Produkty

Dobry zawór kątowy – czyli jaki?

Dobry zawór kątowy – czyli jaki?

Wybierając armaturę łazienkową, zwykle koncentrujemy się na bateriach i odpływach. Okazuje się jednak, że równie ważną rolę spełniają także zawory kątowe. Zobaczmy, czym się kierować podczas ich wybierania – tak, by kupić akcesorium, które będzie nam służyć przez lata!

Armatura lazienkowaJaki zawór kątowy do baterii wybrać – kuty czy odlewany?

Chcąc sklasyfikować dostępne na rynku zawory kątowe, możemy przyjąć za kryterium sposób ich wykonywania. Wyróżniamy wtedy:

- zawory kątowe kute – elementy są formowane w prasie z kutego mosiądzu.
- zawory kątowe odlewane – tworzone z odlewanego metalu.

Przyjmuje się, że to ta pierwsza opcja jest trwalsza. Dlaczego? Podczas formowania w prasie mosiądz nie traci swoich właściwości wytrzymałościowych oraz antykorozyjnych – nie będzie zatem rdzewieć z biegiem czasu. Pozostaje także odporny na pękanie pod wpływem wysokiego ciśnienia czy temperatury, o co w domowej instalacji wodnej nietrudno.

Syfon umywalkiNie musimy też obawiać się tego, że w procesie kucia zyskamy akcesorium o nieregularnym kształcie. Kolejnym etapem jego obróbki jest bowiem polerowanie, dzięki czemu jego powierzchnia staje się gładka i równa. Na koniec zawory kątowe kute zostają jeszcze poddane galwanizacji – a więc pokryte chromowaną, lśniącą powłoką, która poprawia ich estetykę.

Jakie inne parametry uwzględnić podczas jego wybierania?

Warto także zwrócić uwagę na samą konstrukcję zaworu. Najlepsze z nich to bez wątpienia te, których wrzeciono jest umieszczone w osobnej komorze smarnej. Taki zabieg sprawia, że element ten nie ma w ogóle styczności z wodą ani ze znajdującymi się w niej mikrozanieczyszczeniami. Dzięki temu nie ulegnie zatarciu ani korozji.

Dobre zawory kątowe to też te, które posiadają zintegrowany filtr chroniący baterię przed zniszczeniem na skutek nagromadzenia zanieczyszczeń z sieci wodociągowej. Jego zastosowanie sprawi, że drobne cząsteczki zostaną zatrzymane przez zawór, zamiast osadzać się na głowicy baterii czy perlatorze, co mogłoby spowodować obniżenie ciśnienia wody w kranie.

Porada eksperta

Jeśli posiadamy w łazience baterie elektroniczne, powinniśmy zadbać o nie w szczególny sposób. Najlepszym sposobem będzie tu zastosowanie zaworu kątowego z filtrem zdolnym do wyłapywania zabrudzeń o średnicy nawet 1 mm.

Zawór kątowy CastoramaEstetyka zaworów kątowych – czy jest ważna?

Jeszcze kilka lat temu trendy wnętrzarskie usilnie dążyły do zakrycia wszystkich elementów instalacyjnych w łazience – stąd też taka popularność stelaży podtynkowych oraz szafek z drzwiczkami, które miały za zadanie zakryć rury i przyłącza wodno-kanalizacyjne. Dziś z kolei coraz częściej spotykamy się z celowym eksponowaniem tych „mankamentów” – dlatego też podczas wybierania chociażby zaworów kątowych sporo uwagi poświęcamy ich estetyce.

Producenci armatury wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom, proponując armaturę nie tylko praktyczną, lecz również dekoracyjną. W ich asortymencie znajdziemy modele o geometrycznych kształtach, których kurki są uformowane na kształt kuli, kwadratu czy walca. Możemy więc dobrać je tak, by pasowały do pozostałej armatury w pomieszczeniu.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Zawory do baterii - co należy wiedzieć?

Zawory do baterii - co należy wiedzieć?
Zawory odcinające są niezbędnym elementem wykorzystywanym w domowych instalacjach gazowych, wodociągowych czy centralnego ogrzewania. Zapewniają bez...
Czytaj więcej

Idealna pralka do łazienki

Idealna pralka do łazienki
Wybór odpowiedniej pralki do łazienki zawsze powinien być poparty uwzględnieniem kilku parametrów oraz tym, jakiej wielkości jest nasza łazienka. Pral...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dobry zawór kątowy – czyli jaki?