Idealna pralka do łazienki

Wybór odpowiedniej pralki do łazienki zawsze powinien być poparty uwzględnieniem kilku parametrów oraz tym, jakiej wielkości jest nasza łazienka. Pralka ładowana od góry, z boku, w klasie energetycznej A+. Wybór jest naprawdę szeroki.

Idealna pralka do łazienki

Dobrze działająca pralka to niezbędny element wyposażenia naszej łazienki. Dawniej luksus, dzisiaj coś zupełnie naturalnego. Niemniej, jeśli chcemy być zadowoleni z jej działania, koniecznie powinniśmy uwzględnić przy jej wyborze kilka aspektów. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?

Parametry techniczne

Wielkość bębna, czyli ile kilogramów ubrań wypierzemy podczas jednego programu. Pralki ładowane od przodu są zdecydowanie bardziej pojemne od tych, które otwiera się z góry, mogą wyprać jednocześnie nawet 9 kg brudnej odzieży. Pralki ładowane od góry są zazwyczaj dużo węższe, a  ich bęben może pomieścić około 5 kg odzieży.

Liczy się także skala efektywności energetycznej, która obejmuje 8 klas, od A+ do G, i obrazuje wydajność urządzenia pod kątem zużycia energii i wody. Największą efektywność oznacza się literą A+.

Oczywiście im wyższe obroty wirowania, tym krótszy czas całego cyklu i bardziej suche pranie. Dostępne na rynku pralki oferują prędkości obrotowe od 600 obr./min. do nawet 2000 obr./min.

Przeczytaj także: Instalacja elektryczna w łazience – klucz do bezpieczeństwa

Wielkość pralki, a powierzchnia łazienki

Jeśli nasza łazienka jest niewielkich rozmiarów, koniecznie wybierzmy pralkę, która wkomponuje się w wolną wnękę. W tej kwestii z pewnością pomogą nam pralki niewielkich rozmiarów, węższe niż tradycyjne sprzęty. Najlepiej sprawdzą się tutaj pralki ładowane od góry, jednak pamiętajmy, że ten rodzaj pralki uniemożliwi nam postawienie czegoś na jej blacie. W małej łazience niekiedy jest to cenne miejsce do położenia różnych drobiazgów. Co więcej, pralki ładowane od góry nie zawsze stanowią dobre rozwiązania. Nie sprawdzą się w małych łazienkach na poddaszu, gdzie dach jest w formie skosu oraz w niskich pomieszczeniach, gdzie dodatkowo wisi jeszcze szafka. Wtedy też warto poszukać modeli kompaktowych ładowanych od przodu. Ich głębokość jest zmniejszona do 40 cm.

Idealna pralka do łazienki

Pralka a ciekawe programy

Nowoczesne programy w pralkach wprowadzają wiele udogodnień. Oszczędność energii i wody (niekiedy sięgająca nawet 30%), możliwość zaplanowania czasu prania, pranie tkanin delikatnych, opcja wirowania, automatyczne programy odplamiania, program umożliwiający dokładne wypłukanie tkaniny z detergentu, elektroniczne zabezpieczenie zapewniające ochronę przed zalaniem mieszkania – nawet w momencie awarii elektryczności czy uszkodzenia węża doprowadzającego wodę do pralki. Wybór jest naprawdę duży!

Zobacz też: Funkcjonalna łazienka w stylu skandynawskim - metamorfoza w Twoim domu

Czy cena ma znaczenie?

Cena pralki zazwyczaj warunkuje to, ile funkcji będzie posiadał nasz sprzęt. Wiadomo, najprostsze pralki będą najtańsze, te z szerszym pakietem programów będą kosztowały nas nieco więcej. To, co najważniejsze: cena produktu nie zawsze idzie w parze z jakością. Czasem tańszy sprzęt może być wyprodukowany ze znacznie lepszych materiałów niż najdroższa pralka.