Produkty

Jak zrobić domek dla jaskółek

Jak zrobić domek dla jaskółek

Zadbany ogród to wizytówka każdej posesji. Miło jest również wtedy, kiedy goszczą w nim ptaki, a ich śpiew umila obiady na powietrzu i popołudniowy relaks. Możemy pomóc tym stworzeniom, które wracają z zimowych podróży i nie mają się gdzie podziać. W tym artykule przestawiamy krótki instruktaż przygotowania domku dla jaskółek.

gniazdo jaskółek pod stropemWykonanie takiej budki nie jest trudnym zadaniem. Jest także zdecydowanie prostsze niż budowa zwykłego domku dla ptaków z desek. Może być świetną okazją do wspólnej zabawy z dziećmi – obserwacja życia ptaków to świetny sposób na rozszerzenie ich zainteresowań i wiedzy na temat świata przyrody.

W naturalnych warunkach jaskółcze gniazdo ma kształt półkola. Ptaki budują je z błota i resztek roślin. W czasie okresu letniego część ze stawów i błotnistych kałuż wysycha, co uniemożliwia jaskółkom samodzielne ich wykonanie. Poniżej znajduje się instrukcja, która pozwoli stworzyć takie właśnie gniazdo doskonale imitujące naturalne.  

Zbudowanie domku dla jaskółki pozwoli nam wybrać miejsce, w którym mają się osiedlić ptaki. Co prawda są pożyteczne, ale też brudzą elewacje – dzięki wcześniejszemu przygotowaniu będziemy mogli zdecydować o jego usytuowaniu, co zminimalizuje ryzyko osiedlenia się ptaków w nieodpowiednim miejscu.

Przygotowanie:

-  deska drewniana o wymiarach ok. 1 x 1,5 m,

-  jeden balon,

-  gazeta,

-  wkręty,

-  piła,

-  wiertarka bądź śrubokręt,

-  pędzel,

-  farby wodne w kolorze brązowym lub innym ciemnym odcieniu,

-  wodoodporny klei PVA.

1. Pierwszą czynnością będzie wycięcie pasków z gazet oraz przygotowanie kleju. Aby był dostatecznie gęsty, należy wymieszać go z wodą w stosunku 8:1.  Kiedy już mamy gotową miksturę, możemy przystąpić do klejenia.  Nadmuchany balon umieszczamy  w wazonie w taki sposób, aby był skierowany w dół. Następnie przyklejamy paski zostawiając na szyjce przerwę o niewielkiej średnicy. Żeby mieć pewność, że korpus będzie dostatecznie twardy, należy nakleić około cztery do sześciu warstw. Pozwalamy wyschnąć każdej z nich, zanim zaczniemy naklejać kolejne paski.

2. Kiedy masa z papieru wyschnie, przekłuwamy balon i wyciągamy go ze środka korpusu. Następnie przecinamy go w połowie. Jedną z części można w tym momencie wyrzucić bądź zużyć do zrobienia drugiego gniazda. Kolejnym krokiem będzie nacięcie wejścia do budki. Powinno mieć ono wymiary co najmniej 6 x 2,5 cm. Dzięki temu ptaki będą mogły bez trudu wejść do środka.

4. Kiedy wszystkie elementy zostały już przygotowane, przystępujemy do mocowania kopuły na drewnianym stelażu z  dwóch desek – aby go wykonać, należy wyciąć z okrągłe gniazdo dla jaskółekprzygotowanego drewna odcinek w taki sposób, by kąt między nimi był nieco głębszy i szerszy niż przygotowany korpus z papieru. Mocujemy je ze sobą za pomocą wkrętów. Kiedy już wymierzymy dokładnie miejsce, w którym najlepiej przykleić korpus, zabezpieczamy budkę za pomocą pozostałych pasków z gazety analogicznie do poprzednich punktów i pozostawiamy do zaschnięcia.

5. Domek dla jaskółek jest już prawie gotowy. Ostatnią czynnością jest pomalowanie go farbą. Wykańczamy też budkę warstwą kleju, by zachował trwałość.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Z czego zbudować hotel dla owadów?

Z czego zbudować hotel dla owadów?
Hotele dla owadów to mniejsze lub większe konstrukcje, które coraz częściej spotkać można na terenach miejskich oraz w ogrodach. Taki obiekt możemy ku...
Czytaj więcej

Jak założyć gołębnik?

Jak założyć gołębnik?
Hodowla gołębi to hobby, którym zajmują się pasjonaci niemal w każdym zakątku Polski. Ta pasja wymaga od nas zapewnienia optymalnych warunków hodowli ...
Czytaj więcej

Jak zrobić domek dla ptaków?

Jak zrobić domek dla ptaków?
Domek dla ptaków zwany fachowo skrzynką lęgową jest imitacją dziupli, schronieniem przed zimnem i drapieżnikami oraz daje sposobność założenia gniazda...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.05.2016
A u mnie nie trzeba robić, bo jaskółki same sobie wiją gniazda pod dachem :) Nieszkodliwe, ale jak sobie pomyślę, że któraś z nich podrzuca innym ptakom jajko, to trochę sobie myślę, żeby je wykurzyć. Przecież to nienormalne!

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić domek dla jaskółek