Plisy – wszystko o nowoczesnych roletach wewnętrznych

Promienie słoneczne dodają nam energii i poprawiają nastrój, jednak zbyt duże nasłonecznienie pomieszczenia jest uciążliwe. Z tego powodu na oknach montujemy rolety lub żaluzje. Plisy okienne są nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem, które zdobywa sobie coraz większą popularność.

plisa na oknieplisa na oknieplisa na oknieplisa na oknie

Odpowiednie osłonięcie okien jest bardzo istotne dla naszego dobrego samopoczucia – w ciągu dnia chronimy się przed zbyt dużym nasłonecznieniem, natomiast w nocy zapewniamy sobie odpowiednie zaciemnienie. W nowoczesnych wnętrzach zależy nam przede wszystkim na rozwiązaniach prostych i funkcjonalnych. Plisy idealnie wpisują się w tę koncepcję – wyróżniają się wąską konstrukcją i szeroką gamą zastosowań.

Jak działają plisy okienne?

Urządzając mieszkanie coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych zasłon i firan, zastępując je bardziej funkcjonalnymi rozwiązaniami. Plisy zamontowane na oknach mogą pełnić jednocześnie funkcje dekoracyjną i zaciemniającą, więc nie potrzebują już dodatkowego wsparcia ze strony zasłon. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, a obsługa intuicyjna. Na plisy składają się trzy główne elementy: prowadnice, profile oraz tkanina. W zależności od naszych potrzeb prowadnice na listwach przyokiennych montujemy na różne sposoby. Jeżeli chcemy, aby profile przesuwały się w górę i w dół, to prowadnice zakładamy w sposób pionowy. Po zamontowaniu poziomym profile będą działać na boki. Do profili przymocowana jest tkanina, która wykonana jest z poliestru. Plisowane tkaniny, w przeciwieństwie do tkanin stosowanych w roletach, są zaprasowane w harmonijkę.  Dostępne są tkaniny transparentne i zaciemniające oraz z dodatkowymi funkcjami: niepalne, dostosowane do wilgotnych pomieszczeń czy z dodatkową powłoką regulującą ilość odbijanego ciepła. Plisy możemy obsługiwać ręcznie, najczęściej za pomocą uchwytów lub sznureczków, lub automatycznie - przy pomocy pilota.

Które plisy wybrać?

Niewątpliwą ich zaletą jest fakt, że pasują one do wszystkich rodzajów okien. Jest to możliwe dzięki obrotowym profilom, które obracają się nawet o 90°. Rolety tego typu możemy stosować zatem

plisa na oknie dachowymplisa na oknie dachowymplisa na oknie dachowymplisa na oknie dachowym

zarówno w tradycyjnych oknach, jak i dachowych oraz tych o nietypowych kształtach – trójkąta czy trapezu. Na jednej prowadnicy jesteśmy w stanie zamontować dwie plisy, co tworzy system dzień-noc. Zapewnia nam to ochronę przed promieniami słonecznymi, dyskrecję oraz zaciemnienie pomieszczenia. Plisy dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, a na zamówienie możemy otrzymać również wersję w wybranym przez nas kolorze. Ich oryginalność i prostota sprawią, że plisy będą ciekawym elementem aranżacji pomieszczenia.

Data publikacji: 20.08.2015