Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Rośliny zewnętrzne

Strzałka w prawo

Krzewy liściaste

Strzałka w prawo

Krzewy liściaste

Rosliny Liściaste to kategoria roślin, które charakteryzują się obecnością liści zamiast igieł. To wśród nich znajduje się wiele gatunków drzew, krzewów oraz kwiatów, które można spotkać niemalże w każdym ogrodzie.

Filtry

Krzewy liściaste

Rosliny Liściaste to kategoria roślin, które charakteryzują się obecnością liści zamiast igieł. To wśród nich znajduje się wiele gatunków drzew, krzewów oraz kwiatów, które można spotkać niemalże w każdym ogrodzie.

117 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Rośliny zewnętrzne

Wyświetlanie 24 z 117 produktów

Załaduj więcej

DRZEWA LIŚCIASTE – NIEZBĘDNE W KAŻDYM OGRODZIE

Jeśli jesteś właścicielem ogrodu bądź działki, możesz zagospodarować ten teren tak, aby prezentował się wyjątkowo atrakcyjnie. Postaraj się aranżować swoją zieloną przestrzeń na różne sposoby. Możesz na przykład założyć skalniak, stworzyć kwiatowe rabaty czy zbudować oczko wodne. Niezwykle ważnym elementem architektury krajobrazu są rośliny, którymi obsadzasz swój teren, tworząc niepowtarzalne widoki i enklawy zieleni.

W naszej ofercie znajdziesz nie tylko asortyment do uprawiania ogrodu, ale i rośliny oraz materiały siewne, dzięki którym wykreujesz niepowtarzalną przestrzeń na świeżym powietrzu. Wśród nich znajdują się rośliny liściaste – sadzonki krzewów i drzewek, które łatwo wprowadzisz do swojego ogrodu. Pięknie kwitnące rośliny, takie jak na przykład magnolia czy forsycja będą atrakcyjnie wyglądać na terenie Twojej posesji, rosnąć w pobliżu domu lub ogrodzenia. Duży wybór roślin liściastych umożliwi Ci zaopatrzenie się krzewy i drzewka pasujące do Twojej wizji ogrodu.

Ich niewątpliwą zaletą jest różnorodność – bez kłopotu znajdziesz rośliny niewielkie i ozdobne, a także rozłożyste drzewa. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie wymagają wiele uwagi podczas codziennej pielęgnacji. Nie można zapominać również, że niektóre drzewa liściaste świetnie nadają się do przycinania i modelowania, co jest kolejną zaletą, jeśli interesują Cię nietuzinkowe rośliny ozdobne.

JAK DOBIERAĆ ROŚLINY OGRODOWE?

Ogród jest miejscem, którego różnorodność może być ograniczona jedynie przez naszą wyobraźnię. Dostępnych jest tak wiele gatunków kwiatów, krzewów i drzew, że bez kłopotu znajdziesz to, co akurat Ci się podoba. Niezależnie od rozmiaru, koloru, sposobu uprawy czy dostępnego miejsca. Ważną rolę w każdym ogrodzie powinny odgrywać drzewa i krzewy liściaste, ponieważ są łatwe w hodowli i ciekawie urozmaicone. Świetnie nadają się do zagospodarowania większej przestrzeni czy oddzielenia jednej części ogrodu od drugiej. Mogą stanowić również naturalny płot lub osłonę przed światłem słonecznym.

Niezwykle popularną grupę roślin wybieranych do ogrodów stanowią krzewy ozdobne liściaste, które cechują się niewielkimi rozmiarami. Nadają się zatem do mniejszych ogrodów, gdzie pełnić mają swoją podstawową rolę – ładnie się prezentować i współgrać z innymi roślinami ogrodowymi. Niezwykle popularne są bukszpany z charakterystycznym kulistym pokrojem. Nadają się do większych skalniaków lub jako zakończenie niewielkiego żywopłotu. Krzewy te mogą być przycinane, dlatego samodzielnie nadasz im pożądany kształt. Innym popularnym krzewem jest migdałek, który w czerwcu pokrywa się dziesiątkami różowych kwiatów. Ostatnio popularny jest również berberys czerwony – drobne czerwone liście i niewielkie kwiaty świetnie wkomponują się w nowoczesny ogród.

Choć drzewa liściaste mogą pełnić funkcję ozdobną, są wykorzystywane również z powodów praktycznych. Pozwalają stworzyć zacienione miejsce, mogą być również sposobem na zagospodarowanie dużych i bardzo dużych ogrodów. Popularne na polskich podwórkach wierzby, olchy, topole, czy brzozy brodawkowate są nieodłącznym elementem naszego krajobrazu i cechą wspólną klimatu, w którym funkcjonujemy. Kilkunastometrowe, potężne drzewa nadają się do obsadzenia terenów wokół domu czy stworzenia zagajnika. Nie wymagają dużo uwagi i codziennej pielęgnacji. Dodatkowo są stosunkowo odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

WYBÓR DRZEW I KRZEWÓW Z LIŚĆMI – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Podstawową sprawą podczas planowania wyglądu ogrodu jest oszacowanie potrzeb. Powinieneś pamiętać, że rośliny z czasem potrzebują coraz więcej przestrzeni, dlatego już na początku musisz zapewnić im odpowiednią ilość miejsca. Drzewa liściaste, choć początkowo niewielkie, mogą wyrosnąć nawet do kilkudziesięciu metrów, a ich korzenie po kilku latach zniszczą znajdujące się w bliskiej odległości rośliny.

Drzewa nie wymagają jednak dużej uwagi i są proste w pielęgnacji. Zupełnie inaczej mają się sprawy, jeśli chodzi o krzewy liściaste – szczególnie te ozdobne. Trzeba je przycinać, nawozić i podlewać. Każdy gatunek ma inne potrzeby, dlatego koniecznie powinieneś zapoznać się z poradami dotyczącymi ich hodowli. Dobrane krzewy pozwalają na stworzenie urozmaiconego ogrodu. Pełnego zieleni, a także różnokolorowych kwiatów. Jeśli zależy Ci właśnie na tym ostatnim, zdecyduj się na magnolie, bzy, hibiskusy syberyjskie czy wisterie. Dużo zieleni zapewnią Ci natomiast bukszpany, które możesz przycinać i dostosowywać do własnych potrzeb. Ciekawą alternatywą są także różnokolorowe trzmieliny i berberysy czerwone.

Coraz większą popularnością w polskich ogrodach cieszą się drzewa ozdobne liściaste, często pochodzące z innych kontynentów. Ciekawym przykładem jest wierzba Hakuro Nishiki – cechuje się bujną koroną z biało-zielonymi liśćmi. Gatunek ten wymaga dużo wilgoci, a także regularnego przycinania, ale może być ozdobą każdego ogrodu. Alternatywą jest pięknie kwitnący tulipanowiec, cechujący się bujnym wzrostem i podobnymi do tulipanów kwiatami. Innym ukłonem w stronę azjatyckich roślin jest niezwykle popularny w Polsce miłorząb japoński.