Dobry zawór kątowy – czyli jaki?

Wybierając armaturę łazienkową, zwykle koncentrujemy się na bateriach i odpływach. Okazuje się jednak, że równie ważną rolę spełniają także zawory kątowe. Zobaczmy, czym się kierować podczas ich wybierania – tak, by kupić akcesorium, które będzie nam służyć przez lata!

Jaki zawór kątowy do baterii wybrać – kuty czy odlewany?

Chcąc sklasyfikować dostępne na rynku zawory kątowe, możemy przyjąć za kryterium sposób ich wykonywania. Wyróżniamy wtedy:

- zawory kątowe kute – elementy są formowane w prasie z kutego mosiądzu.
- zawory kątowe odlewane – tworzone z odlewanego metalu.

Dobry zawór kątowy – czyli jaki?

Przyjmuje się, że to ta pierwsza opcja jest trwalsza. Dlaczego? Podczas formowania w prasie mosiądz nie traci swoich właściwości wytrzymałościowych oraz antykorozyjnych – nie będzie zatem rdzewieć z biegiem czasu. Pozostaje także odporny na pękanie pod wpływem wysokiego ciśnienia czy temperatury, o co w domowej instalacji wodnej nietrudno.

Nie musimy też obawiać się tego, że w procesie kucia zyskamy akcesorium o nieregularnym kształcie. Kolejnym etapem jego obróbki jest bowiem polerowanie, dzięki czemu jego powierzchnia staje się gładka i równa. Na koniec zawory kątowe kute zostają jeszcze poddane galwanizacji – a więc pokryte chromowaną, lśniącą powłoką, która poprawia ich estetykę.

Zobacz także: Kilka zastosowań rury wielowarstwowej     

Jakie inne parametry uwzględnić podczas jego wybierania?

Warto także zwrócić uwagę na samą konstrukcję zaworu. Najlepsze z nich to bez wątpienia te, których wrzeciono jest umieszczone w osobnej komorze smarnej. Taki zabieg sprawia, że element ten nie ma w ogóle styczności z wodą ani ze znajdującymi się w niej mikrozanieczyszczeniami. Dzięki temu nie ulegnie zatarciu ani korozji.

Dobre zawory kątowe to też te, które posiadają zintegrowany filtr chroniący baterię przed zniszczeniem na skutek nagromadzenia zanieczyszczeń z sieci wodociągowej. Jego zastosowanie sprawi, że drobne cząsteczki zostaną zatrzymane przez zawór, zamiast osadzać się na głowicy baterii czy perlatorze, co mogłoby spowodować obniżenie ciśnienia wody w kranie.

Porada eksperta

Jeśli posiadamy w łazience baterie elektroniczne, powinniśmy zadbać o nie w szczególny sposób. Najlepszym sposobem będzie tu zastosowanie zaworu kątowego z filtrem zdolnym do wyłapywania zabrudzeń o średnicy nawet 1 mm.

Dobry zawór kątowy – czyli jaki?

Estetyka zaworów kątowych – czy jest ważna?

Jeszcze kilka lat temu trendy wnętrzarskie usilnie dążyły do zakrycia wszystkich elementów instalacyjnych w łazience – stąd też taka popularność stelaży podtynkowych oraz szafek z drzwiczkami, które miały za zadanie zakryć rury i przyłącza wodno-kanalizacyjne. Dziś z kolei coraz częściej spotykamy się z celowym eksponowaniem tych „mankamentów” – dlatego też podczas wybierania chociażby zaworów kątowych sporo uwagi poświęcamy ich estetyce.

Producenci armatury wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom, proponując armaturę nie tylko praktyczną, lecz również dekoracyjną. W ich asortymencie znajdziemy modele o geometrycznych kształtach, których kurki są uformowane na kształt kuli, kwadratu czy walca. Możemy więc dobrać je tak, by pasowały do pozostałej armatury w pomieszczeniu.