Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Wymiary otworu pod drzwi. Sprawdź, jaki otwór pod drzwi 80 cm szerokości będzie najlepszy

Jaki otwór pod drzwi 80 cm wybrać? To wcale nie taka prosta sprawa. Wiele zależy od rodzaju ościeżnicy oraz grubości muru. W przypadku drzwi 80, szerokość otworu wcale nie wynosi 80 cm. To najczęściej szerokość skrzydła drzwiowego, które powinno mieścić się większym otworze. Zobacz, jaki otwór drzwiowy pod drwi 80 powinna zrobić Twoja ekipa remontowa.

Wydawać mogłoby się, że otwór drzwiowy pod drzwi 80 cm powinien wynosić 80 cm. Niestety, to nie takie proste. Otwór drzwiowy zależy także od ościeżnicy i grubości muru! Nie zapomnij doliczyć tych wartości, ponieważ pomyłka może być bardzo kosztowna. Dowiedz się,, jak obliczyć wymiary otworu pod drzwi 80 w różnych okolicznościach. 

Otwór pod drzwi − podstawowe informacje

Na początek podkreślmy najważniejsze: otwór pod drzwi nie równa się skrzydłu drzwiowemu. A to właśnie w nazewnictwie drzwi podaje się wymiar skrzydła, a nie otworu. Wymiary otworu pod drzwi 80 będą większe o kilka centymetrów. O ile? To zależy od ościeżnicy oraz grubości muru. Tak więc planując remont czy budowę domu, pamiętaj, że otwór drzwiowy musisz dopasować do skrzydła drzwi, a nie na odwrót. Oczywiście, jeżeli planujesz zakup standardowych drzwi. W innym przypadku będziesz zmuszony zamówić drzwi pod konkretny wymiar. 

Obecnie standardem w budownictwie są skrzydła drzwiowe o szerokości minimum 80 cm i wysokości maksimum 200 cm. W starych blokach znaleźć możesz także jeszcze drzwi tzw. 70, a nawet 60, dlatego wciąż spotkać możesz je w sprzedaży. W nowym budownictwie są one jednak już niedozwolone. 

Warto wiedzieć, że najprościej określić szerokość drzwi już na etapie budowy domu czy mieszkania. Przygotowanie otworu drzwiowego w czasie stawiania ścian pozwoli uniknąć wielu komplikacji. Będziesz mógł ładnie, zgodnie z planem wykończyć mur, odpowiednio ułożyć cegły czy pustaki i przyciąć je pod wymiar. Często jednak do wymiany drzwi dochodzi podczas remontu. Wtedy może zajść potrzeba poszerzenia światła drzwi lub też nadbudowania muru. Niekiedy konieczne może okazać się wybijanie dziury w ścianie na wstawienie nowych drzwi. Zanim więc weźmiesz młot w dłoń, dokładnie zaplanuj swoją pracę. Ustal, jakie drzwi chcesz tam wstawić, a następnie dokładnie dokonaj pomiaru otworu, który musisz wybić. Nie zapomnij, że kluczową rolę odgrywać będą tu ościeżnice.

jaki otwór pod drzwi

Jak ustalić wymiary otworu pod drzwi?

Na szerokość otworu drzwiowego wpływa typ zastosowanej ościeżnicy. Możesz mieć do czynienia z ościeżnicami regulowanymi lub stałymi. Te pierwsze stosuje się przy niestandardowej grubości muru. Framugi stałe instaluje się najczęściej wtedy, kiedy ściana ma standardową grubość. 

Standardowo ustala się, że:

  • szerokość otworu pod drzwi 80 przy ościeżnicy regulowanej powinna wynosić 88 cm

  • wymiary otworu pod drzwi 80 przy ościeżnicy stałej wynosić powinny 91 cm.

Tak więc, określić można ogólną regułę, że szerokość otworu na drzwi z ościeżnicą regulowaną powinien być o 8 cm większy niż skrzydło drzwiowe. A w przypadku montażu ościeżnicy stałej − o 11 cm. 

Zwróć też oczywiście uwagę na wysokość drzwi. Standardowo we wnętrzach stosuje się drzwi o wysokości 200 cm. Ale i tu światło wnęki na drzwi powinno być nieco większe. Nie chcesz przecież, aby drzwi zatrzymywały się na podłodze i tarły o nią. Przy ościeżnicy stałej dodaj do wysokości 7,5 cm, a regulowanej − 6 cm. 

