Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak uruchomić kosiarkę po zimie - Dlaczego kosiarka nie odpala?

Z nadejściem wiosny, gdy tylko pierwsze promienie słońca zaczynają budzić przyrodę do życia, wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje momentu, aby wyjść na zewnątrz i zająć się ogrodem. W tym artykule przyjrzymy się, jak odpalić kosiarkę po zimie, by służyła Ci przez cały sezon.

Jak uruchomić kosiarkę po zimie

Kosiarka spalinowa nie odpala po zimie – co zrobić?

Po długim okresie nieużywanie kosiarki spalinowe mogą sprawiać problemy z uruchomieniem. Głównymi przyczynami, dla których kosiarka ciężko odpala na zimnym silniku, są:

 • stare paliwo – pozostawione w kosiarce przez zimę może stracić swoje właściwości, co utrudnia odpalenie. Zaleca się opróżnienie zbiornika przed zimowym przechowywaniem lub dodanie stabilizatora paliwa;
 • zanieczyszczony filtr powietrza – filtr powietrza może zebrać kurz i brud, co utrudnia dopływ powietrza do silnika;
 • problem z zapłonem – zużyte świece zapłonowe mogą być kolejnym powodem, które sprawiają, że kosiarka ciężko odpala. Wymiana świecy na nową często rozwiązuje problem;
 • zanieczyszczony gaźnik – gaźnik może być zatkany resztkami paliwa lub zanieczyszczeniami, co utrudnia uruchomienie.

Jak odpalić kosiarkę spalinową po zimie?

Uruchomienie kosiarki spalinowej po zimie może być wyzwaniem, ale odpowiednie przygotowanie i konserwacja mogą znacznie ułatwić ten proces. Oto bardziej szczegółowe wskazówki, jak skutecznie przygotować kosiarkę do sezonu.

Wymień stare paliwo na świeże

Paliwo, które pozostało w kosiarce przez zimę, może ulec degradacji i stracić swoje właściwości palne, co utrudni uruchomienie silnika. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

 1. Opróżnij zbiornik paliwa – najlepiej zrobić to na koniec sezonu lub przed pierwszym wiosennym uruchomieniem.
 2. Nalej do zbiornika świeże paliwo – użyj paliwa zakupionego maksymalnie miesiąc wcześniej, aby mieć pewność, że jest ono jak najświeższe.

Sprawdź i wyczyść filtr powietrza

Zanieczyszczony filtr powietrza może poważnie ograniczyć dopływ powietrza do silnika, co utrudnia uruchomienie i prawidłową pracę kosiarki. Oto jak szybko i bezpiecznie samemu wymienić filtr powietrza w większości modeli kosiarek.

 1. Zlokalizuj filtr powietrza – zazwyczaj znajduje się on w łatwo dostępnym miejscu i jest osłonięty plastikową obudową.
 2. Oceń stan filtra – jeśli filtr jest lekko zabrudzony, można go oczyścić za pomocą sprężonego powietrza. W przypadku silnego zabrudzenia lub uszkodzeń najlepiej jest go wymienić.

Wymień świecę zapłonową

Świeca zapłonowa inicjuje pracę silnika spalinowego. Zużycie tego elementu może sprawić, że uruchomienie silnika będzie trudne lub niemożliwe. Oto jak w kilku prostych krokach możesz sam wymienić świecę zapłonową.

 1. Znajdź i odkręć świecę – najczęściej znajduje się ona w górnej części silnika urządzenia. Użyj klucza do świec, aby odkręcić starą świecę.
 2. Sprawdź odstęp elektrod – upewnij się, że nowa świeca ma prawidłowy odstęp elektrod zgodnie z zaleceniami producenta.
 3. Zainstaluj nową świecę – wkręć nową świecę ręcznie, aby uniknąć uszkodzenia gwintu, a następnie dokręć ją kluczem do świec.

Oczyść gaźnik

Co jeszcze może być przyczyną tego, że Twoja kosiarka nie odpala po zimowym odpoczynku? Gaźnik może być zatkany po zimie, co utrudnia dopływ paliwa do silnika i jego uruchomienie. Dlatego warto go wyczyścić, by mieć pewność, że będzie działał prawidłowo. 

