Co na okno do łazienki? 4 rozwiązania

Okno w łazience to standard w nowoczesnym budownictwie. Jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia naturalne oświetlenie, co przekłada się na niższe zużycie prądu w domu. Jednak w łazience zależy nam na prywatności, dlatego często zasłaniamy okna. Jak zasłonić okno w łazience i jakich materiałów użyć do osłaniania okna umiejscowionego w łazience?

Przejdź do następnych akapitów:

Dlaczego zasłaniamy okno w łazience?

Dzienne światło najlepiej oświetla pomieszczenia, sprzyjając przy tym człowiekowi. Często w łazienkach rezygnuje się jednak z okna, na rzecz zachowania intymności. Tymczasem zalet okien w tym pomieszczeniu nie sposób nie zauważyć. Okno w łazience nie tylko doświetla wnętrze, dzięki czemu możesz w ciągu dnia korzystać z pomieszczenia bez konieczności używania sztucznego oświetlenia. Promienie słońca potrafią również dogrzać łazienkę. Ponadto otwierane okno łazienkowe pozwala na komfortowe wietrzenie pomieszczenia, dzięki czemu obniża się poziom wilgotności powietrza, a w konsekwencji zmniejsza się ryzyko rozwinięcia pleśni. Okno w łazience jest więc elementem, z którego, w razie możliwości, nie warto rezygnować. 

W niektórych pomieszczeniach jednak nadmiar widoczności nie jest wskazany. Jednym z takich pomieszczeń jest właśnie łazienka. Korzystając z niej, potrzebujesz przede wszystkim intymności, nie dziwi więc chęć zastosowania w swoim domu rozwiązań, które skutecznie zmniejszą widoczność pomieszczenia dla osób z zewnątrz. Jak zasłonić okno łazienkowe, by wyglądało ono ładnie i nadal spełniało swoją funkcję?

Zobacz także: Co zamiast firanek? Sprawdź nasze propozycje

co-na-okno-do-lazienkico-na-okno-do-lazienkico-na-okno-do-lazienkico-na-okno-do-lazienki

Jak zasłonić okno w łazience i jakich użyć materiałów?

Wybór odpowiedniego materiału oraz metody zależy tak naprawdę od rozmieszczenia okna, jego wymiarów oraz od wysokości, na jakiej zostało ono zamontowane. Jeśli planujesz wymianę okien, możesz zdecydować się od razu na skorzystanie z mlecznego szkła okiennego. Czym zasłonić okno łazienkowe, jeśli nie możesz zastosować w swoim domu takiego rozwiązania? W takim wypadku możesz pomyśleć o rozwiązaniach takich jak rolety, żaluzje, folie statyczne czy folie samoprzylepne. 

Co na okno do łazienki? Postaw na rolety w kasetkach

Aby zapewnić prywatność w toalecie lub łazience, możemy zastosować klasyczne rolety z tkaniny, ale tylko wówczas, gdy otwór okienny jest umiejscowiony z dala od prysznica czy wanny. Często zdarza się bowiem, że okno znajduje się tuż nad miejscem przeznaczonym do kąpieli. Czym zasłonić okno w łazience w takim wypadku? 

Wtedy do wyboru mamy rolety odporne na parę wodną lub bezpośrednio wodę, wykonane – na przykład – z poliestru. Warto wybierać osłony w kasecie, aby zakrywały dokładnie każdą stronę szyby. Nie powinny posiadać metalowych części, mogących korodować pod wpływem wilgotnego powietrza. Do wyboru mamy też plisy. Ich zaletą jest możliwość podnoszenia i opuszczania, aby odkryć tylko wybrany fragment szyby. Dzięki temu możemy mieć zasłoniętą dolną, a odsłoniętą górną część okna, co pozwoli ograniczyć widok wybranych miejsc w pomieszczeniu i swobodnie korzystać z dziennego światła.

Plastikowe żaluzje na okno w łazience

Zasłony ze zwykłych materiałów nie są wskazane do łazienki ze względu na panujący w niej podwyższony poziom wilgoci. Jak zasłonić okno w łazience, kiedy możesz używać zwykłych zasłon? Wykonane z tworzyw sztucznych żaluzje nie będą najgorszym wyborem. Warto wybrać je starannie, dopasowując ich szerokość do rozmiarów okna, aby zapewnić sobie maksymalną prywatność w pomieszczeniu. Ich zaletą jest to, że można je czyścić delikatnymi środkami chemicznymi, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów.

Czy zasłonić okno łazienkowe? Sprawdź folie samoprzylepne

Świetnym rozwiązaniem na okna w łazience są foliowe osłony mocowane do szyby za pomocą ich samoprzylepnej warstwy. Folia pełni funkcję osłaniającą przed ciekawskimi spojrzeniami. Jednocześnie zapewnia przeźroczystość, więc zachowamy w pomieszczeniu naturalne oświetlenie. Dodatkowo jest łatwa do utrzymania w czystości i estetyczna. Dostępne na rynku wzory pozwalają dopasować folię do stylistyki pomieszczenia oraz użytych w pomieszczeniu akcesoriów łazienkowych – ich wybór jest naprawdę duży!

Folie statyczne na okno łazienkowe

Można kupić też folie statyczne, które nie wymagają użycia środków klejących, ponieważ do ich aplikacji wystarczy woda. Wodoodporną folię z powodzeniem zastosujemy na oknie umiejscowionym w bezpośrednim sąsiedztwie prysznica. Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda – zasłony nie trzeba opuszczać ani podnosić, ponieważ jest przymocowana do szyby na stałe. Jeśli będziemy chcieli ją jednak usunąć z okna, uda nam się to bez trudu, ponieważ nie pozostawia trwałych śladów na gładkich powierzchniach. Folie statyczne są wielokrotnego użytku, co oznacza, że możemy je z powodzeniem przyklejać i odklejać bez utraty ich właściwości.

co-na-okno-do-lazienkico-na-okno-do-lazienkico-na-okno-do-lazienkico-na-okno-do-lazienki

Co na okno do łazienki? Teraz już wiesz!

Odpowiednio dobrana osłona w łazience zapewni poczucie prywatności i nie popsuje estetyki wnętrza, jednocześnie zapewniając dostęp do naturalnego światła, które znacząco poprawia komfort korzystania z wnętrza. Jeśli więc skorzystasz z którejś z naszych porad, to Twoja łazienka zmieni się nie do poznania. Sprawdź również produkty do łazienki na Castorama.pl i w naszych sklepach stacjonarnych.

Data publikacji: 29.09.2016

Data aktualizacji: 26.09.2022