Produkty

Jak prawidłowo podłączyć pralkę?

Jak prawidłowo podłączyć pralkę?

Pralka jest standardowym i niezbędnym elementem wyposażeniem naszego mieszkania. Do przeszłości odeszło pranie ubrań w rękach, a pralnię chemiczną odwiedzamy sezonowo. Samo podłączenie pralki nie jest niczym trudnym, jednak warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

pralka duża, jak podłączyć pralkę

Recepta na pranie

W domach jednorodzinnych często decydujemy się na wydzielenie osobnej pralni. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce w łazience i unikamy hałasu spowodowanego działaniem pralki. Jest to rozwiązanie funkcjonalne, bowiem w pralni możemy również trzymać zabrudzone ubrania i tam też namaczać je przed włożeniem do pralki. W blokach mieszkalnych nie mamy aż tak dużego pola manewru – pralki montujemy zazwyczaj w łazience lub kuchni, często w zabudowie. Niezależnie od umiejscowienia pralki, musimy pamiętać o przyłączeniu do wody i zapewnieniu odpowiedniego odpływu.

 

Podłączenie pralki krok po kroku

Standardowo pralki podłącza się do zimnej wody, jednak coraz częściej wykorzystuje się również przyłącza wody ciepłej. Dzięki temu skracamy nieco czas prania, a pobór energii jest mniejszy. W większości mieszkań przewidziane jest już do pralki osobne przyłącze, najczęściej z zaworem odcinającym dopływ wody. Jeżeli w pomieszczeniu brakuje takiego złącza, to pralkę możemy też podłączyć do baterii wannowej lub umywalkowej za pomocą specjalnego zaworu. Powinny to być rozwiązania tymczasowe, z tego względu że nie są one estetyczne i praktyczne w użytkowaniu.

 pralka bęben

Jeżeli pralka stoi już na swoim miejscu i zabieramy się za jej podłączenie, to na początku powinniśmy się upewnić czy przewód elektryczny oraz rury – odpływowa i doprowadzająca są odpowiednio długie. Na czas podłączania urządzenia należy również zakręcić centralny zawór wody w mieszkaniu. Aby podłączyć pralkę do rury doprowadzającej wodę, wystarczy założyć gumowy wąż (dołączony do urządzenia) na zamontowany w ścianie zawór i zacisnąć go metalowym pierścieniem. Podczas podłączania należy pamiętać, aby nie wyginać zbytnio węża – może to doprowadzić w przyszłości do jego zapychania.

 

W dalszej kolejności podłączamy pralkę do odpływu brudnej wody. Podejście powinno mieć średnicę co najmniej 40 milimetrów. Wąż odpływowy z pralki wsuwamy w końcówkę rury kanalizacyjnej i dokładnie przymocowujemy tak, aby nie wypadł. Jeżeli nie mamy osobnego odpływu, to brudną wodę wypuszczamy bezpośrednio do toalety, wanny lub umywalki. Jeżeli stosujemy takie rozwiązania, to warto dokupić specjalne uchwyty do węża, które utrzymują go na miejscu i uniemożliwią jego przemieszczanie się. Dzięki temu unikniemy niespodziewanego wylania się wody na podłogę.

 

Instrukcja w dłoń!

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe?

Jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe?
Podlewanie naszych kwiatów i upraw wydaje się być najprostszą aktywnością związaną z ogrodnictwem. Jednak nieprzestrzeganie pewnych zasad i złe metody...
Czytaj więcej

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wężyków instalacyjnych?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wężyków instalacyjnych?
Wężyki podłączeniowe są bardzo ważnym elementem wielu instalacji. Bez nich niemożliwe byłoby skuteczne podłączenie armatury i poszczególnych elementów...
Czytaj więcej

Jak podłączyć sieć wodociągową

Jak podłączyć sieć wodociągową
O podłączeniu sieci wodociągowo-kanalizacyjnej do naszego domu musimy pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Instalacja jest bowiem procesem kilk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
23.06.2016
No, no, niezłe wyzwanie dla mnie - singielki, nowa pralka już stoi, a ja po pracy muszę ją podłączyć. Czy dam radę? Dziękuję za instrukcje!
14.09.2015
najgorsze to dopasować wąż odpływowy, tak by właściwie leżał - wiadomo jak to jest w łazienkach przeważnie nie ma zbyt wiele możliwości manewru, więc i często trochę brakuje długości wężowi i zaczyna się kombinowanie

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo podłączyć pralkę?