Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak założyć gołębnik?

Hodowla gołębi to hobby, którym zajmują się pasjonaci niemal w każdym zakątku Polski. Ta pasja wymaga od nas zapewnienia optymalnych warunków hodowli tych ptaków, dlatego niezbędny jest odpowiednio wykonany gołębnik, który stanowi główne miejsce ich schronienia i odpoczynku.

Gołębnik

Na co zwrócić uwagę

W miejscach, w których hodowla gołębi jest bardziej popularna, od razu możemy zauważyć, że gołębniki są zakładane w różnych miejscach. Ptaki możemy umieścić zarówno na odpowiednio przystosowanym poddaszu, jak również nad garażem lub w osobnym, wolnostojącym gołębniku umiejscowionym na działce. Wszystko zależy od naszych możliwości i warunków, jakimi dysponujemy. Nie bez znaczenia jest również rasa ptaków, którą chcemy hodować, ponieważ niektórym trzeba zapewnić specjalne warunki w jakich będą się rozwijać.

Zanim przystąpimy do budowy gołębnika, powinniśmy najpierw zaplanować liczebność grupy ptaków, którymi chcemy się opiekować. Zwierzęta te nie potrzebują co prawda dużej przestrzeni w środku, ale warto zadbać o to, aby miały odpowiednią ilość miejsca dla rozwoju. Z reguły przyjmuje się 1 m² przestrzeni na dwie pary, co daje gwarancję, że nie będą się tłoczyły.

Gołębnik wolnostojący

Konstrukcja gołębnika znajdującego się na działce powinna być osadzona na słupach w taki sposób, aby podłoga nie miała bezpośredniego kontaktu z gruntem. Jest to istotne zwłaszcza w okresie zimy, a w niektórych przypadkach uchroni również przed wtargnięciem do środka drapieżników i gryzoni. W przypadku konstrukcji dużych warto zdecydować się na słupy betonowe, natomiast gołębniki mniejsze możemy osadzić na drewnianych palach.

Następnie wykonujemy podłogę i ściany, które najczęściej wznosi się w technice szkieletowej. Świetnie do tego celu nadają się deski krawędziowe, pomiędzy które wkładamy wełnę mineralną dla zapewnienia właściwej izolacji termicznej. Ważne również, aby wnętrze podzielić na dwie, a nawet trzy oddzielne pomieszczenia. Dwa są bowiem potrzebne do rozdzielenia samic i samców, który to zabieg czynimy przed zimą. Trzecia strefa z kolei przyda nam się jako pomieszczenie gospodarcze, gdzie będziemy trzymać pokarm i narzędzia.

Na ścianach od strony wewnętrznej umieszczamy cele gniazdowe, których wielkość powinna pozwolić na pomieszczenie pary gołębi. Istotne, aby zamontowana kratka umożliwiała ptakom swobodne wchodzenie i wychodzenie i była zaopatrzona w możliwość zaryglowania. Warto również umieścić na ścianach niewielkie siodełka, na których gołębie mogą przysiąść. Zaleca się przy tym, aby gołębnik nie miał więcej niż 200 cm wysokości.

Okna powinny przepuszczać odpowiednią ilość światła, wentylację natomiast możemy zapewnić dzięki wykonaniu podłogi z drewnianej kratownicy lub montując osobne wywietrzniki.

Ostatnim krokiem jest wykonanie dachu, którego kształt jest w zasadzie dowolny i zależy od tego, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wykonanie dachu spadzistego pokrytego gontami bitumicznymi. Uczyni to z niego dobre miejsce odpoczynku dla ptaków, a materiał, z jakiego będzie wykonany, uchroni jego powierzchnię i wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Gołębnik na poddaszu i nad garażem

Deska

Często decydujemy się również na założenie gołębnika w innym miejscu. Zagospodarowanie wnętrza powinno w zasadzie wyglądać tak samo. Szczególną uwagę powinniśmy jednak zwrócić na możliwość dojścia do naszych zwierząt, a także na łatwe usuwanie zanieczyszczeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku zlokalizowania gołębnika na poddaszu domu. Istotną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji i naświetlenia wnętrza. Jeżeli nie zadbamy o to z należytą troską, kondycja naszych gołębi może znacznie ucierpieć.

Wylot

Jednym z istotniejszych elementów każdego gołębnika, bez względu na miejsce, w którym został zorganizowany, jest wylot. To punkt newralgiczny, ponieważ tędy mogą wkradać się do środka różnego rodzaju drapieżniki. Dlatego każdy wylot powinien być zabezpieczony kratą odpowiedniej grubości i siatką o małych oczkach. Posłużenie się tradycyjną siatką na woliery może nie być wystarczające, ponieważ istnieje ryzyko, że drapieżniki sobie z nią poradzą i wtargną do środka. Ważne, aby wylot dawał również możliwość jego zamknięcia.

Wysoko czy nisko?

Lokalizację gołębnika powinniśmy uzależnić także od rasy gołębi, którą chcemy hodować. Nie każda bowiem nadaje się do trzymania w gołębniku na poddaszu lub w innym wysoko zlokalizowanym miejscu.

Rasy ciężkie i ozdobne, a także te o bardzo rozwiniętym upierzeniu powinniśmy trzymać w gołębnikach położonych stosunkowo nisko. Ptaki takie, mimo że są w pełni lotne, nie zawsze są w stanie podfrunąć do wlotu. Natomiast nie mają z tym problemu gołębie pocztowe a także inne wysokolotne, które świetnie czują się, gdy są hodowane na większej wysokości.

Data publikacji: 09.12.2015