Jak zrobić poidełko dla ptaków do ogrodu? Zobacz nasze wskazówki!

Choć często wydaje nam się, że mieszkając w mieście nie mamy kontaktu z żywą, dziką przyrodą, pozory mogą bardzo mylić. Zwierzęta są wszędzie – na niebie, ziemi i w powietrzu. Nie zawsze jednak są w stanie samodzielnie uporać się z czyhającymi na nie problemami – jednym z nich jest brak wody, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Ogrodowe poidełko dla ptaków – stwórz samodzielnie oazę dla skrzydlatych mieszkańców Twojej okolicy i pomóż im przetrwać suszę!

Jak zrobić poidełko dla ptaków w ogrodzie? Problemy zwierząt w mieście

Zwierzęta kryją się wokół nas i do perfekcji wyspecjalizowały się w optymalnym funkcjonowaniu w naszym towarzystwie, korzystają z dobrodziejstw tej koegzystencji i umiejętnie wtapiają się w miejski ekosystem. Zjadają resztki pokarmów, sprzątając tym samym ulice, zasiedlają porzucone domy, budynki gospodarcze, a niekiedy próbują dostać się do naszych mieszkań oraz domów. Jeżeli nie zaznały krzywdy z ręki człowieka, robią się śmiałe i chętnie podchodzą do naszych domostw.

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było spotkać w centrum miasta dzikie gatunki zwierząt. Dziś co krok słychać o stadzie saren nad rzeką w miejskiej metropolii, dreptających w wysokiej trawie jeżach, wszędobylskich wiewiórkach, które w parkach bez skrępowania i strachu zabierają orzechy bezpośrednio z ludzkiej ręki. Co bardziej uważni obserwatorzy miejskiej natury są w stanie dostrzec przebiegającego zająca, spotkać dziki lub przyuważyć sokoła wędrownego, który zatrzyma się o poranku na szczycie kamienicy.

Nie wszystkie zwierzęta są w stanie samodzielnie poradzić sobie w miejskiej dżungli. Ludzie wycinają wysokie drzewa, betonują i pokrywają kostką brukową i tak niewielkie trawniki oraz kawałki zieleni. Szczelne zabudowywanie miast budynkami, parkingami i sklepami przyczynia się do drastycznego ograniczenia miejsc, w których owady i ptaki znajdują schronienie, chłód i wodę, niezbędną do przeżycia. Ptaki mają problem z budowaniem gniazd i szukaniem gałązek na nowe siedliska wśród perfekcyjnie skoszonych i wypielęgnowanych niskich trawników. Poidełko dla ptaków – jak zrobić i pomóc zwierzętom?

Jak zrobić poidełko dla ptaków do ogrodu? Zobacz nasze wskazówki!

Poidełka dla ptaków – ogrodowe dekoracje i pożyteczny gadżet w jednym

Ogrodowe poidełko dla ptaków może stanowić nie tylko przedmiot, który ratuje ptaki i gasi ich pragnienie – to także oryginalny i wyjątkowo modny pomysł na niebanalne zagospodarowanie przydomowego ogródka, dekorację trawnika lub wzbogacenie sadu. Jak się przygotować? Poidełka dla ptaków – ogrodowe i umieszczane poza naszym mieszkaniem, sprawdzą się na balkonie, tarasie lub nawet między drzewami na ulicy, która znajduje się na Twoim osiedlu.

Aby poidło dobrze służyło skrzydlatym wędrowcom, powinno być umieszczone w optymalnym, nieco ustronnym miejscu. O ile wróble i gołębie dość odważnie zbliżają się do człowieka i podkradają z ochotą rzucane im okruszki, o tyle inne gatunki ptaków mogą być mniej śmiałe i nawet wielkie pragnienie nie przekona ich do skorzystania z nowego źródła wody.

W Twoim mieszkaniu przebywają psy lub koty? Przydomowym chodnikiem często spacerują osoby, posiadające szczekające czworonogi? Uwzględnij ten fakt podczas projektowania i planowania rozmieszczenia poideł. Sprytny kot potrafi dostać się niemal w każde miejsce, jeśli jednak pojemnik z wodą nie będzie znajdował się bezpośrednio w zasięgu wzroku lub łap mruczącego przyjaciela, zwiększasz prawdopodobieństwo, że ptaki nie będą się obawiały niebezpiecznego w skutkach spotkania, a w kocie nie obudzi się instynkt sprawnego myśliwego.

