Produkty

Jak pozbyć się ptaków (z tarasu czy dachu)

Jak pozbyć się ptaków (z tarasu czy dachu)

Ptaki nie zawsze są pożądanymi gośćmi w naszym ogrodzie czy na działce, gdyż niekiedy niszczą nasze uprawy i tworzą gniazda w nieodpowiednich miejscach. Jak pozbyć się ptaków z naszego tarasu czy dachu?

Ptaki potrafią szczególnie brudzić i niszczyć elewacje budynków. Nagromadzone ptasie odchody mogą stanowić źródło infekcji, zwłaszcza gdy przedtem ptaki żerowały na wysypiskach śmieci czy innych odpadów. Niekiedy mogą one też przenosić choroby – i to na duże odległości. Silne i uciążliwe zabrudzenia powodują przede Ptakiwszystkim gawrony. Za to szpaki potrafią zniszczyć pracochłonne uprawy rolników, często wyjadają także owoce (zwłaszcza czereśnie). Na pozór przyjemne, często nawet oswojone gołębie, w wielu miastach nieznośnie zanieczyszczają ulice, parki i pomniki.

Sposoby odstraszania ptaków

Żeby pozbyć się ptaków, stosowane są różne metody odstraszające je i uniemożliwiające czy utrudniające im zagnieżdżanie się oraz częste przesiadywanie w danym miejscu. Do takich sposobów możemy zaliczyć:

- Stosowanie specjalnych kolców ochronnych przeciw ptakom – są one przeznaczone do mocowania na parapetach, dachach, gzymsach czy obrzeżach budynków. Zwykle są to sprężyste, stalowe kolce o średnicy około 1,3 mm i długości około 10 cm. Mocuje się je na przezroczystych listwach z poliwęglanu, dostępnych w odcinkach o różnych długościach

- Listwy możemy umieszczać w dowolnych miejscach na różnych podłożach i kształtach powierzchni. Kolce te nie ranią ptaków, tworzą jedynie moduły zabezpieczające powierzchnie przed niepożądaną ptasią obecnością. Nie należą może do elementów zbyt estetycznych, ale są dość skuteczne.

- Stosowanie specjalnych ruchomych prętów do odstraszania ptaków. Możemy je zamontować np. na balkonach tarasach, parapetach. Ptak, usiłując usiąść na pręcie, powoduje jego ugięcie, a to uniemożliwia mu przesiadywanie w danym miejscu.

- Zakładanie siatek (np. z polietylenu) w celu uniemożliwienia osiedlania się i przesiadywania ptaków w wybranych miejscach, np. na strychach, pod dachem, na Ochrona przeciw ptakom

balkonach czy w architektonicznych zagłębieniach. Siatki są trwałe, wytrzymałe, a do tego mogą pokrywać nawet spore połacie zagrożonych powierzchni. Jeśli zaobserwujemy, że ptaki wchodzą do przewodów wentylacyjnych czy kominowych, po ich przepłoszeniu warto zabezpieczyć te elementy metalowymi siatkami, żeby uniknąć zapchania kanałów oraz uchronić ptaki przed przykrymi doświadczeniami.

- Wykorzystanie ptaków drapieżnych – istnieje także możliwość odstraszania niektórych ptaków poprzez hodowanie ptaków drapieżnych, np. sokoła, orła, jastrzębia. Wymaga to jednak systematycznych wizyt np. sokolnika, ponieważ po jakimś czasie wystraszone ptaki powracają.

- Odstraszanie wizerunkiem (specjalnymi naklejkami czy obrazami) albo także i odgłosami drapieżnych ptaków. Nie zawsze jest to jednak metoda skuteczna, nie działa np. na gołębie.

- Dźwiękowe czy ultradźwiękowe płoszenie ptaków. Metoda ta może okazać się jednak dość uciążliwa dla otoczenia, a także nie zawsze jest skuteczne (szczególnie w przypadku ptaków, które znajdują na wybranym terenie źródło swojego pokarmu).

- Elektryczne odstraszanie – prąd o napięciu do około 5000 V i natężeniu 1 J nie wyrządza ptakom krzywdy, a często skutecznie je odstrasza. Jest to jednak metoda dość droga, wymagająca też szeregowego zasilania i specjalnej instalacji.

- Żelowe odstraszanie ptaków – polega na powlekaniu powierzchni nietoksycznym, ale lepkim i odstraszającym ptaki żelem. Przezroczysta substancja zwykle bywa skuteczna w odstraszaniu gołębi i wróbli i może działać nawet do roku. Minusem jest to, że do żelowej powierzchni często przyklejają się zabrudzenia i gałęzie, psując estetykę otoczenia.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak odstraszyć szpaki w sadzie?

Jak odstraszyć szpaki w sadzie?
Wiosna i lato to czas, kiedy możemy cieszyć się darami natury w postaci pysznych owoców. Często decydujemy się na samodzielną uprawę wiśni czy ...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć dom przed ptactwem?

Jak zabezpieczyć dom przed ptactwem?
Ptaki to nieproszeni goście, którzy często szukają schronienia w rynnach, pod okapami czy połacią dachu naszego domu. Niestety, jest to nie tylko nieb...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się ptaków (z tarasu czy dachu)