icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rury — ukryte w ścianie czy wyeksponowane?

O wyglądzie naszego mieszkania decydują nie tylko względy estetyczne. Jeśli chcemy ukryć w ścianach rury doprowadzające gaz, powinniśmy być świadomi zagrożeń z tym związanych. Gdy rury chcemy z kolei wyeksponować, na przykład aranżując wnętrze w stylu loft, możliwości mamy niemal nieograniczone. O czym powinniśmy wiedzieć, wybierając jedną z powyższych opcji?

Rury — ukryte w ścianie czy wyeksponowane?

Styl loft, jaki staje się ostatnio niezwykle popularny, ma swoje korzenie w przystosowaniu do funkcji mieszkalnych budynków poprzemysłowych. Jego cechy charakterystyczne to surowość wnętrza, cegły lub betonowe wykończenie ścian, duża, nieograniczona ścianami działowymi przestrzeń, duże połacie okien sięgające poziomu podłogi i wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych budynku. To, co w innych stylizacjach jest zakrywane przed oczyma mieszkańców, styl loft wydobywa na światło dzienne. Tak też jest z rurami biegnącymi wzdłuż ścian – stanowią one o charakterze całości aranżacji, dopełniają wizerunku mieszkania w zaadaptowanej na jego potrzeby przestrzeni.

Przeczytaj także: Jak wybierać rury do instalacji wodnej?

Wszelkie inne możliwości aranżacyjne, jakie planujemy w naszych wnętrzach, nie zakładają tego typu ozdobników. Jednak nie wszystko, co służy komfortowemu mieszkaniu – na przykład elementy instalacji grzewczej – można zamaskować czy wręcz ukryć. Dotyczy to zwłaszcza instalacji gazowej. Wytyczenie przebiegu rur doprowadzających gaz płynny lub ziemny jest bardzo ważne dla prawidłowej pracy grzejników czy przepływowych ogrzewaczy wody i co więcej, ich sposób zamocowania jest obwarowany przepisami prawa budowlanego. Te mają za zadanie uchronić nas przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Skąd ono może się brać?

Gaz przepływa przez rury, które mogą ulec rozszczelnieniu. Gdyby rury były ukryte w ścianie lub nad sufitem podwieszanym, ulatniający się gaz gromadziłby się, co mogłoby być przyczyną wybuchu i pożaru. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, rury prowadzi się wzdłuż ścian i mocuje się do nich za pomocą specjalnych uchwytów. W instalacji gazowej wykorzystywane są dwa rodzaje rur:

stalowe, które łączy się za pomocą spawania lub na gwint,

miedziane, łączone przez twarde lutowanie.

Zobacz też: Jak poradzić sobie z zamarzaniem rur?

Rury — ukryte w ścianie czy wyeksponowane?

O ile rur miedzianych nie można w żadnym wypadku poprowadzić w ścianie, inaczej jest w przypadku rur stalowych spawanych. Wg prawa budowlanego po sprawdzeniu ich szczelności można je umieścić pod warstwą tynku, który będzie można w razie konieczności łatwo usunąć. Tutaj jednak pamiętajmy, by wcześniej zabezpieczyć rury antykorozyjną powłoką. Rury stalowe można też ukryć w bruździe osłoniętej ekranem. Jest to jedyny wyjątek dotyczący skutecznego zamaskowania rur doprowadzających gaz ziemny.

Z tej racji, że doprowadzany nimi gaz jest lżejszy od powietrza, rury powinny zostać poprowadzone ponad innymi instalacjami. Przeciwnie w przypadku ogrzewania na gaz płynny. Ten, cięższy od powietrza, w razie rozszczelnienia będzie się gromadził na powierzchni podłogi, skąd powinien się wydostać za pomocą niezbędnych w wypadku gazu płynnego otworów wywiewnych. Rur doprowadzających czy to gaz ziemny, czy płynny nie wolno w żadnym razie obudowywać w piwnicach i na poddaszach. Więcej o tym, jak sprawić by rury i kable stały się ozdobą wnętrza, przeczytasz tutaj.