Jak zrobić poidełko dla ptaków? Wykorzystaj to, co posiadasz

Poidła dla ptaków w ogrodzie mogą zastąpić najbardziej drogocenny i wyszukany gadżet. Jakie może być poidełko dla ptaków? Żeliwne, plastikowe, metalowe, wysokie lub niskie, wykonane ze starej doniczki lub podstawki, rozstawione w różnych częściach ogrodu lub zgromadzone na jego niewielkiej przestrzeni.

Aby dostarczyć ptakom wody, nie potrzebujesz inwestować dużych sum pieniędzy w tworzenie poidełek. Daj zużytym, starym przedmiotom drugie życie – mogą to być kubki, garnki, miski lub kosze na owoce i warzywa, dodatkowo zabezpieczone kawałkiem folii lub fragmentem nieprzemakalnego tworzywa. W ostateczności nada się nawet szklany słoik, nieużywane akwarium lub kilka złączonych ze sobą desek – pamiętaj jednak, że szkło szybko się nagrzewa, dlatego poidło z niego wykonane musi stać w cieniu, z dala od słońca. Konieczne jest, aby przedmioty użyte do wykonania urządzenia nie były ostre i nie były prawdopodobną przyczyną uszkodzenia ich ciała. Jak zrobić poidełko dla ptaków w ogrodzie?

Samodzielne wykonanie dekoracji i sprzętów ogrodowych to niewątpliwa gratka dla wszystkich fanów majsterkowania i projektowania. Przy odrobinie chęci można uzyskać nieoczekiwany, zachwycający efekt i zapewnić sobie długi komfort użytkowania poszczególnych sprzętów. Poidełko dla ptaków – jak zrobić je krok po kroku – podpowiadamy!

Jak zrobić poidełko dla ptaków do ogrodu? Zobacz nasze wskazówki!

Krok pierwszy – skompletuj niezbędne akcesoria

 

Poidełko dla ptaków z butelki, fantazyjny stary wazon jako pojemnik na wodę, a nawet odwrócona, stara lampa? Poidła dla ptaków w ogrodzie nie wymagają specjalnych półproduktów. Podczas wyboru naczynia lub pojemnika, który będzie podstawą poidełka i gwarancją trwałej konstrukcji, kieruj się podstawową zasada – ptak musi mieć dostatecznie dużo miejsca, by swobodnie usiąść na brzegu naczynia lub wylądować, nie ryzykując zderzenia lub uszkodzenia którejś części ciała.

Ptaki czują się bezpiecznie, gdy pijąc wodę lub szukając pożywienia, mogą w każdej chwili schronić się przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Z niechęcią i oporem będą korzystać z karmników i poideł z wąskim wejściem, które może stać się pułapką podczas spotkania z drapieżnikiem. Jeśli zaprojektowałeś poidełko dla ptaków z butelki lub karmnik z podwieszanego kartonowego pudełka z otworami, zapewnij zwierzętom dostateczną ilość przestrzeni i swobodę poruszania się. Masz większą szansę na to, że szybko zadomowią się tu ptasi lokatorzy.

Krok drugi – znajdź najlepsze miejsce

Jak zrobić poidełko dla ptaków, z którego będą z chęcią korzystać? Zapewnij im spokój. Dobrym miejscem do postawienia lub zawieszenia poidełka jest kąt, narożnik, albo odosobniony i rzadziej używany teren w ogrodzie. Pomocne są wysokie rośliny, krzewy i drzewa, które dodatkowo stanowią ochronę przed wiatrem, deszczem oraz chłodem. Gdy już raz wybierzesz miejsce na poidło, nie zmieniaj go – ptaki z czasem nauczą się, gdzie ono się znajduje, a częste zmiany mogą je niepokoić i wybiorą inne źródło wody.

