Produkty

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Instrukcja krok po kroku

Dokarmianie ptaków zimą i wczesną wiosną to bardzo odpowiedzialne zadanie. Każdy ptak lubi nieco inne przysmaki, dlatego warto podglądnąć, kto przylatuje do Ciebie w gościnę. Karmniki dla ptaków możesz stworzyć ze sklejki, desek lub zwykłej butelki po wodzie mineralnej. Zobacz, jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

Przejdź do następnych akapitów:

Ptaki potrzebują naszej pomocy zwłaszcza zimą i jesienią. Warto dbać o ich potrzeby i zapewnić odpowiednie warunki do przetrwania najtrudniejszego okresu. Budowa karmnika dla ptaków to doskonała zabawa dla całej rodziny i nauka opieki nad zwierzętami oraz obcowania z przyrodą. Aby wykorzystać surowce, które i tak pojawiają się u Ciebie w domu, hołdując zasadom recyklingu, do stworzenia karmnika dla ptaków przyda Ci się plastikowa butelka po wodzie mineralnej lub innym napoju gazowanym. Możesz wykorzystać standardową 1,5-litrową butelkę lub większą − 5-litrową. Karmniki możesz dodatkowo udekorować gałązkami, aby pięknie prezentował się za oknem. 

Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków z butelki?

Oto 3 sposoby na karmnik z butelki plastikowej. Wykorzystaj produkty do recyklingu pomóż ptakom w tym roku przetrwać zimę!

1. Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej 5 l?

Z 5-litrowej butelki możesz stworzyć nie tylko karmnik dla ptaszków, ale i prawdziwy domek. Do przygotowania tej konstrukcji potrzebować będziesz:

 • 5-litrowej butelki po wodzie mineralnej - nie urywaj górnego uchwytu!

 • naturalnego sznurka sizalowego

 • gałązek, np. brzozy, 

 • drucika,

 • gorącego kleju i pistoletu do niego oraz kleju uniwersalnego,

 • nożyka do papieru (skalpela) oraz ostrych nożyczek,

 • odpowiedniej karmy dla ptaków (ziarna oraz słoniny dla sikorek).

To jedna z najprostszych i najbardziej okazałych form karmnika, jaką możesz przygotować. Przy odrobinie zaangażowania w dekorację, ze zużytej butelki możesz stworzyć prawdziwy domek dla ptaków. 

5-litrowy plastikowy baniaczek po wodzie połóż poziomo na stole. Dużo łatwiej będzie Ci pracować z butelką, która będzie przypominać bardziej prostopadłościan, a nie walec. Na każdej ze ścian prostopadłościanu narysuj prostokąty, tak, aby zostawić ok. 3-4 cm krawędzi. Następnie natnij nożykiem lub skalpelem ściany poziome oraz jedną ze ścianek pionowych. Możesz pomóc sobie nożyczkami. Po zakończeniu cięcia w butelce powinny powstać swojego rodzaju drzwiczki. Czynność tę powtórz z pozostałymi 3 ścianami prostopadłościanu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać taki karmnik z walcowatej butelki − w niej także należy naciąć drzwiczki. 

Kolejnym etapem będzie obwinięcie „drzwiczek” wokół filaru, który powstał w domku z butelki. Dzięki temu konstrukcja będzie bardziej wytrzymała i utrzyma ciężar pożywienia z ptaszkiem. Filary sklej gorącym klejem, a następnie owiń dookoła sznurkiem dla ozdoby. Sznurek możesz również przymocować klejem. 

Skoro już przeszliśmy do etapu sznurka: obwiń nim podstawę butelki dla ozdoby. Na szczyt butelki, w miejscu gdzie przypomina stożek lub ostrosłup, naklejaj za pomocą gorącego kleju gałązki brzozy. Możesz wykorzystać do tego gałązki każdego innego drzewa, np. sosny czy świerku. Pamiętaj, żeby nie zakleić zakrętki!

Na koniec czas na instalacje pożywienia. Weź do ręki zakrętkę i przebij ją nożyczkami. Następnie przewlecz przez nią drucik, na którym zawiśnie słonina. Zakręć zakrętkę na butelce, następnie przez jeden z otworów włóż słoninę. Na dół karmnika nasyp ziarno. 

Taki domek zawieś na drzewie lub postaw stabilnie na balustradzie. 

jak-zrobić-karmnik-dla-ptaków-z-butelki

2. Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków z butelki 1,5 l?

Do wykonania tego karmnika potrzebować będziesz:

 • butelki 1,5-litrowej, 

 • drewnianych łyżek, 

 • drucika, 

 • nożyka do papieru i nożyczek,

 • markera.

To jeden z najprostszych sposobów na karmnik dla ptaków. Jak zrobić go z dziećmi? Zacznij od przygotowania butelki po wodzie. Weź do ręki marker, a następnie zaznacz na nim 2 punkty po przeciwległych stronach butelki − mają one wyznaczać linię, przez którą przechodzić będzie na wylot łyżka. Jedna z dziurek powinna być o 2 cm wyżej niż druga. Kolejne 2 punkty zaznacz nieco niżej tak, żeby po włożeniu łyżek przecinały się one pod kątem prostym.