W zależności od modelu kosiarki, dostęp do gaźnika może wymagać demontażu niektórych części. Gdy już się do niego dostaniesz, użyj specjalnego sprayu do czyszczenia gaźników, aby usunąć zanieczyszczenia i osady. W przypadku silnego zabrudzenia gaźnik może wymagać rozebrania i dokładniejszego czyszczenia. Gdy będzie już czysty, zamontuj go z powrotem w kosiarce.

Dlaczego kosiarka po zimie nie odpala?

Kosiarka elektryczna nie odpala – możliwe przyczyny

W przypadku kosiarek elektrycznych problem z uruchomieniem po zimie jest zazwyczaj związany z elektryką. Winny może temu być:

 • akumulator – w kosiarkach akumulatorowych, może się rozładować lub ulec uszkodzeniu przez zimę. Sprawdzenie stanu akumulatora i ewentualna wymiana mogą rozwiązać problem;
 • przerwane połączenia elektryczne – wilgoć i korozja mogą uszkodzić połączenia elektryczne. Dotyczy to zarówno kosiarek zasilanych z sieci, jak i modeli akumulatorowych.

Uruchomienie kosiarki po zimie może wymagać czasu i cierpliwości. Aby sprzęt przetrwał okres zimowy w dobrym stanie, ważna jest regularna konserwacja. Zabiegi takie przedłużają żywotność urządzenia i zapewniają lepszą efektywność pracy. Jeśli Twoja kosiarka ciężko odpala na zimnym silniku lub w ogóle nie chce się uruchomić, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a powinieneś być w stanie cieszyć się płynnie działającym sprzętem przez cały sezon.

Kosiarka po zimie nie odpala

Dlaczego ciepła kosiarka nie odpala?

Jeśli ciepła kosiarka nie odpala, może to być spowodowane kilkoma czynnikami, które zakłócają prawidłowe działanie silnika. Silniki spalinowe, zarówno w kosiarkach, jak i innych urządzeniach, mogą mieć trudności z ponownym uruchomieniem, gdy są już rozgrzane z powodu wcześniejszej pracy. Oto kilka potencjalnych przyczyn tego problemu oraz wskazówki, jak sobie z nim radzić.

 • Problemy z układem zapłonowym – uszkodzona lub zabrudzona świeca zapłonowa utrudnia generowanie iskry. Koniecznie sprawdź jej stan, a w razie potrzeby wymień ja na nową.
 • Problemy z paliwem – wysoka temperatura silnika może powodować parowanie paliwa, co utrudnia ponowne uruchomienie urządzenia. Konieczne może być czyszczenie układu paliwowego, aby był wolny od zablokowań.
 • Problemy z wentylacją – zablokowany filtr powietrza lub niewystarczające chłodzenie silnika często prowadzą do przegrzewania. Z tego powodu producenci kosiarek zalecają regularnie czyścić lub wymieniać filtr powietrza.
 • Problemy z układem chłodzenia – silnik może się przegrzewać bez odpowiedniego chłodzenia, utrudniając ponowne uruchomienie. Upewnij się, że kanały chłodzące są czyste i drożne.
Uruchamianie kosiarki po zimie

Jak odpalić kosiarkę po zimie? Podsumowanie

Uruchomienie kosiarki po zimie może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy napotykamy problemy z odpaleniem silnika. Jednak konserwacja przed zimą oraz odpowiednie przygotowanie przed sezonem koszenia mogą znacząco ułatwić ten proces. Regularna wymiana paliwa, czyszczenie filtrów, świec zapłonowych i gaźników to kluczowe kroki, które warto podjąć. 

W sklepie marki Castorama znajdziesz szeroki wybór narzędzi ogrodniczych oraz materiałów do konserwacji i naprawy kosiarek, które pomogą Ci w przygotowaniu sprzętu do sezonu czy w rozwiązaniu ewentualnych problemów. Nasz personel służy również fachowym doradztwem i pomocą w doborze odpowiednich produktów. 

Odwiedź nasz sklep już dziś i ciesz się efektywnym oraz sprawnym sprzętem ogrodniczym przez cały sezon!