Produkty

Jak przygotować domek dla jeża?

Jak przygotować domek dla jeża?

Jeże są w Polsce objęte całkowitą ochroną. Są pożyteczne – na terenach zielonych mogą być naszymi sojusznikami w walce ze szkodnikami i dlatego warto zaprosić je do ogrodu. Jak je ugościć?

jeż w ogrodzieZwyczaje jeży

Jeże zjadają owady (np. mszyce), ich larwy i poczwarki, także ślimaki oraz myszy. Zwalczają też żmije zygzakowate. Wszystkie jeże są w Polsce pod ochroną. Chcąc zaprosić do ogrodu jeża i stworzyć mu przyjazne siedlisko, powinniśmy poznać jego zwyczaje. Jeże stanowią typ samotników, w pary łączą się jedynie na czas godów. Są dzikie, mięsożerne, nie lubią intruzów takich jak psy czy koty. Ich największymi naturalnymi wrogami są kuny i borsuki.

Jeże prowadzą nocny tryb życia – w dzień śpią, po zmroku żerują. Zimą zapadają w długi sen, ale zawczasu na ten okres gromadzą pod skórą zapasy tłuszczu, najwięcej więc jedzą jesienią. Jeże najchętniej zamieszkują okolice lasów mieszanych, zagajniki, lubią gęste zarośla, żywopłoty, sterty gałęzi czy kłody. W mieście często chronią się w ogrodach i parkach.

Jak zaprosić jeża do ogrodu?

Z pewnością nie zwabimy jeża do naszego ogrodu zbytnim porządkiem i ascetyczną aranżacją. Jeśli chcemy, aby ten zagościł u nas na dłużej, powinniśmy zostawić stertę liści czy obszar nieskoszonej trawy, tak aby mógł się tam ukryć i mieć potencjalne skupisko swej żywności. W ogrodzeniu powinniśmy zostawić jeżowi około dziesięciocentymetrowy otwór, by zdołał wejść na teren naszego ogrodu.

Zaplanujmy lokalizację i architekturę domku dla jeża

Najlepszym miejscem na postawienie domku dla jeża będzie mało uczęszczany i spokojny obszar ogrodu. Nie powinien być to teren, na którym zbiera się wilgoć. Najkorzystniej będzie usytuować wejście do domu jeża blisko naturalnej osłony (np. murków czy ściany), oddalone od niej jedynie o około 10 cm. Warto ułożyć korytarz czy labirynt, np. z cegieł, by utrudnić dostęp niepożądanym gościom – drapieżnikom, psom, kotom.

Domek jeża powinien mieć co najmniej 35 cm wysokości, około 40–50 cm długości i podobną szerokość. Dobrym pomysłem jest stworzenie przedsionka, który będzie dodatkowym zabezpieczeniem. Wymiary wlotu do przedsionka nie powinny przekraczać 20 x 15 cm, żeby nie przecisnęło się tam żadne większe od jeża zwierzę.

Materiały, wyposażenie

Domek dla jeża można kupić w sklepie jako gotowy produkt, ale można go też wykonać samodzielnie. Do budowy ścian domku najlepiej użyć surowych desek sosnowych o grubości 25 mm. Nie jest zalecane użycie drewna malowanego czy impregnowanego. Do tych prac wystarczą proste narzędzia do obróbki drewna, wyrzynarka, młotek i wkrętarko-wiertarka.

Warto umieścić domek na ruszcie z desek, gdyż zapobiegnie to przedostawaniu się wody po większych deszczach czy roztopach. Na podłogę możemy użyć sklejki wodoodpornej. Siedzibę jeża warto przykryć dla ochrony przed zaciekaniem spadzistym daszkiem osłoniętym grubą, nieprzemakalną folią. Dach najlepiej wykonać ze sklejki wodoodpornej lub desek, najlepszy będzie na zawiasach, otwierany do góry.

Domek możemy na zimę docieplić, ale najlepiej wykorzystać środki naturalne – wysypujemy na dom taczkę suchych, zagrabionych liści i przygniatamy je gałęziami. Boki domku powinny mieć kontakt z powietrzem, dlatego nie okładamy ich folią. 

Wnętrze dobrze będzie wypełnić sianem, nie warto zastępować go styropianem czy trocinami. Jesienią do połowy wysokości domku wsypujemy siano, a przed mrozami napełniamy nim cały domek aż po dach. Nie musimy w domkach wykonywać żadnych specjalnych kanałów wentylacyjnych – naturalne, drewniane zapewnią odpowiedni przepływ powietrza.deski na domek dla jeża

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

- do domku jeża nie powinniśmy zaglądać, bo możemy spłoszyć lokatora,

- karmę oraz wodę wystawiamy na zewnątrz na talerzykach,

- jeżom nie dajemy mleka ani pieczywa,

- nie wolno brać jeży na ręce, przetrzymywać czy oswajać, są pod ścisłą ochroną i należy im zapewniać warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych,

- zwierzęta te są wędrownikami i zwykle po zimie przemieszczają się. Na wiosnę należy ich domki wyczyścić z siana, a nową ściółkę dołożyć przed zimą.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Sauna w łazience – czy warto?

Sauna w łazience – czy warto?
Dzisiejsze łazienki coraz rzadziej służą jedynie celom higienicznym. Coraz częściej są to przestronne, funkcjonalne, domowe centra spa wyposażone w ak...
Czytaj więcej

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane – wady i zalety
Drewniana podłoga, choć sukcesywnie zastępowana innymi rozwiązaniami, wciąż należy do tych rodzajów posadzek, które są uważane za najbar...
Czytaj więcej

Budujemy antresolę

Budujemy antresolę
Nasze mieszkanie ma wysoki sufit? Mamy niewiele miejsca, a wnętrza są ciasne? Chcemy zyskać dodatkową przestrzeń, a jednocześnie pragniemy, aby było b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować domek dla jeża?