To jednak jeszcze nie wszystko. Skrzydła drzwiowe 80 wcale nie mają 80 cm szerokości. Najczęściej ich szerokość to 84,5 cm. Jednak to zupełnie nie wpływa na szerokość otworu w ścianie! Dalej należy wyliczać szerokość otworu dodając do 80 cm 8 cm lub 11 cm w zależności od zastosowanej framugi. 

Jaki otwór pod drzwi 80? Jak zmierzyć otwór?

Jak otwór pod drzwi 80 wykonać? Wiesz już, że wszystko zależy od rodzaju montowanej ościeżnicy. Będziesz potrzebował otworu 88 cm lub 91 cm, w zależności od grubości muru. 

Zobacz, jak poprawnie dokonać pomiarów otworu drzwiowego:

  • Zacznij od zmierzenia wysokości wnęki − pomiaru dokonaj minimum w 2 miejscach od podłogi aż do nadproża. Powinna mieć ona wymiar 207,5 cm lub 206 cm.

  • Następnie zmierz szerokość otworu − zmierz szerokość od ściany do ściany w 6 miejscach. 

  • Zmierz też grubość muru − grubość muru zmierz w minimum 3 miejscach z prawej i 3 miejscach z lewej strony. Najczęściej bierze się pod uwagę najmniejszy z wyników. 

Specjaliści radzą także, aby pomiarów dokonywać przy świetle dziennym. To pomoże na dokładniejsze określenie parametrów. 

A co jeżeli futryna jest już zamontowana? Wymiarowanie wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim nie wliczaj w wymiar listew. Szerokość zmierz od jednego do drugiego boku, a wysokość: od góry do dołu. Ile powinien mieć otwór drzwiowy z framugą pod drzwi 80? To min. 910 mm. 

Otwór pod drzwi przesuwne 80 − czy jest różnica?

Standardowe drzwi a drzwi przesuwne w Twoim wnętrzu to zupełnie inne tematy. O tym, że chcesz zamontować drzwi przesuwne musisz wiedzieć już na etapie planowania budowy bądź remontu. Jeżeli drzwi mają zostać zamontowane na szynach, musisz uwzględnić nie tylko wielkość otworu, ale i to, żeby na ścianie obok niego została odpowiednia przestrzeń na przesuwanie drzwi. 

Drzwi przesuwne różnią się wysokością − najczęściej należy zostawić wysokość 202 cm, a nie 207 cm. Skrzydła drzwi przesuwnych są różne. Te z ościeżnicą montowaną mają zwykle 884 mm, a bez ościeżnic − 800 mm.

jaki otwór pod drzwi

Otwór pod drzwi 80 − najczęściej popełniane błędy

Czasem może się okazać, że mimo wielkiej staranności w mierzeniu otworu pod drzwi i tak wystąpi błąd w pomiarze. Kiedy światło jest za duże, nie ma z tym większego problemu. Otwór pomniejszyć możesz, stosując odpowiednią zaprawę murarską. Nie musisz więc wymieniać zamówionych drzwi na większe. 

Największym błędem jest zamówienie zbyt dużych drzwi do zbyt małego otworu w murze. Co wtedy? Musisz niestety poszerzyć otwór, a to wiąże się z dodatkową pracą murarską, wybijaniem ściany, pyłem i brudem. Możesz także po prostu wymienić drzwi, jeżeli były one zamówione w standardowym wymiarze. Zachowaj je w oryginalnym opakowaniu, zafoliowane i uważaj, żeby nie zawilgotniały. Sklepy zazwyczaj przyjmują zwroty. Problem będzie, kiedy drzwi mają niestandardowy wymiar i były robione na zamówienie. Wtedy ich zwrotu raczej nie dokonasz. 

Często popełnianym błędem jest również zbieranie nieprawidłowo wymiarów z otworów drzwiowych − np. zmierzenie szerokości tylko w jednym miejscu lub doliczanie do otworu drzwiowego framug. 

Jaki otwór pod drzwi 80? Już wiesz!

Najpopularniejszymi drzwiami wewnętrznymi we współczesnym budownictwie są tzw. drzwi osiemdziesiątki. Standardowo szerokość skrzydła takich drzwi ma 84 cm. Otwór na takie drzwi powinien być uzależniony od rodzaju zastosowanej ościeżnicy. Przy framugach regulowanych zostaw otwór na szerokość 88 cm, a przy standardowych na 91 cm. Uważaj na najczęściej popełniane błędy w przygotowaniu wnęki: złym wymiarowaniu, pozostawianiu zbyt dużej przestrzeni na drzwi lub zbyt wąskiego światła. Pamiętaj także o właściwej wysokości. W przypadku drzwi przesuwnych uwzględnij dodatkową przestrzeń na ścianie obok otworu w murze. 

Data publikacji: 09.03.2022