Teraz zrób otwory w miejscu kropek. Otwory położone niżej na osi, powinny być nieco szersze, aby swobodnie mogło wysypywać się z nich na łyżkowy „podajnik” ziarno. Z kolei dziurki położone wyżej, powinny być wycięte idealnie na szerokość trzonka łyżki, aby ziarno nie wysypywało się tą stroną. 

Kiedy masz już przygotowaną butelkę z nacięciami, przez otwory przełóż łyżki. Kolejnym krokiem będzie zajęcie się korkiem i mocowaniem karmnika z butelki na drzewie lub na balkonie. W zakrętce wykonaj dziurkę i przełóż przez nią drucik. Zagnij go na końcu, aby nie wypadał z zakrętki. Drut może stanowić jedynie zawias, do którego przymocujesz sznurek lub wstążkę. Zamiast drucika możesz wykorzystać specjalne haczyki z gwintem, który wkręcisz do korka. Nie zapomnij o kupieniu nakrętek, które zabezpieczą haczyk z drugiej strony. 

Czas teraz napełnić karmnik z plastikowej butelki ziarnem i powiesić go w odpowiednim miejscu. Ptaszki będą korzystać z łyżki jak z podestu, na który będzie wysypywało się ziarno. 

3. Jak zrobić karmnik dla ptaków z 2 3-litrowych butelek?

Do wykonania tego karmnika potrzebować będziesz:

 • 2 butelek 3-litrowych (mogą być też mniejsze lub większe), 

 • sznurka, 

 • drutu, 

 • nożyka do tapet i nożyczek, 

 • gwoździa, 

 • ok. 40 cm gumowego węża.

Czas stworzyć automatyczny karmnik dla ptaków. Na początek z jednej z butelek usuń uchwyt przy korku. Z pierwszą butelką wykonaj podobny zabieg, jak przy karmniku nr 1 − wytnij z ścianki i stwórz filary w plastikowym domku. Każde okienko zabezpiecz gumowym progiem, aby ptaszkom wygodnie się siadało. Jak to zrobić? Potnij gumowy wąż na 4 10-centymetrowe odcinki, a następnie każdy z nich przetnij wzdłuż nożykiem do tapet. Na końcu wsuniesz je na poziomą krawędź okienka butelki. Teraz od tak stworzonego domku odetnij górną, stożkowatą część butelki. W podłodze domku zrób gwoździem niewielkie otwory, aby odprowadzić wodę.

Teraz czas zająć się 2. butelką, z której usunięto już uchwyt przy korku. Należy napełnić ją ziarnem, zakręcić nakrętkę, a następnie na wcisk włożyć do góry nogami butelkę wypełnioną ziarnem. Czas teraz powiązać 2 butelki. Weź 4 odcinki sznurka. Złóż je na pół i na każdym zrób węzeł. Poniżej węzła końcówki sznurka rozdziel i powiąż je z sąsiednim pasmem tak, aby utworzyć romb. Następnie wszystkie sznurki należy przywiązać do filarów karmnika. W ten sposób konstrukcja będzie stabilna. Górne części sznurka należy przywiązać do drucianego haczyka, za pomocą którego montuje się karmnik na drzewie lub na barierce. 

Aby nasypać ziarno do domu, wystarczy tylko otworzyć zawór z korka.

jak-zrobić-karmnik-dla-ptaków-z-butelki

Dokarmianie ptaków zimą − dlaczego warto zrobić karmnik z butelki po wodzie?

Patki potrzebują naszej pomocy zimą. Pamiętaj jednak, że kiedy zaczniesz je dokarmiać bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność. Gdy zwierzęta nauczą się, że znajdują u Ciebie pożywienie, nie będą chciały szukać go gdzie indziej i zawsze będą powracać w to samo miejsce. Karmniki uzupełniaj aż do wczesnej wiosny, nim ptaki zaczną znajdować pożywienie. samodzielnie Wykonanie tych prostych karmników z butelek plastikowych może ocalić niejedną sikorkę czy kosa.

 

Data publikacji: 30.11.2021
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Jak zrobić poidełko dla ptaków do ogrodu? Zobacz nasze wskazówki!

Jak zrobić poidełko dla ptaków do ogrodu? Zobacz nasze wskazówki!
Choć często wydaje nam się, że mieszkając w mieście nie mamy kontaktu z żywą, dziką przyrodą, pozory mogą bardzo mylić. Zwierzęta są wszędzie – ...
Czytaj więcej

Nie wiesz jak zrobić poidełka dla pszczół? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku!

Nie wiesz jak zrobić poidełka dla pszczół? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku!
Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych stworzeń, jakie spotykamy niemal każdego dnia. Ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne, stosowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Instrukcja krok po kroku