Produkty

Żyłka do podkaszarek - jaką wybrać?

Żyłka do podkaszarek - jaką wybrać?

Podkaszarka może spełniać swoją funkcję cięcia trawy bądź to dzięki odpowiedniemu ostrzu, bądź – żyłce. Ten drugi element zużywa się i należy go cyklicznie wymieniać, stąd konieczność podjęcia decyzji o wyborze modelu. Sprawdźmy, po jaką żyłkę do podkaszarki powinniśmy sięgnąć.

Żyłka do podkaszarekRodzaje żyłek do podkaszarek

Aby prawidłowo wybrać pasującą żyłkę do naszej podkaszarki, poznajmy najpierw jej rodzaje. Rozróżniamy je głównie ze względu na:

- kształt – może być on okrągły, kwadratowy lub w formie gwiazdy,

- rozmiar średnicy – im mniejsza, tym lepiej radzi sobie z drobniejszymi łodygami, a im większa, tym lepiej kosi również duże chwasty i znajdzie swoje zastosowanie nawet na wysoko porosłych lub dzikich łąkach.

Żyłka do podkaszarki najczęściej wykonana jest ze specjalnego tworzywa sztucznego – nylonu. Jest on zarazem lekki i wytrzymały, a przede wszystkim odpowiednio elastyczny. Jednak nie każda nylonowa żyłka będzie równie odporna na strzępienie się i zrywanie – musimy wybrać egzemplarze wykonane z najlepszej jakości materiału.

Czy wiesz, że?

Istnieją również tzw. specjalne żyłki do podkaszarek. Możemy tu wyróżnić żyłki charakteryzujące się cichą pracą – te nadają się dla osób szczególnie uczulonych na hałas, jaki powodują żyłki nylonowe. Inne modele są wzmocnione cząsteczkami aluminium, dzięki którym zyskują najwyższą odporność na duże i grube rośliny, a także wyjątkowo mokre łodygi. Nadają się do koszenia podmokłych łąk. Są odporne na ścieranie i łamanie.

Żyłka do podkaszarekWybieramy odpowiednią żyłkę do podkaszarki

Aby nasze urządzenie działało tak, jak tego oczekujemy, musimy dobrze dopasować do niego żyłkę. Jej grubość nie może być większa, niż maksymalna wartość podana na podkaszarce przez jej producenta. W innym wypadku możemy doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika urządzenia, które będzie miało problemy z wysuwaniem zbyt grubej żyłki.

Grubość żyłki powinna być również odpowiednio dopasowana do terenu, na którym chcemy pracować. Jeśli roślinność, którą będziemy wykaszać, jest bujna, wysoka, a jej łodygi są sztywne i grube, musimy użyć żyłki o większej średnicy. Zazwyczaj rozmiar średnicy żyłek do podkaszarek oscyluje między 1,3 mm a 3 mm.

Wkład z żyłką do podkaszarek MacAllisterKształt żyłki do podkaszarki wpływa najbardziej na jej zdolności cięcia, a także jej zużywanie się. Kanciaste typy, szczególnie te wielokątne (w formie gwiazdek), są szczególnie efektywne, jeśli chodzi o mocno porosłe tereny i sztywne łodygi. Za to żyłka okrągła zużywa się znacznie wolniej od nich, choć jest mniej „ostra”.

Jeśli zastanawiamy się, czy lepsza będzie podkaszarka spalinowa na żyłkę czy na nóż bądź model elektryczny, przeczytajmy niniejszy poradnik.

Wymiana żyłki w podkaszarce

Podkaszarki na żyłkę posiadają specjalną głowicę, na którą musimy nałożyć szpulę z nową żyłką – zazwyczaj to nic trudnego i bez problemu poradzimy sobie z tym samodzielnie. Czasami jednak żyłka może się splątać i będziemy mieć problem z wyciągnięciem jej. Musimy się również postarać, aby dwie końcówki żyłki były w miarę równe. Pamiętajmy, żeby zachować odpowiednie bezpieczeństwo podczas koszenia trawy – upewnijmy się, że kosiarka nie włączy się podczas wymiany żyłki.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą
Wszelkie ogrodowe maszyny i elektronarzędzia, które służyły nam wielokrotnie podczas sezonu wiosenno-letniego, wymagają po jego zakończeniu odpowiedni...
Czytaj więcej

Kosy i podkaszarki – wybór i zastosowanie

Kosy i podkaszarki – wybór i zastosowanie
Kosy i podkaszarki to urządzenia, które są nieocenione wszędzie tam, gdzie nie jest w stanie swobodnie dotrzeć tradycyjna kosiarka lub traktorek. W ty...
Czytaj więcej

Osprzęt do kos spalinowych i elektrycznych

Osprzęt do kos spalinowych i elektrycznych
Kosy spalinowe i elektryczne pozwalają nam dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie radzi sobie zwykła kosiarka. Dzięki nim skosimy trawę na nierównym t...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Żyłka do podkaszarek - jaką wybrać?