Produkty

Kiedy warto wymienić wodomierz?

Kiedy warto wymienić wodomierz?

Wodomierze są ważnymi urządzeniami w naszym domu, to one przecież rejestrują ilość zużywanej przez nas wody, a więc w efekcie i wysokość rachunków, które płacimy za wodę. Przeważnie to zarządca spółdzielni mieszkaniowej jest odpowiedzialny za konserwację i wymianę wodomierzy, nie znaczy to jednak, że nie możemy sami podjąć próby jego wymiany. Kiedy powinniśmy to zrobić?

wodomierzJak działa wodomierz?

Najczęściej spotykanym wodomierzem w krajach Unii Europejskiej jest wodomierz mechaniczny wirnikowy jednostrumieniowy. Zasada jego działania jest prosta. Woda przepływając przez wodomierz wpływa do komory pomiarowej, wprowadzając w ruch zamontowany w nim wirnik. Z nim zaś połączony jest licznik, który rejestruje obroty wirnika. Ze względu na sposób połączenia wirnika z liczydłem wyróżniamy liczniki suchobieżne i mokrobieżne.

Zarówno wodomierze mokrobieżne, jak i suchobieżne, mają swoje zalety i wady. Te pierwsze nie są odporne na zanieczyszczenia, jakie niosą z sobą wodociągi, te drugie zaś bardzo podatne są na zmiany pola magnetycznego w ich najbliższym otoczeniu. Oczywiście są na rynku i inne modele, jak chociażby wodomierze ultradźwiękowe, ale należą one do o wiele droższych rozwiązań niż klasyczne wodomierze mechaniczne. Więcej na temat wyboru wodomierzy znajdziemy tutaj.

wodomierzWodomierze, jak każde urządzenie bywają zawodne

Kiedy z miesiąca na miesiąc odczyty z licznika wody radykalnie różnią się od wcześniejszych, przy podobnym stopniu zużycia, wówczas może oznaczać to, że powinniśmy zainteresować się stanem technicznym licznika. Wodomierze, jak każde inne urządzenie może ulec usterce lub zużyciu, co zazwyczaj skutkuje fałszowaniem wyników przez niego uzyskanych. Każda stwierdzona zaś usterka powinna prowadzić do natychmiastowej jego wymiany.

Jeśli tylko coś wzbudza naszą podejrzliwość, co do stanu faktycznego wodomierza, w każdym momencie możemy poprosić o wykonanie stosownej ekspertyzy u dostawcy wody.

Czy wiesz, że…?

Na odczyt niektórych wodomierzy spory wpływ ma stan jakościowy dostarczanej wody. Zawarte w niej związki żelaza czy wapnia mogą osadzać się na elementach wewnętrznych wodociągów, co wpływa znacząco na przepływ wody przez wirnik wodomierza – w efekcie może dojść zafałszowania jego odczytów.

Wodomierz Metron JS 4,0 41 C.W. 3/4"Wodomierz podlega zużyciu

Nie ma wodomierzy niezniszczalnych, każdy z nich po pewnym czasie pracy zużywa się, prowadząc do błędów pomiarowych. Stąd ustawowo powinniśmy sprawdzać każdy wodomierz co pięć lat pod kątem jego dalszej przydatności i uzyskać jego legalizację. Pamiętajmy też, że proces legalizacji powinien przejść również nowy licznik. Dokonamy jej w specjalnym punkcie wyznaczonym przez Główny Urząd Miar. Cechę legalizacyjną, czyli datę do której licznik jest dopuszczony do życia, znajdziemy na plombie zawieszonej na druciku wodomierza.

Każde uszkodzenie, zarówno samego wodomierza, jak i dowodu legalizacji, prowadzi do unieważnienia jego gwarancji. Wówczas musimy jeszcze raz legalizować wodomierz.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Co warto wiedzieć o przyłączu wodociągowym do nowego domu?

Co warto wiedzieć o przyłączu wodociągowym do nowego domu?
Woda i kanalizacja to dziś norma niemal w każdym domu, ale żeby doprowadzić je do nowo wznoszonego budynku, trzeba dopełnić szeregu formalności. Jest ...
Czytaj więcej

Jak wybrać wodomierz?

Jak wybrać wodomierz?
Jeśli chcemy uniknąć błędnego naliczania zużycia wody i problemów z rozliczaniem, warto wybrać odpowiedni wodomierz. Jakie są rodzaje wodomierzy i o c...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kiedy warto wymienić wodomierz?