Instalacja elektryczna w łazience – klucz do bezpieczeństwa

Rozmieszczenie instalacji w łazience jest bardzo ważne, dlatego właśnie jej projekt powinien być dokładnie przemyślany, a także wykonany przez profesjonalistę. Wszelkie zmiany, które będziemy chcieli wprowadzić później, warto przewidzieć już na etapie budowy. Natomiast w łazienkach, które chcemy remontować, należy szczególnie uważać na zastany przebieg instalacji.

Spis treści:

  • Instalacja elektryczna w łazience – zagrożenia
  • Bezpieczna elektryczność w łazience
  • Podział łazienki na strefy
instalacjainstalacjainstalacjainstalacja

Instalacja elektryczna w łazience – zagrożenia

Niewielu z nas zastanawia się nad tym, korzystając z ciepłej wody bieżącej i biorąc relaksacyjną kąpiel, że w łazience otacza nas sieć elektryczna, która bezwzględnie musi być zabezpieczona przed kontaktem z wodą. Nieobecność kontaktów elektrycznych w łazience byłaby związana z wielkimi niewygodami. Potrzebne są one do uruchamiania drobnych sprzętów, jak suszarka czy golarka, a także podgrzewaczy wody czy pralek. Jednak kontakty muszą być rozmieszczone prawidłowo i odpowiednio zabezpieczone. Woda i prąd to połączenie, które może być śmiertelnie niebezpieczne.

instalacjainstalacjainstalacjainstalacja

Bezpieczna elektryczność w łazience

Wszelkie elementy instalacji elektrycznej powinny być odpowiednio zaizolowane. Gniazdka muszą być zaplanowane w takich miejscach, które jednocześnie będą nam odpowiadać funkcjonalnością, ale w strefach, które najmniej narażone są na bezpośrednie działanie wody. Kontakty wybierajmy zawsze wyłącznie te, które określane są jako bryzgoszczelne.

Również łączniki powinny być dostosowane do warunków, które panują w tak wilgotnym pomieszczeniu, jak łazienka, a najlepiej umiejscowione tuż przy drzwiach. Jeśli chcemy remontować toaletę i będziemy wiercić w ścianie, zawsze używajmy detektora, aby nie trafić na przewody instalacji elektrycznej.

Przeczytaj także: Ile kosztuje instalacja elektryczna?

łazienkałazienkałazienkałazienka

Podział łazienki na strefy

Kolejną zasadą, która pozwoli nam zachować bezpieczeństwo działania instalacji elektrycznej w łazience, jest jej podział na 3 strefy. Strefa 0 to ta, która ma bezpośredni kontakt z wodą – np. wnętrze wanny czy kabiny prysznicowej. Można tam instalować jedynie sprzęty, które mają co najmniej zabezpieczenie IPX7. Strefa 1 jest wciąż bardzo narażona na rozbryzgi wody i w niej wciąż nie instaluje się np. wielu opraw oświetleniowych. Osprzęt taki jak podgrzewacz prysznicowy musi mieć oznaczenie minimum IP25. Dopiero w strefie 3, która jest oddalona od wanny lub prysznica o minimum 60 cm, można zainstalować pralkę IP 24 czy lampę o II klasie ochronności. Dobrze rozprowadzana instalacja elektryczna w łazience gwarantuje nam bezpieczne korzystanie z wszelkich sprzętów.

Data publikacji: 19.01.2017

Data aktualizacji: 04.07.2024