Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Jeśli chcemy pomóc ptakom w przetrwaniu czasu, gdy brakuje im naturalnego pokarmu, możemy samodzielnie stworzyć karmnik, w którym ugościmy skrzydlate stworzenia.

karmnik dla ptakówkarmnik dla ptakówkarmnik dla ptakówkarmnik dla ptaków

O czym powinniśmy pamiętać?

Kształt i wielkość karmnika może być dowolna. Im większy – tym większa liczba ptaków będzie w stanie z niego skorzystać. Jednak większe ptaki zwykle przeganiają i blokują dostęp mniejszym i słabszym osobnikom. Warto zatem dopasować wielkość karmnika dla ptaków do przeważającego na naszym terenie rodzaju ptactwa. Niekiedy lepiej zrobić karmnik mniejszy, a większe ptaki dokarmiać w innym, przygotowanym dla nich miejscu.

W karmniku ptaki powinny mieć nieco przestrzeni na pożywienie się i odpoczynek. Bardzo istotne jest też zadaszenie „stołówki”, żeby pokarm nie nasiąkał, nie był rozrzucany przez wiatr i nie był przesuszany lub przegrzewany promieniami słonecznymi. Przydaje się także podwyższenie brzegów dna karmnika, bo zapobiega to wypadaniu żywności na zewnątrz.

Karmnik powinien spełniać warunki umożliwiające zachowanie higieny. Chodzi głównie o wysuwaną, możliwą do oczyszczenia z resztek i odchodów – podłogę karmnika. Rozwijająca się na nieczystościach mikroflora (pleśnie, pasożyty, grzyby czy salmonella) może bardzo niekorzystnie wpływać na kondycję ptaków.

Niezbędne jest także zapewnienie ptakom spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Powinny one mieć możliwość łatwego odlotu w razie zauważenia grożącego im niebezpieczeństwa. Groźbą dla ptaków będą nasze zwierzęta domowe np. koty, psy oraz wszelkie drapieżniki. Ptaki obawiają się także ludzi. Najlepiej lokalizować karmniki z dala od budynków i okien, na słupach, gałęziach i na wysokości niedostępnej dla większości drapieżników. Ptaki najbardziej lubią przebywać i żerować w pobliżu krzewów i drzew, które mogą być ich ewentualną kryjówką.

karmnik dla ptakówkarmnik dla ptakówkarmnik dla ptakówkarmnik dla ptaków

Materiały potrzebne do wykonania karmnika

Karmniki można wykonać z bardzo wielu różnych materiałów, ale najczęściej używane jest drewno sosnowe lub świerkowe. Również da się wykorzystać szereg materiałów recyklingowych, jak np. butelki plastikowe, doniczki ceramiczne, nakrętki, pokrywki słoików, zbędne spodki. Możemy używać też gałązek czy kawałków drewna, które ułatwią ptakom przytrzymywanie się pazurkami podczas jedzenia.

Kolory karmników nie powinny być jaskrawe, za to jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Karmnik możemy pokryć z zewnątrz uodparniającym impregnatem, ale wnętrze lepiej zostawić naturalne, niemalowane. Nie powinniśmy zostawiać w ptasich domkach niebezpiecznych, ostrych krawędzi, wystających gwoździ czy sznurków lub siatek, w które ptaki mogłyby się zaplatać.

Najprostsze wydanie karmnika

Do zrobienia najprostszego karmnika, z pochylonym jednoczęściowym daszkiem, potrzebujemy:

- dwie drewniane prostokątne deski np. o wymiarach 20 x 30 cm,

- 4 listewki o szerokości 2 do 3 cm i długości równej obwodowi podstawy (czyli dwie po 20 cm i dwie po 30 cm),

- 4 kołki drewniane lub metalowe, 2 wyższe (20 cm) i 2 niższe (15 cm),

- gwoździe do połączenia elementów.

W rogach jednej z desek, będącej podstawą karmnika, mocujemy w równych odstępach po dwa kołki – krótsze z przodu, dłuższe z tyłu. Drugą deseczkę przymocowujmy na górze jako dach. Po bokach przybijamy listewki, zapobiegające wypadaniu pokarmu.

Poza prostym karmnikiem stworzyć można bardzo wiele wymyślnych wzorów ptasich stołówek. Niektóre są bardzo oryginalne i stanowić mogą niebanalną ozdobę naszych ogrodów.

 

Data aktualizacji: 20/03/2024