednich narzędzi oraz materiałów budowlanych. Aby uzyskać jednolitą powierzchnię, najlepiej dopasuj sposób zabudowy drzwi do ściany już stojącej: cegłę do cegły, bloczki komórkowe do bloczków, a karton-gips do karton–gipsu. Zobacz, jak zamurować otwór w drzwiach krok po kroku. 

Kiedy zamurować drzwi?

Moda na otwarte przestrzenie powoduje, że coraz częściej, zamiast stawiać przegrody – rezygnujemy z nich. Wyburzamy ścianki działowe, a tam, gdzie to możliwe, pozostawiamy puste otwory pozbawione skrzydeł drzwiowych. Czasem zdarza się jednak, że w murze znajdują się niepotrzebne przejścia – z taką sytuacją spotkasz się szczególnie w starych domach, które poddaje się modernizacji lub w gruntownie remontowanych wnętrzach, których rozkład pragniesz zmienić. 

W starszym typie budownictwa, zwłaszcza w domach wolnostojących, bardzo często spotykać można liczne, niewielkiej wielkości pomieszczenia przejściowe. W takim przypadku zamurowanie drzwi daje możliwość wydzielenia zupełnie odrębnej, nieprzechodniej przestrzeni. Zdarza się też i tak, że przy połączeniu kilku pokoi ze sobą, przychodzi potrzeba zamurowania otworu w ścianie. 

Coraz częściej można także spotkać się z generalnymi remontami w blokach z wielkiej płyty. Jeżeli jednak rozkład M3 bądź M4 nie satysfakcjonuje Cię, warto pomyśleć o radykalnej zmianie. Wyburzenie i wstawienie nowego muru nie jest wcale takie trudne. Co więcej, nawet jeżeli zamówisz do tego fachową ekipę remontową, nie jest to droga inwestycja. Ile kosztuje zamurowanie drzwi? Cena uzależniona jest od wielkości otworu oraz materiałów budowlanych, z jakich skorzystasz. Budowlańcy rozliczają się zwykle za dni robocze, a ich dniówki wahają się w zależności od rejonu od 90 zł do 200 zł bez kosztu materiałów. Zamurowanie drzwi lub okna powinno zająć nie więcej niż 1-2 dni robocze.

Jeżeli jednak masz dusze muratora i chcesz samodzielnie zmienić swoje wnętrze, warto zaopatrzyć się we właściwe narzędzia i zakasać rękawy. Jak wtedy poradzić sobie z zamaskowaniem niepotrzebnego otworu drzwiowego? Zobacz instrukcję krok po kroku, jak zamurować drzwi wewnętrzne. Na początek przedstawiamy możliwości wykorzystania różnych materiałów budowlanych. 

jak zamurować drzwi

Zamurowywanie drzwi – co warto wiedzieć?

Do zamurowania otworu wykonanego w ścianie betonowej lub ceglanej najlepiej użyć jednego z dwóch materiałów: cegieł bądź bloczków betonu komórkowego. Drugie rozwiązanie jest prostsze – układanie większych elementów przyspiesza przebieg prac, a ponadto są one łatwe w docinaniu, więc bez trudu dopasujesz je do wymiarów otworu drzwiowego. Bloczki betonu komórkowego łącz ze sobą za pomocą odpowiedniej zaprawy klejowej. Aby dopasować nowy fragment ściany z istniejącym murem, warto zastosować pręty zbrojeniowe. W tym celu wywierć otwór w starym murze, wypełnij go zaprawą murarską i wewnątrz umieść pręt. W ten sposób związujesz dotychczasową ścianę z nową, zapewniając tej drugiej większą stabilność.

