Jaki wodomierz wybrać? Podpowiadamy

Jeśli chcemy uniknąć błędnego naliczania zużycia wody i problemów z rozliczaniem, warto wybrać odpowiedni wodomierz. Jakie są rodzaje wodomierzy i o czym warto pamiętać przy ich wyborze? Jaki wodomierz wybrać, by być zadowolonym i dokonać właściwego wyboru? Czytaj dalej!

Wodomierz – co to i do czego służy?

Wodomierze to liczniki mierzące przepływ wody, które zwykle montowane są na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku. Służą do rozliczeń między dostawcą wody a właścicielami poszczególnych lokali. Dobrze dobrany wodomierz powinien dokładnie i niezawodnie zmierzyć przepływ wody, tak aby nie narażać nas na niepotrzebne koszty.

Aby dobrze dobrać wodomierz, przede wszystkim powinniśmy określić:

  • warunki montażu,

  • wielkość urządzenia,

  • warunki eksploatacji,

  • sposób dokonywania pomiaru,

  • charakterystykę instalacji wodnej,

  • wymagania dotyczące ceny

Na tej podstawie możesz ustalić, jaki wodomierz będzie najlepszy dla Twojego domu.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o przyłączu wodociągowym do nowego domu?

Jaki wodomierz wybrać? Podpowiadamy

Wodomierz – rodzaje

Najpopularniejszym i najtańszym urządzeniem jest wodomierz mechaniczny. W jego konstrukcji znajduje się wirnik, który jest wprawiany w ruch obrotowy przez przepływającą wodę. Obrót wirnika przekazuje do liczydła dane potrzebne do odczytu ilości zużytej wody. Dalszy podział wodomierzy wiąże się ze sposobem, w jaki ruch wirnika przekazywany jest do liczydła. Stąd wyróżniamy:

  • Wodomierz mokrobieżny, gdzie ruch wirnika bezpośrednio przekazywany jest na zębatki liczydła. Oba elementy znajdują się w tej samej komorze, przez którą przepływa woda. W tym typie wirnik narażony jest na uszkodzenia zanieczyszczeniami wody, ma krótszy czas niezawodności, częstsze muszą być jego przeglądy;

  • wodomierz suchobieżny, gdzie występują dwie oddzielne komory, w jednej mokrej jest wirnik, a w suchej liczydło. Ruch wirnika przekazywany jest do liczydła za pomocą sprzęgła magnetycznego. Nie ma tu ryzyka zanieczyszczenia, ale występuje możliwość oddziaływania innych, zakłócających odczyty pól magnetycznych.

Oba typy mogą występować w wersji jedno- oraz wielostrumieniowej. Oznacza to, że na łopatki wirnika mogą być kierowane, zwykle silniejsze, strumienie pojedyncze lub wiele strumieni rozproszonych przez szczeliny w dodatkowej osłonie wirnika, których siła jest znacznie mniejsza.

Inny podział wodomierzy różnicuje je w zależności od kształtu wirnika na:

  • skrzydełkowe – stosowane do małych przepływów,

  • śrubowe – do przepływów dużych, mających zastosowanie w przemyśle

Konstrukcja oparta na przepływie wielostrumieniowym zwykle poprawia wydajność wodomierza skrzydełkowego.

Najczęściej wodomierze skrzydełkowe stosowane są w budownictwie mieszkaniowym, gdzie rzadko występują silne uderzenia strumienia wody. Natomiast wodomierze śrubowe służą pomiarom dużych ilości wody o zmiennych, często silnych uderzeniach przepływu, np. na przyłączach głównych. W takim razie jaki wodomierz do mieszkania w bloku? Zgodnie z tym, najczęściej wybierany jest wodomierz skrzydełkowy. 

Wielkość potrzebnego wodomierza określają między innymi takie wielkości jak przepływ nominalny i średnica nominalna. 

Prawidłowe działanie wodomierza jest niezbędne do dokładnego rozliczenia i utrzymania dostaw wody. Aby zapewnić dokładność, natężenie przepływu dzieli się na trzy przedziały: minimalne natężenie przepływu (Q1), ciągłe natężenie przepływu (Q3) i pośrednie natężenie przepływu (Q2). Minimalne natężenie przepływu to najmniejsze natężenie przepływu, przy którym odczyty wodomierza spełniają wymagania dotyczące błędów granicznych dopuszczalnych. 

