Produkty

System przeciwzalaniowy – montaż i zalety płynące z jego użytkowania

System przeciwzalaniowy – montaż i zalety płynące z jego użytkowania

Jeżeli sytuacja, w której nasze mieszkanie lub dom zalane zostaje przez wodę, wydaje nam się nierealna, jesteśmy w błędzie. Tysiące domostw ulegają zalaniu na skutek awarii różnorodnych sprzętów: pralek, zmywarek do naczyń czy uszkodzonych wężyków i zaworów. Aby uniknąć strat związanych z takimi usterkami, możemy zainstalować w naszym domu system przeciwzalaniowy.

rura miedziana castoramaCzym jest i jak działa system przeciwzalaniowy?

System przeciwzalaniowy stanowi ochronę przed niespodziewanym wyciekiem wody z instalacji wodnej. Ta prosta, bezprzewodowa konstrukcja całkowicie zabezpiecza mieszkania nasze i naszych sąsiadów przed niszczącym działaniem sączącej się cieczy, co może nastąpić w wyniku awarii nie tylko samej instalacji wodnej, ale także urządzeń i sprzętów, które wykorzystują wodę do działania.

System przeciwzalaniowy składa się z trzech podstawowych elementów:

- czujników,

- dwóch elektrozaworów,

- centrali.

Zespół kilku bezprzewodowych czujników rozmieszony zostaje w różnych miejscach domu. Gdy sondy wykryją wyciek wody, wysyłają informację o tym do centrali – dzieje się to drogą radiową. Centrala steruje natomiast elektrozaworami pełniącymi rolę elementów wykonawczych, które odcinają dopływ wody. Pełnią one rolę zbliżoną do bezpieczników instalacji elektrycznej, które w razie przerwania obwodu odcinają dopływ prądu.

Montaż

Montaż całego systemu nie jest trudny, jednak powinien zająć się nim specjalista. Elektrozawór należy umieścić na poziomej rurze, warto także wykonać dla niego obejście awaryjne uruchamiane ręcznie. Centralkę najlepiej usytuować w takim punkcie domu lub mieszkania, gdzie dobry zasięg radiowy i GSM pozwoli na bezproblemowe przesyłanie sygnału. Podłączenie centrali do systemu alarmowego należy zlecić specjaliście – np. osobie zajmującej się montażem instalacji alarmowych. Czujki natomiast zbudowane są modułowo, a poszczególne ich elementy połączone są krótkim kablem. Ułatwia to montaż i wpływa na jego estetykę. Brak okablowania wpływa na to, że montaż systemu przeciwzalaniowego nie wymaga niszczenia ścian, co stanowi atut zwłaszcza w nowo wyremontowanych czy wybudowanych mieszkaniach.

zawór kulowyKorzyści

System przeciwzalaniowy, poza tym, że ochrania nasze mieszkanie przed zniszczeniem przez wodę i charakteryzuje się nieinwazyjnym montażem, niesie za sobą także inne korzyści. Możemy za pomocą jednego przycisku odciąć dopływ wody, gdy planujemy dłuższą nieobecność w mieszkaniu. Nawet jeśli o tym zapomnimy, wystarczy jeden sms, by woda została zakręcona, a także powtórnie odkręcona. Co więcej, system przeciwzalaniowy odetnie dopływ wody w przypadku odłączenia zasilania elektrycznego. Na rynku znajdziemy także ofertę systemów przeciwzalaniowych, które poza ochroną przed zalaniem monitorują przepływ wody i na tej podstawie wykrywają wycieki w ciągach wodnych, także te, których ślady nie są jeszcze widoczne gołym okiem w formie zacieków na ścianach czy podłogach. Co więcej, niektóre systemy dają nam możliwość kontrolowania bieżącego zużycia wody, co w prosty sposób przekłada się na oszczędności.

Data publikacji: 03.12.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych

Uszczelnianie gwintów hydraulicznych
Uszczelnianie gwintów hydraulicznych ma niebagatelny wpływ na ich późniejsze działanie. Źle wykonane prawdopodobnie będzie skutkowało tym, że całą czy...
Czytaj więcej

Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej – instrukcja krok po kroku

Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej – instrukcja krok po kroku
Wymiana uszczelki w kranie nie jest czynnością skomplikowaną, dlatego spokojnie możesz wykonać ją samodzielnie tuż po stwierdzeniu awarii, czyli wtedy...
Czytaj więcej

Idealna pralka do łazienki

Idealna pralka do łazienki
Wybór odpowiedniej pralki do łazienki zawsze powinien być poparty uwzględnieniem kilku parametrów oraz tym, jakiej wielkości jest nasza łazienka. Pral...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

System przeciwzalaniowy – montaż i zalety płynące z jego użytkowania