Jeśli natomiast uzupełniasz ścianę wykonaną z cegły i stosujesz w tym celu cegły, warto wykuć co drugi element w starym murze – w ten sposób łatwo powiążesz ze sobą oba fragmenty konstrukcji. Podczas zamurowywania otworu pamiętaj też o wypełnianiu zaprawą połączeń pionowych pomiędzy starym a nowym murem. Gdy cały otwór zostanie wypełniony, pozostaw go do wyschnięcia zaprawy. Następnym krokiem będzie już wykończenie – otynkowanie, zagruntowanie i np. pomalowanie.

Jeszcze jednym sposobem na pozbycie się niepotrzebnego otworu drzwiowego jest zabudowanie go za pomocą płyt kartonowo-gipsowych. Docięte na odpowiedni wymiar wystarczy przymocować do przygotowanego stelażu. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku zabudowy otworów drzwiowych wewnątrz pomieszczeń. Jeżeli chcesz pozbyć się dziury w murze zewnętrznym, najlepiej zastosować pierwszą metodę.

Jak zamurować drzwi? Instrukcja krok po kroku

Oto konieczne kroki, które należy poczynić, żeby wypełnić otwór w ścianie po drzwiach. Zaczynamy od usunięcia starych drzwi wewnętrznych.

1. Usunięcie drzwi

Pierwszą czynnością, którą musisz wykonać, zanim zajmiesz się zamurowaniem otworu po drzwiach wewnątrz mieszkania, jest usunięcie drzwi. Musisz ściągnąć je z ościeżnicy. Bardzo często wystarczy je nieco unieść, a same wyskoczą z zawiasów.  Czasami niezbędne jest użycie młotka – podbij zawiasy od dołu, aby te wypuściły drzwi. Odstaw drzwi na bok. 

2. Usunięcie ościeżnicy

Drzwi zamontowane są zawsze w ościeżnicy. Nowsze modele drzwi drewnianych bardzo często osadzone są na ościeżnicach drewnianych, które montowane są na kółkach. W takim wypadku wystarczy jedynie naciąć kołki, aby ościeżnica sama odeszła od ściany. Zrobisz to za pomocą młotka i dużego, płaskiego śrubokręta. Przyłóż śrubokręt do kołka, a następnie uderz go młotkiem. 

W starszym budownictwie, szczególnie w blokach z wielkiej płyty lub w domach z lat 80. i 90. metalowe ościeżnice mogą być przyspawane do zamieszczonej kotwy. Aby ją usunąć i nie naruszyć struktury ściany, możesz potrzebować szlifierki kątowej z tarczą tnącą. Najważniejsze jest podcięcie metalowej ościeżnicy tuż nad podłogą oraz w rogach. Przetnij ją także w kilku innych miejscach. Wytnij lub wykuj też kotwy, do której rama była przyspawana. 

W tym procesie musisz zwrócić uwagę na to, czy prawidłowo zostało wykonane nadproże. Co prawda późniejsza zabudowa wnęki po drzwiach i ościeżnicy zapobiegnie pękaniu ściany, jednak warto zwrócić na ten element szczególną uwagę. 

3. Dobór materiałów

Wybierz odpowiednie materiały, które wypełnią wnękę po drzwiach. Jeżeli ściana wykonana jest z cegły, zamuruj ją cegłą. Jeżeli z pustaków, kup bloczki z betonu komórkowego. Do ścian karton – gipsowych, wystarczy dobrać odpowiedni szkielet oraz płytę kartonowo-gipsową. Dobranie właściwych materiałów pozwoli zachować tę samą grubość muru na całej ścianie.

jak zamurować drzwi

4. Powiązanie muru

Można powiedzieć, że jest to kluczowe zadanie. Jeżeli nie powiążesz właściwie muru już istniejącego z nowym fragmentem zabudowy, na ścianie mogą pojawić się pęknięcia. Najprościej będzie zastosować pręty zbrojeniowe, które utrzymają ciężar materiałów budowlanych w odpowiednim miejscu. Pręty metalowe umieść, w co 3-4. spoinie.

