Produkty

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?

Prawidłowe użytkowanie kosiarki spalinowej wymaga jej odpowiedniej pielęgnacji. Niezbędny jest przegląd na początku każdego sezonu jak i regularne sprawdzanie stanu technicznego, w szczególności, jeśli ze sprzętu korzystamy dość często. Jedną z czynności koniecznej dla właściwego działania kosiarki spalinowej jest wymiana oleju. Jak i kiedy to zrobić?

wymiana oleju w kosiarceZapoznajmy się z instrukcją kosiarki spalinowej

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, powinniśmy zajrzeć do instrukcji, aby dowiedzieć się, co nam radzi producent w kwestii wymiany oleju w kosiarce. Jest to istotne, aby jak najlepiej dbać o silnik urządzenia. Między innymi poznamy częstotliwość, z jaką powinniśmy wylewać stary płyn i zastępować go nowym. Przyjmuje się, że zabieg ten powinien mieć miejsce po około 25 h pracy, jednak w każdym urządzeniu wartości te mogą się różnić. W instrukcji zawarta też będzie informacja odnośnie rodzaju oleju wymaganego w naszej kosiarce. Podczas zakupu nie powinniśmy oszczędzać i wybrać produkt dobrej jakości, który zapewni nam dłuższą eksploatację sprzętu. Posiadając potrzebne nam wiadomości o kosiarce spalinowej, możemy przystąpić do pracy.

Uwaga!

Jeśli dopiero co kupiliśmy kosiarkę, pierwsza wymiana oleju powinna mieć miejsce po kilku godzinach pracy (5-8 h). Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pozbyliśmy się z silnika wszelkich osadów, które mogły tam zostać po fazie produkcji urządzenia.

Wymiana oleju w kosiarce krok po krokuolej do kosiarek

Krok 1 – przygotujmy potrzebne nam przedmioty. Będzie to olej silnikowy dostosowany do naszego urządzenia, pojemnik na stare paliwo, papierowy ręcznik do wycierania zabrudzeń oraz klucz do odkręcania korka spustowego.

Krok 2 – proces wymiany oleju silnikowego powinno się przeprowadzać po całkowitym zużyciu paliwa. Jest to ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również dlatego, że rozgrzany po pracy silnik podgrzewa również olej – dzięki temu jest on rzadszy i można się go łatwiej pozbyć.

Krok 3 – dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa powinniśmy również odłączyć przewód od świecy zapłonowej i odsunąć go tak, aby nie istniało ryzyko kontaktu z olejem silnikowym.

wymiana olejuKrok 4 – zlokalizujmy korek spustowy i go odkręćmy. Przedtem jednak podłóżmy pod niego pojemnik, do którego będzie spływał olej. Pozostawmy całość na kilkadziesiąt minut, aby mieć pewność, że płyn całkowicie wyciekł ze zbiornika. Jeśli w naszej kosiarce nie ma korka spustowego, wówczas będziemy musieli się pozbyć płynu przez otwór wlotowy. Najlepiej użyć do tego specjalnego zestawu do wymiany oleju, w skład którego wchodzi odciągarka. Jeśli będziemy natomiast wylewać olej ręcznie, wówczas konieczne jest wcześniejsze opróżnienie zbiornika z paliwem.

Krok 5 – jeśli jesteśmy pewni, że zbiornik na olej jest pusty, możemy przystąpić do wlewania nowego. Ilość płynu powinna być określona w instrukcji, ale najlepiej sprawdzić ją dodatkowo bagnetem. Jeśli wlaliśmy za dużo oleju, powinniśmy odlać jego nadmiar, jeśli za mało, uzupełnić. Następnie zakręcamy korek i zabrudzone elementy kosiarki oczyszczamy ręcznikiem papierowym.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wybieramy olej silnikowy do kosiarki

Wybieramy olej silnikowy do kosiarki
Prawidłowe działanie każdej kosiarki zależy w dużym stopniu od zastosowania odpowiedniego oleju. O ile jego uzupełnienie jest wyjątkowo proste, o tyle...
Czytaj więcej

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą
Wszelkie ogrodowe maszyny i elektronarzędzia, które służyły nam wielokrotnie podczas sezonu wiosenno-letniego, wymagają po jego zakończeniu odpowiedni...
Czytaj więcej

Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych

 Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych
Kosy mechaniczne dzielą się na spalinowe i elektryczne. Są to niezwykle przydatne urządzenia, które pozwalają nam na skuteczne koszenie trawy w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?