Ciągły strumień objętości to największy strumień objętości, przy którym wodomierz działa prawidłowo w normalnych warunkach pracy. Pośredni strumień objętości to wartość przepływu występująca pomiędzy ciągłym strumieniem objętości a minimalnym strumieniem objętości. Każdy z tych przedziałów ma charakterystyczny błąd graniczny dopuszczalny. Prawidłowe wyznaczenie tych przepływów jest niezbędne do zapewnienia dokładności i zapobiegania przerwom w dostawie wody.

Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze wodomierza, jest przeciążenie, czyli najwyższa wartość przepływu, przy której wodomierz działa prawidłowo w krótkim czasie bez uszkodzenia. Wodomierz, który jest w stanie obsłużyć wysokie natężenie przepływu przeciążeniowego, będzie w stanie dokładnie zmierzyć zużycie wody nawet w przypadku nagłego wzrostu objętości wody. Jest to szczególnie ważne dla firm, które polegają na dokładnych danych dotyczących zużycia wody przy podejmowaniu decyzji rozliczeniowych i operacyjnych.

Sprawdź również: Kiedy warto wymienić wodomierz?

Jaki wodomierz wybrać? Podpowiadamy

Który wodomierz wybrać? ½ czy ¾?

Jaki wodomierz, ½ czy ¾ jest odpowiedni dla domu? Odpowiedź może zależeć od wielu czynników, w tym od wielkości domu i ciśnienia wody w okolicy. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki rozmiar wybrać, należy zwrócić się o poradę do hydraulika lub specjalisty od wody. Ogólnie rzecz biorąc, liczniki ¾-calowe stosuje się w domach z głównym wodociągiem 1-1/2 cala lub większym. W domach z mniejszymi przewodami głównymi może wystarczyć liczniki ½-calowe. Ponadto, w niektórych rejonach ciśnienie wody jest wyższe niż w innych. Jeżeli mieszkasz na obszarze o wysokim ciśnieniu wody, być może trzeba będzie zmienić licznik na wodomierz ¾-calowy, aby uniknąć problemów z instalacją wodną. Średnica wodomierza ma ogromne znaczenie.

Wodomierz radiowy to rodzaj wodomierza, który wykorzystuje fale radiowe do komunikacji ze zdalnym odbiornikiem. Fale radiowe służą do przesyłania danych o zużyciu wody z wodomierza do odbiornika, który następnie może być wykorzystany do wygenerowania rachunku lub śledzenia zużycia wody. Wodomierze radiowe stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją dokładność i wygodę. W przeciwieństwie do tradycyjnych wodomierzy mechanicznych, wodomierze radiowe nie wymagają żadnego fizycznego kontaktu pomiędzy wodomierzem a odbiornikiem. Oznacza to, że nie ma potrzeby, aby czytnik fizycznie odwiedzał każdy dom lub firmę w celu zebrania odczytów. Zamiast tego dane mogą być przesyłane automatycznie i zbierane zdalnie. Dzięki temu przedsiębiorstwa komunalne mogą zaoszczędzić sporo czasu i pracy. Ponadto wodomierze radiowe są znacznie dokładniejsze niż tradycyjne wodomierze mechaniczne, co może skutkować niższymi rachunkami za wodę dla klientów.

Wodomierz ogrodowy to narzędzie, które pomoże śledzić zużycie wody i upewnić się, że nie podlewasz nadmiernie swoich roślin. Po podłączeniu wodomierza do węża możesz śledzić, ile wody zużywasz za każdym razem, gdy podlewają ogród. Ta informacja może być cenna, ponieważ pomoże  dostosować nawyki podlewania i oszczędzać wodę. Ponadto licznik może pomóc w wykryciu nieszczelności w systemie nawadniania. Monitorując zużycie wody, możesz podjąć kroki w celu zmniejszenia wpływu na środowisko naturalne i zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Wodomierz ogrodowy to proste, ale niezbędne narzędzie dla każdego ogrodnika, który poważnie myśli o oszczędzaniu wody.

Jaki wodomierz wybrać? Podpowiadamy

Jakie atesty powinien posiadać dobry wodomierz? 

Przed zakupem nowego wodomierza należy pamiętać o sprawdzeniu, czy posiada on odpowiednie atesty. Świadectwo homologacji Głównego Urzędu Miar i Wag jest wymagane, aby wodomierz był legalny w użyciu. 

Atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny zapewnia, że wodomierz jest bezpieczny do stosowania z wodą pitną. Aprobata techniczna typu oznacza, że licznik spełnia wszystkie niezbędne wymagania i normy. Jeżeli wodomierz będzie używany na arenie międzynarodowej, powinien również posiadać odpowiednie akredytacje i dokumentację.

Upewniając się, że Twój wodomierz posiada wszystkie niezbędne atesty, możesz być pewien, że spełni on wszystkie potrzeby i wymagania.