LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Zawory kombinowane – zastosowanie i zalety

Przy projektowaniu instalacji wodnych szczególną uwagę powinniśmy zwracać na komfort użytkowy, zmniejszenie zużycia energii oraz bezpieczeństwo. O wszystkie te aspekty jesteśmy w stanie zadbać dzięki użyciu zaworów kombinowanych.

zawór

Kiedy mogą nam być potrzebne?

Zawory kombinowane, które są integralną częścią instalacji wodnej, umożliwiają nam odcięcie wody w trakcie awarii. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć niepożądanego wycieku wody czy nawet uszkodzenia urządzeń oraz armatury łazienkowej, co może się też wiązać z poniesieniem dużych kosztów naprawy. Montując tego typu zawory w każdym z urządzeń, zyskujemy możliwość nie tylko odcięcia, ale także ograniczenia zużycia wody.

Korzystne rozwiązanie

Zawory kombinowane to urządzenia, które charakteryzuje bardzo solidne wykonanie, gwarantujące nam bezawaryjną pracę przez wiele lat. Ich mosiężna forma nie wyklucza jednak też wysokiej estetyki, dlatego elementy te mogą dodatkowo urozmaicić wygląd łazienki, zarówno tej urządzonej tradycyjnie, jak i w bardziej nowoczesnym stylu. Zawory kombinowane posiadają w większości przypadków ergonomiczne pokrętło, służące do regulacji strumienia wody, które łatwo obsługuje się nawet po długim okresie użytkowania. Jednym z elementów konstrukcyjnych tego typu zaworów jest też złączka ze stożkiem zaciskowym lub gwint przyłączeniowy, które podnoszą trwałość całej konstrukcji i zapewniają szczelne połączenie zaworu z instalacją zimnej wody.

zawór

Zastosowanie

Zawory kombinowane są szczególnie przydatne wtedy, gdy chcemy do istniejącej już instalacji bezpiecznie podłączyć dodatkowe urządzenie – np. pralkę czy zmywarkę. Budowa instalacji jest wówczas znacznie prostsza, a my możemy regulować przepływ zimnej wody z jednego podejścia instalacyjnego dla różnych urządzeń. Ułatwia to zarówno późniejsze użytkowanie, jak i sam montaż.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Dostępne na rynku zawory kombinowane mogą nie tylko odcinać i regulować wodę, ale także zabezpieczać instalację zewnętrzną przed skażeniem i przedostawaniem się do domowej sieci wodociągowej zanieczyszczonej wody. Kupując zawór kombinowany, warto zastanowić się nad jego doposażeniem w specjalny filtr, który jest w stanie wyłapywać zanieczyszczenia.