Jeżeli pracujesz z ceglaną ścianą, możesz skuć wierzchnią część tynku i następnie wybić połówki cegieł, umieszczone na brzegach wnęki. W ten sposób wykonasz ząbkowanie, do którego możesz dołożyć nowe fragmenty ceglanego muru. Będziesz mieć pewność, że ściana nie zacznie osiadać. Takie rozwiązanie nie jest możliwe w przypadku pustaków czy bloków betonowych. 

5. Zamurowanie otworu drzwiowego 

Zanim położysz cegły, bloki betonowe czy pustaki, koniecznie zagruntuj  miejsce, w którym ściana będzie stykać się z nowymi elementami. Na początek rozrób zaprawę murarską. Gotową zaprawę wystarczy wymieszać w pojemniku z wodą. Przydać Ci się może mieszarka do zaprawy. Użyj zaprawy tradycyjnej lub zaprawy klejowej. 

Zanim położysz ją na podłożu (pierwsza warstwa), dobrze zabezpiecz podłogę. Drewniany parkiet czy panele należy odpowiednio odizolować, aby nie nasiąkły wodą z zaprawy. Jeżeli mur będziesz stawiać na gołej wylewce, pomyśl o odpowiedniej izolacji, aby ściana nie zbierała wilgoci − dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń na parterze w starych domach. 

Czas na właściwe zamurowanie drzwi. Zacznij układać cegły lub bloczki komórkowe. W razie konieczności przycinaj je do wymiaru. Zrobisz to za pomocą piły z odpowiednim brzeszczotem. Beton komórkowy bardzo łatwo dostosować do odpowiedniej wielkości − tu zwykle sprawdzą się zwykłe piły ręczne. 

Następnie układaj poszczególne elementy, przekładając je zaprawą oraz żebrowaniem (metalowymi prętami, mocowanymi na kołkach). Nie działaj jednak na oślep. Zanim przystąpisz do murowania dobrze przelicz wysokość bloków i oszacuj, ile ich potrzebujesz. Pamiętaj, aby do układania muru używać poziomicy, sprawdzaj poziom (czy cegły leżą na sobie równo) oraz pion (czy są one równo ułożone względem istniejącej ściany). Do rozprowadzania zaprawy murarskiej stosuj odpowiednią szpachlę. 

6. Tynkowanie

Kiedy mur już stoi, czas wygładzić ścianę i zrównać ją z już istniejącą. Zanim do tego przystąpisz, odczekaj kilka godzin (najlepiej jeden dzień), aby zaprawa dobrze się związała. 

Wybierz tynk, którym wykończysz ścianę. Najlepiej zastosuj materiał, który został  użyty w ścianie już stojącej. Jeżeli ściana była wykończona tynkami ziarnistymi, użyj  szpachli cementowo-wapiennej. W przypadku ściany wykańczanej gładzią zastosuj tynk gipsowy. 

Prace rozłóż na dwa etapy. Pierwsza warstwa tynku powinna wyrównać różnicę poziomów i grubość ściany. Druga − to część licowa, do której warto dobrze się przyłożyć. 

Kiedy zauważysz, że różnica w tynkowaniu jest zbyt duża, możesz pokusić się o wygładzenie całej ściany na nowo. Wtedy będziesz mieć pewność, że żadne różnice nie będą widoczne. 

7. Malowanie

Po tynkowaniu czas na malowanie. Tu zdecydowanie najlepiej pomalować całą ścianę na nowo. Na ścianę możesz także położyć tapetę. 

jak zamurować drzwi

Murowanie otworów drzwiowych − zrób to sam lub z pomocą fachowca!

Zamurowanie starego otworu po drzwiach wcale nie jest takie trudne. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, zakupu materiałów oraz narzędzi murarskich. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby wykonać tę pracę remontową samodzielnie lub obawiasz się, że nowa ściana osiądzie, najlepiej wezwij na pomoc fachowca. Koszt takiej usługi nie jest wysoki, a oszczędzi Ci sporo nerwów.

 

Data publikacji: 29.09.2016