Płaskie poidło w starej donicy, misce lub naczyniu może być świetną przestrzenia do zabaw i kąpieli. Wróble i sikorki w upalny dzień będą wskakiwać do płytkiej wody i chłodzić swoje ciało, a przy tym dbać o higienę. Podglądanie wesoło bawiących się latających maluchów to niewątpliwa gratka nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych i okazja na uchwycenie ich na unikatowych zdjęciach. Poidełko dla ptaków – żeliwne, plastikowe lub metalowe – ustawisz je na murku, na trawie, w pobliżu kwitnących roślin. Pamiętaj jednak, że jeżeli postawisz je zbyt blisko wejścia do domu, może to odstraszać ptaki i spowoduje, że pojemnik z woda stanie się bezużyteczny.

Krok trzeci – stwórz niepowtarzalną aranżację

Projektujesz poidło dla ptaków – jak zrobić je estetycznie i trwale? Jeżeli wystarczy Ci miejsca na jedno poidełko, możesz je ozdobić na różne sposoby – nie musi być smutne i utrzymane w przygnębiających kolorach. Pomaluj starą donicę lub wiaderko w kolorowe wzory, pokryj jego zewnętrzną część jasną, przypominającą ogrodowe kamienie farbą, albo odwrotnie – gdy chcesz, aby poidło było dyskretne, wystarczy użyć pędzla i pokryć całość czarną lub brązową farbą. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, jeżeli w twoim ogrodzie jest wiele kolorowych elementów, dziecięcych zabawek lub wielobarwny plac zabaw.

Dobrze, by akcesoria były trwałe i solidne. Poidło dla ptaków – jak zrobić urządzenie na wiele lat? Jeśli wykorzystasz gruby karton, tekturę lub wstawisz donicę z wodą w materiałowy worek lub sznurkowy pojemnik, być może będzie konieczna wymiana go na nowy w niedługim czasie. Plastik, metal lub żeliwna forma przetrwa o wiele dłużej i będzie prezentować się bardziej estetycznie.

Dekoracja w ogrodzie? Niech poidło zyska kształt i charakter – umieść w pojemniku z wodą dekoracyjne kamienie, możesz też całość obsadzić różnej wysokości roślinami lub umieścić wewnątrz i na obrzeżach kępy mchu, który dodatkowo będzie magazynować wilgoć. Przydatne mogą być patyki, gałęzie i niewielkie konary w pobliżu wody lub nieco piasku, który małe ptaki wykorzystują w ciepłe dni do grzania się i czyszczenia skrzydeł. Dzięki temu poidło będzie nie tylko praktyczne, ale i gustowne i ozdobne.

Zobacz także: Nie wiesz jak zrobić poidełka dla pszczół? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku!

Jak zrobić poidełko dla ptaków do ogrodu? Zobacz nasze wskazówki!

Oprócz zaprojektowania pojemnika na wodę, warto pomyśleć o zapewnieniu ptakom pożywienia. To szczególnie ważne podczas srogich i śnieżnych zim oraz ulewnych deszczy. Karmnik wykonasz samodzielnie lub kupisz w sklepie budowlanym – do wyboru masz modele z drewna, sklejki, proste i bardzo dekoracyjne. W ten sposób na pewno zaprosisz do siebie ptaki i inne zwierzęta i pomożesz im podczas niełatwej zimy w mieście.

Zobacz jak samodzielnie wykonać poidełko dla pszczół

Projektowanie i samodzielne urządzanie ogrodu lub tarasu to prawdziwa przygoda i niebanalna alternatywa spędzania wspólnego czasu w gronie rodziny oraz przyjaciół. Poidła dla ptaków, domowe karmniki oraz budki lęgowe udekorują sad i ogród, a także dadzą nam poczucie dobrze wykonanej misji – dla nas to niekiedy kilkanaście minut pracy, dla owadów, ptaków i innych zwierząt – szansa na przetrwanie i schronienie, gdy same sobie nie radzą z trudnościami. Wystarczy kawałek zielonej trawy lub samotnie stojące drzewo, by dać im schronienie i zostać lokalnym bohaterem. Zachęć do pomagania innych mieszkańców Twojej ulicy i zaprojektujcie nietuzinkowe, niepowtarzalne miejsce, które stanie się azylem oraz bezpieczną oazą dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Nie bądź obojętny – chroń przyrodę i dbaj o miejski ekosystem, a przy okazji stwórz miejsce, w którym odpoczniesz i zregenerujesz siły. To się zdecydowanie opłaca!