Drewniane żaluzje – czy warto?

Stając przed wyzwaniem zakupu żaluzji okiennych, możemy wybierać spośród różnych materiałów – jednym z nich jest też naturalne drewno. Zobaczmy, co warto wiedzieć o takich żaluzjach i czy dobrze sprawdzają się w roli ochrony przed słońcem!

Drewniane żaluzje w salonieDlaczego warto wybrać żaluzje drewniane?

Na korzyść żaluzji drewnianych przemawia przede wszystkim ich niebanalna estetyka. Naturalny materiał świetnie uzupełni każdą kompozycję aranżacyjną, choć najlepiej wpasuje się w rustykalne wnętrza. Jeśli wybierzemy drewno w odcieniu nawiązującym do mebli, zyskamy wystrój cechujący się spójnym i harmonijnym charakterem.

Drewniane lamelki są również dość grube – używając ich, będziemy więc w stanie skuteczniej zaciemnić wnętrze niż w przypadku tekstylnej rolety. Pozwoli nam to np. na całkowite odgrodzenie od wpadających z zewnątrz promieni słonecznych – by móc cieszyć się ciemnym, a przez to chłodnym pomieszczeniem nawet w środku dnia. Z pewnością docenimy to w czasie letnich upałów!

Na korzyść drewnianych żaluzji przemawia też ich trwałość. Materiał ten jest bowiem odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne, jak również na działanie promieniowania słonecznego. Nie musimy więc martwić się tym, że lamele odbarwią się po pewnym czasie. Co więcej, utrzymanie ich w czystości nie będzie trudne – drewno można z powodzeniem myć standardowymi detergentami bez obawy o to, że straci na estetyce.

Drewniane żaluzje – wady

Zamknięte drewniane żaluzjeŻaluzje z drewna nie są jednak zupełnie pozbawione wad. Oto właściwości, które przemawiają na ich niekorzyść:

- wysoka cena – nie ulega wątpliwości, że drewniane żaluzje są znacznie droższe niż te wykonane z aluminium czy materiału tekstylnego;
- wrażliwość na wilgoć – w przypadku drewnianych lameli, powinniśmy uważać na to, by nie miały styczności z wilgocią. W przeciwnym razie mogą się wypaczyć;
- ograniczona paleta kolorów – dostępnych kolorów jest znacznie mniej niż w przypadku żaluzji wykonanych z materiału tekstylnego czy tworzywa sztucznego;
- utrudnione otwieranie okna – jeśli zamontujemy żaluzje drewniane we wnęce okiennej, nie będziemy mieć możliwości swobodnego otwierania okna. Możemy uniknąć tej trudności, przymocowując je bezpośrednio do skrzydła;
- brak możliwości całkowitego odsłonięcia – po podciągnięciu żaluzji maksymalnie do góry, i tak zajmuje ona ok 18% powierzchni okna. Nie jest to zatem rozwiązanie do słabo oświetlonych pomieszczeń – do wnętrza może wpadać zbyt mało światła dziennego.

Uwaga!

Drewniane lamele będą się prawidłowo zwijać i rozwijać tylko wtedy, gdy są idealnie równe. Jeśli wygną się pod wpływem wilgoci, nie będą spełniać swojej roli.

Drewniane żaluzje CastoramaŻaluzje drewniane czy bambusowe?

Ciekawą alternatywą dla drewnianych żaluzji jest ich bambusowy odpowiednik. Czym się cechuje? Przede wszystkim znacznie mniejszą wagą – różnica może tu wynosić nawet 2 kg dla każdego m² powierzchni. Dzięki temu można je montować w każdym podłożu – nawet w płycie gipsowo-kartonowej.

Żaluzje bambusowe są również cieńsze niż te wykonane z drewna. Co to oznacza w praktyce? Zwinięcie ich w górnej części okna nie sprawi najmniejszej trudności – dzięki temu łatwo doświetlimy wnętrze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy w naszym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się żaluzje, firanki czy rolety, przeczytajmy ten artykuł!

Data publikacji: 02.08.2018