Akcesoria do drzwi – jak je prawidłowo mocować?

Wizytówką domu są nie tylko drzwi, ale też klamki, gałki, kołatki czy szpary na listy, które powinny nawiązywać do ogólnej stylistyki budynku lub mieszkania. Niektóre akcesoria możemy z łatwością zamontować i wymienić samodzielnie. Zobaczmy jak!

Większość akcesoriów musimy jednak dokupić – rzadko są bowiem dołączone do kompletu wraz z drzwiami.

Montaż klamki na długim szyldzie

Potrzebne narzędzia i materiały do montażu:

- olej maszynowy,
wiertarkawiertło do drewna,
- zestaw klamek ze śrubkami,
klucz imbusowy,

Akcesoria do drzwi – jak je prawidłowo mocować?

Krok 1 – przygotowanie do montażu

Zaczynamy od posmarowania olejem maszynowym wewnętrznego mechanizmu klamki.

Krok 2 – wiercenie otworów

Przykładamy szyld do drzwi, zaznaczamy miejsca, w których będą mocowane śruby. Wiertarką z wiertłem do drewna wiercimy otwory (na wylot). 

Krok 3 – montaż trzpienia kwadratowego

Do zamka wkładamy trzpień kwadratowy (rozcięcie trzpienia musi być od strony śruby imbusowej). Ważne jest, żeby trzpień wystawał tyle samo z każdej strony skrzydła drzwi (w czasie montażu klamki trzpień warto przytrzymać, żeby się nie przesuwał).

Krok 4 – montaż klamki i szyldów

Na trzpienie nakładamy szyldy i klamkę. Szyldy mocujemy śrubami przelotowymi. Klamkę trzeba dokręcić kluczem imbusowym do trzpienia. Śruba imbusowa znajduje się z boku klamki. Tak samo montujemy klamkę po drugiej stronie.

Analogicznie postępujemy w czasie montażu klamki na rozetce. Jeśli montujemy klamkę w drzwiach zewnętrznych, to śrubę dokręcamy od wewnętrznej strony.

Przeczytaj także: Tapicerki do wyciszania drzwi – co warto o nich wiedzieć?

Poziomy montaż osłony otworu na listy

Potrzebne narzędzia:

- wiertarka z wiertłem do drewna
otwornica lub wyrzynarka elektryczna
dłuto

Krok 1 – przygotowanie do pracy

Zaznaczamy ołówkiem miejsce, w którym będziemy montować osłonę otworu na listy (zaznaczamy cztery rogi, by uzyskać prostokątny otwór). Ważne jest, żeby otwór był trochę większy od klapki osłony.

Krok 2 – wycięcie otworu

Wiercimy cztery otwory o średnicy 12 mm – dzięki temu będziemy mogli użyć otwornicy (lub wyrzynarki elektrycznej). Po otrzymaniu prostokątnego otworu wyrównujemy jego krawędzie dłutem.

Krok 3 – wiercenie otworów i mocowanie osłony

Oznaczamy miejsca, w których będą śruby. Wiertłem do drewna robimy otwory. Następnie mocujemy osłonę. Na koniec zaślepiamy miejsca mocowania śrub.

Zobacz też: Biała farba do drzwi wewnętrznych – poznaj najnowsze trendy

Akcesoria do drzwi – jak je prawidłowo mocować?

Montaż kołatki

Standardowo kołatkę montuje się w środkowej części ramy skrzydła drzwi – najlepiej na wysokości ramion. W miejscu montażu rozwiercamy otwór na śrubę. Zakładamy podkładkę, która pełnią również funkcję osłonki. Na koniec zaślepiamy miejsce mocowania śrub.