icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Maszyny ogrodnicze

Strzałka w prawo

Akcesoria i części

Strzałka w prawo

Filtry do narzędzi ogrodniczych

Strzałka w prawo

Filtry do narzędzi ogrodniczych

Filtry do narzędzi ogrodniczych to kluczowa kategoria dla każdego miłośnika ogrodu. Dzięki nim, można zapewnić swoim narzędziom odpowiednią ochronę przed zabrudzeniami, a także przedłużyć ich żywotność

Filtry

Filtry do narzędzi ogrodniczych

Filtry do narzędzi ogrodniczych to kluczowa kategoria dla każdego miłośnika ogrodu. Dzięki nim, można zapewnić swoim narzędziom odpowiednią ochronę przed zabrudzeniami, a także przedłużyć ich żywotność

10 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria i części

Wyświetlanie 10 z 10 produktów

Do czego służą filtry do narzędzi?

Spalinowe narzędzia ogrodnicze są zbudowane z wielu części, które zużywają się w trakcie eksploatacji. Wymagają one regularnej wymiany, inaczej urządzenie nie będzie prawidłowo działać. Do grupy takich elementów należą właśnie filtry do narzędzi, które są niezbędne do efektywnego działania maszyn ogrodniczych.

Pod pojęciem filtra kryje się błona lub warstwa zaprojektowana w ten sposób, żeby przepuszczać tylko wybrane rodzaje substancji. Inne, w danym przypadku szkodliwe, są przez filtr zatrzymywane. Takie działanie wykazują przede wszystkim filtr powietrza, oleju oraz paliwa, które chronią urządzenia spalinowe przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami.

Narzędzia ogrodnicze, które są wyposażone w filtry, to m.in. kosiarki, kosy, piły oraz sprężarki. W zależności od rodzaju filtra będzie on wykonywał nieco inne zadanie. Filtr oleju zapewnia ciągłą filtrację w pracującym urządzeniu, z kolei filtr powietrza blokuje zanieczyszczeniom dostęp do komory silnika. Filtr paliwa pełni natomiast kluczową rolę w układzie paliwowym, oczyczając go ze szkodliwych surowców organicznych i mechanicznych.

Filtr powietrza gąbkowy lub papierowy

Filtr powietrza to niewielki element, który zapewnia narzędziom spalinowym efektywne działanie. Dzięki niemu do komory silnika dostaje się czyste powietrze, bez śladu kurzu lub zanieczyszczeń. Dlaczego to tak ważne? Jeśli pył przedostanie się do silnika, może to doprowadzić do zniszczenia ważnych części, takich jak pierścienie tłokowe lub łożyska turbosprężarki.

W przypadku filtrów powietrza możesz się spotkać z ich dwoma podstawowymi rodzajami: papierowym i gąbkowym. Pierwszy z nich jest delikatniejszy, dlatego należy postępować ostrożnie podczas jego czyszczenia (zalecane jest tylko odkurzanie i przecieranie). Gąbkowy filtr powietrza można z kolei prać w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu.

Sprawne filtry do narzędzi znacznie wydłużają żywotność urządzenia. Pomagają też wyciszyć jego pracę oraz zmniejszyć ilość spalanego paliwa. Zatkany filtr to jeden z najczęstszych powodów, dla których możesz mieć problem z uruchomieniem kosiarki lub pilarki. Dlatego należy regularnie sprawdzać, w jakim stanie są filtr oleju, paliwa oraz powietrza.

Filtr oleju poprawi pracę urządzenia

Silnik to serce każdego spalinowego sprzętu ogrodniczego. Warto o niego dbać, koszty naprawy uszkodzonego silnika lub jego wymiana na nowy mogą być dość wysokie. Jak tego uniknąć? Jednym z ważniejszych elementów jest dbanie o filtr powietrza, oleju i paliwa. Ich zadaniem jest bowiem także ochrona silnika przed awariami.

Podobnie jak w samochodach, tak w narzędziach ogrodniczych silnik nie będzie sprawnie działać bez oleju silnikowego. Płyn realizuje takie zadania jak smarowanie ruchomych podzespołów oraz odprowadzanie ciepła. Ważne jest też, żeby do silnika przedostawał się czysty olej. Służą do tego filtry do narzędzi, dzięki którym silnik pracuje wydajnie, a olej dobrze wypełnia swoja funkcję.

Filtr oleju przechwytuje drobinki zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się do oleju, a następnie silnika. Bez tego elementu silnik byłby narażony na ciągły kontakt z zanieczyszczeniami, co szybko doprowadziłoby do jego zatarcia. 

Filtr paliwa zadba o czystość mieszanki paliwowej

Filtr paliwa to kolejna ważna część, która jest niezbędna do prawidłowego działania urządzeń takich jak kosiarka, kosa lub piła. Jego podstawową rolą jest oczyszczanie paliwa, zanim przedostanie się ono do silnika. W paliwie mogą bowiem znajdować się różnego rodzaju zanieczyszczenia i osady, będące potencjalnym zagrożeniem dla sprzętu.

Budowa filtra do paliwa jest bardzo prosta: składa się on z obudowy oraz elementu filtrującego. Porowata struktura umożliwia skuteczne zatrzymanie szkodliwych substancji i jednocześnie pozwala na przepływ czystego paliwa. Niektóre tego typu filtry do narzędzi posiadają też zawór odcinający, który zamyka dostęp do paliwa, kiedy filtr jest zatkany. Dzięki temu brudne paliwo nie spływa do silnika.

Zapchany filtr paliwa powoduje spadek wydajności silnika, a także może prowadzić do problemów z jego uruchomieniem. W dalszej perspektywie przyczyni się do awarii całego układu paliwowego. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan filtra, a jeśli pojawiają się niepokojące symptomy (np. nierównomierna praca silnika), zastąpić go nowym.

Filtry do narzędzi dobrane do rodzaju sprzętu

Filtry do narzędzi wymagają regularnego czyszczenia, konserwacji i wymiany. W wyniku długotrwałej pracy może bowiem dojść do ich uszkodzenia lub zapchania. Przyjmuje się, że filtr powietrza należy sprawdzać po każdym długotrwałym użyciu kosiarki, kosy lub pilarki. Wymiana jest zaś konieczna po ok. 25 h pracy.

Filtr oleju zastępuje się nowym po każdej zmianie oleju (standardowo raz na sezon lub według zaleceń producenta). Podobnie jest z filtrem paliwa, który najlepiej wymieniać przynajmniej raz w roku, a w przypadku intensywnej eksploatacji nawet częściej. Czystość tych komponentów ma znaczenie dla trwałości całego urządzenia, dlatego warto sprawdzać ich stan przed każdym uruchomieniem kosiarki.

Podobnie jak inne części zamienne, filtry muszą być dopasowane do modelu urządzenia. Przed dokonaniem zakupu, upewnij się, że wybrany filtr jest kompatybilny z danym narzędziem. Zwróć też uwagę, czy jest odporny na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne: im większa trwałość filtra, tym skuteczniejsze będzie jego działanie.