Produkty

Instalacja elektryczna w łazience – klucz do bezpieczeństwa

Instalacja elektryczna w łazience – klucz do bezpieczeństwa

Rozmieszczenie instalacji w łazience jest bardzo ważne, dlatego właśnie jej projekt powinien być dokładnie przemyślany, a także wykonany przez profesjonalistę. Wszelkie zmiany, które będziemy chcieli wprowadzić później, warto przewidzieć już na etapie budowy. Natomiast w łazienkach, które chcemy remontować, należy szczególnie uważać na zastany przebieg instalacji.

łazienka Instalacja elektryczna w łazience – zagrożenia

Niewielu z nas zastanawia się nad tym, korzystając z ciepłej wody bieżącej i biorąc relaksacyjną kąpiel, że w łazience otacza nas sieć elektryczna, która bezwzględnie musi być zabezpieczona przed kontaktem z wodą. Nieobecność kontaktów elektrycznych w łazience byłaby związana z wielkimi niewygodami. Potrzebne są one do uruchamiania drobnych sprzętów, jak suszarka czy golarka, a także podgrzewaczy wody czy pralek. Jednak kontakty muszą być rozmieszczone prawidłowo i odpowiednio zabezpieczone. Woda i prąd to połączenie, które może być śmiertelnie niebezpieczne.

Bezpieczna elektryczność w łazience

Wszelkie elementy instalacji elektrycznej powinny być odpowiednio zaizolowane. Gniazdka muszą być zaplanowane w takich miejscach, które jednocześnie będą nam odpowiadać funkcjonalnością, ale w strefach, które najmniej narażone są na bezpośrednie działanie wody. Kontakty wybierajmy zawsze wyłącznie te, które określane są jako bryzgoszczelne.

 Kinkiet łazienkowy Lux 1 x 3 W GU10 metalRównież łączniki powinny być dostosowane do warunków, które panują w tak wilgotnym pomieszczeniu, jak łazienka, a najlepiej umiejscowione tuż przy drzwiach. Jeśli chcemy remontować toaletę i będziemy wiercić w ścianie, zawsze używajmy detektora, aby nie trafić na przewody instalacji elektrycznej.

Podział łazienki na strefy

Kolejną zasadą, która pozwoli nam zachować bezpieczeństwo działania instalacji elektrycznej w łazience, jest jej podział na 3 strefy. Strefa 0 to ta, która ma bezpośredni kontakt z wodą – np. wnętrze wanny czy kabiny prysznicowej. Można tam instalować jedynie sprzęty, które mają co najmniej zabezpieczenie IPX7. Strefa 1 jest wciąż bardzo narażona na rozbryzgi wody i w niej wciąż nie instaluje się np. wielu opraw oświetleniowych. Osprzęt taki jak podgrzewacz prysznicowy musi mieć oznaczenie minimum IP25. Dopiero w strefie 3, która jest oddalona od wanny lub prysznica o minimum 60 cm, można zainstalować pralkę IP 24 czy lampę o II klasie ochronności. Dobrze rozprowadzana instalacja elektryczna w łazience gwarantuje nam bezpieczne korzystanie z wszelkich sprzętów.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?
Stając przed wyzwaniem wykonania instalacji elektrycznej w naszym domu, z pewnością chcemy, aby była jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Do...
Czytaj więcej

Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć
Instalacja elektryczna w domu będzie sprawna i bezpieczna tylko wtedy, gdy odpowiednio ją wykonamy. Niestety bardzo często spotyka się w niej błędy, k...
Czytaj więcej

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?
Gniazdo hermetyczne stanowi idealne uzupełnienie pomieszczeń, które są narażone na wilgoć oraz na bezpośrednie działanie wody. Na co powinniśmy zwró...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Instalacja elektryczna w łazience – klucz do bezpieczeństwa