Podłogówka i grzejniki na jednym obiegu - wszystko, co musisz wiedzieć o połączeniu systemów: grzejnikowego i podłogowego

Czy możliwe jest, aby podłogówka i grzejniki na jednym obiegu działały sprawnie? Tak, a w dodatku to bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie dla tak niewielkich pomieszczeń, jak łazienka czy toaleta. Zobacz, jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami w jednej instalacji.

Przejdź do następnych akapitów:

Ogrzewanie podłogowe czy kaloryfer – które rozwiązanie lepsze?

Na etapie projektowania ogrzewania w domu jednorodzinnym lub nowym mieszkaniu w bloku, stajesz przed bardzo trudnym wyborem – czy zdecydować się na coraz popularniejsze ogrzewanie podłogowe, czy może w dalszym ciągu korzystniej jest stawiać na tradycyjne grzejniki? Podjęcie ostatecznej decyzji nie jest proste, szczególnie że oba rozwiązania mają inną specyfikę grzewczą. 

Kaloryfery najpierw koncentrują ciepłe powietrze wokół samej płyty grzejnika, by następnie przedostało się ono do góry pomieszczenia, a opadając, ogrzało resztę powierzchni. Dodatkowo, kaloryfery dość szybko się nagrzewają, ale równie sprawnie stygną i mogą dawać niewiele ciepła. Zdarza się, że są dość drogie w eksploatacji, za to ich montaż nie jest zbyt skomplikowany. 

Ogrzewanie podłogowe zapewnia z kolei równomierną emisję ciepła w każdym zakamarku Twojego pokoju i uzyskanie stałej temperatury na całej powierzchni. Choć wolniej się nagrzewa, nieprędko też stygnie, co oznacza, że ma wyższą niż grzejniki sprawność grzewczą. Ogrzewanie podłogowe jest droższe na etapie montażu, jednak opłaca się przy eksploatacji – szczególnie podłogówka wodna. Zobacz także, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać

podłogówka-i-grzejniki-na-jednym-obiegu

Jeśli nie potrafisz zdecydować się, które rozwiązanie jest bliższe Twojemu sercu, mamy dobrą informację. Oba sposoby ogrzewania można połączyć jednocześnie. Podłogówka i grzejniki na jednym obiegu to rozwiązanie, które może być dla Ciebie najkorzystniejsze. Szczególnie jeżeli chodzi o niewielkie powierzchnie, np. łazienkę − tu podłogówka i grzejniki na jednym rozdzielaczu sprawdzą się idealnie.  

Schemat podłączenia ogrzewania podłogowego i grzejnikowego − jak to działa?

Aby ogrzewanie podłogowe i grzejniki ze sobą współpracowały, konieczny jest odpowiedni schemat podłączenia ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Podstawę stanowi dopasowanie wysokości temperatury w przewodzie zasilającym i powrotnym. Ciepłota wody w grzejnikach jest z reguły wyższa niż ta potrzebna do zasilania ogrzewania podłogowego. Dlatego źródło zasilania musi najpierw ogrzać wodę do grzejników, a następnie za pomocą układów mieszających dostarczyć chłodniejszą wodę do ogrzewania podłogowego. 

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zainstalowanie układu mieszającego oraz wybranie właściwego kotła grzewczego. Ogrzewanie podłogowe i grzejniki dobrze współpracują na piecu gazowym lub kondensacyjnych kotłach olejowych. 

Podłogówka i grzejniki na jednym obiegu − zalety

Tak więc schemat podłączenia ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, czyli podłogówka i grzejniki na jednym obiegu, jest możliwy do wdrożenia. Co więcej, jest bardzo przydatny, szczególnie w takich miejscach jak łazienka czy toaleta, gdzie powierzchnia podłogi z reguły nie jest zbyt duża. W przypadku samego ogrzewania podłogowego mogłoby być w nich zimno. W tym przypadku nie dość, że skorzystasz z ciepłej podłogi, to jeszcze dzięki grzejnikom będziesz mieć możliwość sterowania temperaturą w efektywny sposób. 

Jeszcze kilka lat temu połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikiem stanowiło niewielki problem. Używano wówczas do tego specjalnych zaworów regulujących temperaturę równolegle w całym obiegu. Kiedy zatem temperatura była za duża, następowało automatyczne odcięcie ciepła zarówno od ogrzewania podłogowego, jak i od samego grzejnika. Z czasem rozwiązano to w dużo prostszy sposób – poprzez połączenie szeregowe, na przykład przy użyciu termostatycznego zaworu mieszającego. W tym przypadku po przekroczeniu progu maksymalnej temperatury ogrzewania podłogowego (zazwyczaj jest to około 30 stopni Celsjusza) dopływ ciepła do niego jest zamykany, podczas gdy tradycyjny grzejnik działa bez zakłóceń.

podłogówka-i-grzejniki-na-jednym-obiegu

Podłogówka i grzejniki na jednym rozdzielaczu − jak nimi sterować?

Gdy w Twoim domu zastosowane będą podłogówka i grzejniki na jednym obiegu, zadbaj o to, aby cała instalacja była podłączona we właściwy sposób. Przy zakupie części wybierz te od znanych i sprawdzonych producentów. Co więcej, dobrze, gdyby wszystkie podzespoły były wyprodukowane przez tę samą markę, tak aby nie spotkała Cię niemiła niespodzianka podczas ich łączenia (niepasujące do siebie części). Podłogówka i grzejniki na jednym rozdzielaczu powinny być płynnie ze sobą współpracować. Zwróć uwagę, że ogrzewanie podłogowe nie reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniu tak szybko, jak grzejniki ścienne. Dlatego często do sterowania potrzebne są specjalne regulatory podłogowe. 

Schemat podłączenia ogrzewania podłogowego i grzejnikowego to dobre rozwiązanie. Jednak aby system efektywnie działał, to jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami, powinien wskazać Ci projektant. Pokaże Ci on, jak powinna być zainstalowana podłogówka i grzejniki na jednym rozdzielaczu.

Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować wykonać wszystkie prace samodzielnie. Nie wydają się one bowiem szczególnie trudne. W przypadku problemów poproś o poradę lub pomoc fachowca. 

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednym domu – dlaczego warto stosować takie rozwiązanie?

Jedno jest pewne – schemat podłączenia ogrzewania podłogowego i grzejnikowego może być bardzo ciekawym rozwiązaniem dla Twojego domu. Dzięki temu będziesz cieszyć się nie tylko ciepłą podłogą, ale także możliwością szybkiego zwiększania i zmniejszania temperatury w pomieszczeniach. Podłogówka i grzejniki na jednym obiegu w domu to bardzo nowoczesny, a do tego, wbrew pozorom, oszczędny system.

 

Data publikacji: 07.01.2015