LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Czyszczenie żaluzji — instrukcja krok po kroku

Masz dość zakurzonych i brudnych okien z żaluzjami? Zobacz, jak powinno wyglądać czyszczenie żaluzji krok po kroku. Odkurzanie i mycie każdego żeberka z osobna nie musi być aż tak pracochłonne, jak Ci się wydaje.

Czyszczenie żaluzji krok po kroku — zapoznaj się z instrukcją!

Usunięcie zabrudzeń z lamel to bardzo prosta czynność, którą warto wykonywać regularnie. Jeżeli przynajmniej raz w tygodniu będziesz ściągać z żaluzji kurz, oszczędzisz sobie uporczywej pracy przy generalnych porządkach. 

W polskich domach znajdziesz na oknach rozmaite formy żaluzji. Najczęściej wybieranymi, ale i najtańszymi, są te aluminiowe. Możesz także wybrać eleganckie żaluzje drewniane lub materiałowe. Czyszczenie tych ostatnich powinno wyglądać raczej jak czyszczenie rolet. Zastanawiasz się jak umyć żaluzje aluminiowe? Najlepszym i najszybszym sposobem będzie ściereczka z mikrofibry. 

czyszczenie-zaluzjiczyszczenie-zaluzjiczyszczenie-zaluzjiczyszczenie-zaluzji

Sprawdź, czy warto montować żaluzje drewniane.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe i drewniane?

1. Ustaw żaluzje w pozycji zamkniętej

Na początek żaluzje musisz ustawić w pozycji zamkniętej, aby mieć dostęp do jak największej ich powierzchni. W ten sposób łatwiej ściągniesz kurz. 

2. Ściągnij kurz 

Nawet jeżeli planujesz generalne porządki i dokładne mycie żaluzji, zacznij od ściągnięcia kurzu. Możesz zrobić to za pomocą miotełki antystatycznej lub ściereczki z mikrofibry. Te materiały sprawią, że cząsteczki kurzu przyczepią się do nich i nie będą przenosić się w inne miejsce na żaluzjach. 

Do usuwania kurzu z żaluzji możesz wykorzystać także specjalną szczotkę. Składa się ona z kilku pręcików, otoczonych mikrofibrą lub miotełką, które wchodzą między lamele.

Przy odkurzaniu możesz użyć także odkurzacz. Ustaw go na najmniejszą moc, aby nie zniszczyć konstrukcji. Przyda Ci się do tego końcówka ze szczoteczką. 

Żaluzje odkurzaj z góry na dół. Na koniec nie zapomnij ściągnąć brudu z parapetu. 

3. Obróć żaluzje na drugą stronę

Czas obrócić żaluzje na drugą stronę. Znów ustaw je w pozycji zamkniętej tak, żeby mieć dostęp do największej powierzchni lamel.

4. Ściągnij kurz z drugiej strony

Odkurz żaluzje z drugiej strony z góry na dół. 

5. Czyszczenie na mokro

Po usunięciu kurzu możesz przemyć żaluzje, czyli wyczyścić je na mokro. Przy da Ci się do tego ściereczka lub gąbka oraz woda z mydłem albo płynem do mycia naczyń. Każde żeberko żaluzji oczyszczaj osobno. Rób to delikatnie, żeby nie zniszczyć konstrukcji. 

Niektórzy decydują się na ściągnięcie żaluzji z okna i włożenie ich do wanny wypełnionej wodą z mydłem. To także dobry sposób na bardzo staranne czyszczenie żaluzji. Nie jest to jednak dobry sposób do oczyszczania żaluzji drewnianych. Materiał ten nie lubi kontaktu z wodą. Kąpiel drewnianych lamel może skończyć się zniszczeniem ich struktury. 

6. Osuszenie

Na koniec możesz przetrzeć żaluzje suchą, płócienną szmatką do sucha. Możesz też pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia. 

Czyszczenie żaluzji — jakie narzędzia Ci się przydadzą?

Czego potrzebować będziesz do dokładnego wyczyszczenia żaluzji? Poniżej znajdziesz pomocną listę, którą możesz zabrać na zakupy.

  • Ściereczka z mikrofibry, miotełka antystatyczna, odkurzacz ze szczotką,

  • specjalna szczoteczka do czyszczenia żaluzji,

  • miednica z wodą i mydłem,

  • gąbka lub ściereczka do mycia na mokro,

  • ściereczka płócienna.

Czyszczenie żaluzji nie wymaga dużej ilości sprzętu. Jeżeli jednak chcesz czyścić je regularnie i dokładnie, przyda Ci się specjalne akcesorium do lamel, czyli szczoteczka do żaluzji. Dzięki niej skrócisz sobie czas pracy. 

czyszczenie-zaluzjiczyszczenie-zaluzjiczyszczenie-zaluzjiczyszczenie-zaluzji

Czyszczenie żaluzji a czyszczenie rolet — jaka jest różnica?

Przy czyszczeniu żaluzji materiałowych, zdecydowanie lepiej zastosować technikę odświeżania rolet. Jak wyczyścić rolety dzień noc i inne rodzaje? Nie ma mokro! Pranie materiału z rolety to sposób na jej zniszczenie. Dlatego rolety najlepiej odkurzyć za pomocą odkurzacza, ściereczki z mikrofibry lub miotełki do kurzu. Tak więc żaluzje materiałowe należy jedynie odkurzać, a nie prać!

Przy większych zabrudzeniach możesz wykorzystać wilgotną, ale nie mokrą szmatkę. Taka metoda czyszczenia najlepiej sprawdzi się przy roletach wykonanych z wodoodpornego materiału. A jaka czyścić rolety dzień-noc? Nie używaj do tego detergentów! Zwykła woda wystarczy — środki czystości mogą zniszczyć materiał rolety. 

Sprawdź, jaką roletę wybrać na drzwi balkonowe?

W takim razie jak wygląda pranie rolet rzymskich? Czy ich także nie można czyścić na mokro? To zupełnie inny przypadek. Rolety rzymskie przypominają firany czy zasłony i wykonane są z tkaniny. Ich konstrukcja najczęściej uwzględnia to, że rolety będą prane. Wystarczy je zdjąć z okna i wyciągnąć wszystkie usztywniające elementy z wewnątrz. Następnie włóż tkaninę do pralki — najlepiej na lekkie wirowanie na 30 stopni C. Rozwieś je równo, a w razie konieczności wyprasuj przed założeniem na okno. 

Zobacz, jakie zalety ma roleta rzymska na oknach.

To nie takie trudne! Czyszczenie żaluzji zamie Ci mniej czasu niż myślisz!

Czyszczenie żaluzji może wydawać się mozolną pracą. Jeżeli jednak odpowiednio zaplanujesz pracę i wyposażysz się w niezbędne narzędzia, pójdzie Ci szybko i sprawnie. Specjalne szczotki znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 14.10.2014

Data aktualizacji: 06.10.2022