Montaż samoprzylepnej moskitiery. Instrukcja krok po kroku

Moskitiera to doskonałe zabezpieczenie przed owadami. Dzięki niej muchy, komary czy osy nie dostają się do wnętrza domu. Skuteczną ochronę zapewnisz, instalując ją nie tylko w tradycyjny sposób – na oknie – ale także na drzwiach, wejściowych czy balkonowych. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba rezygnować ze świeżego powietrza w mieszkaniu, zwłaszcza latem. Sprawdź, jak przeprowadzić montaż moskitiery drzwiowej.

Montaż samoprzylepnej moskitiery

Montaż moskitiery – szybki i prosty

Montaż moskitiery na okno balkonowe to zadanie wyjątkowo proste, z którym poradzisz sobie w pojedynkę. Siatkę ochronną możesz bowiem przymocować do drzwi bez naruszania ich konstrukcji. Kiedy zaś moskitiera nie będzie Ci potrzebna, np. w okresie zimowym, z łatwością ją zdemontujesz, aby później znów zainstalować ją przed latem. Co istotne, zarówno demontaż, jak i montaż moskitiery na drzwi balkonowe nie niszczy ani nie wpływa niekorzystnie na wygląd skrzydeł drzwiowych.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu moskitiery drzwiowej, upewnij się, że jej wymiary będą odpowiednie dla Twojego skrzydła. Ważne, aby powierzchnia siatki ochronnej była większa niż powierzchnia drzwi, co umożliwi Ci swobodne docięcie jej do odpowiedniego wymiaru. Polecanym wyborem jest gotowa moskitiera ramkowa do samodzielnego montażu. W zestawie znajdują się wszystkie elementy niezbędne do własnoręcznego zamocowania osłony.

Sprawdź także: Czy ściągać moskitiery na jesień i zimę?

Montaż moskitiery krok po kroku

Jeśli chcesz mieć pewność, że moskitiera zostanie zamocowana w profesjonalny i skuteczny sposób, przeczytaj nasz krótki poradnik. Wyjaśniamy w nim krok po kroku, jak prawidłowo przeprowadzić montaż moskitiery na drzwi balkonowe.

Przygotuj elementy montażowe

Instalację rozpocznij od przygotowania wszystkich elementów montażowych. Przyda Ci się siatka osłonowa oraz rzepy samoprzylepne. Nie obędzie się również bez ostrych nożyczek oraz szczoteczki, która posłuży Ci do dociskania siatki. Zawczasu przygotuj też ręczniki papierowe lub miękką ściereczkę i płyn do mycia naczyń, które przydadzą Ci się później do oczyszczenia konstrukcji.

Montaż samoprzylepnej moskitiery

Oczyść ościeżnicę

Kolejny krok to dokładne oczyszczenie z kurzu oraz odtłuszczenie górnej krawędzi ościeżnicy, oraz jej boków. Możesz tego dokonać za pomocą odrobiny płynu do mycia naczyń i ręcznika papierowego. Zamiast płynu możesz też rozpuścić trochę mydła, które skutecznie zmiękczy wodę i równie dobrze usunie brud z ram.

Naklej rzepy samoprzylepne

Właściwy montaż rozpocznij od naklejenia rzepów samoprzylepnych na całej długości górnej ramy oraz wzdłuż jej boków. Możesz to zrobić bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Nanieś siatkę na rzepy

Następnie na naklejone rzepy nanieś siatkę, starannie rozprowadzając ją od jednego boku, przez górę, do drugiego z boków, tak aby była ona równo naciągnięta na całej powierzchni. Miejsca styków siatki z rzepami należy delikatnie docisnąć i odciąć nadmiar siatki.

Dociśnij moskitierę

Po odcięciu nadmiaru siatki warto wykorzystać specjalną szczoteczkę i jeszcze raz docisnąć moskitierę do rzepów na całej długości ościeżnicy.

Wykonaj nacięcia w siatce

Moskitiera jest już prawie gotowa. Żeby jednak dało się przez nią przejść, należy wykonać dodatkowe pionowe nacięcia na długości drzwi. Najlepiej wykonaj około 2-3 nacięcia tego rodzaju na całej szerokości siatki.

Przeczytaj również: Komary – dlaczego należy się przed nimi chronić?

Montaż moskitiery. Podsumowanie 

Montaż moskitiery ramkowej to łatwe i szybkie zadanie, które nie wymaga specjalnych umiejętności. Dzięki naszym poradom z pewnością uda Ci się sprawnie i skutecznie zamocować moskitierę. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza latem, kiedy dopływ świeżego powietrza jest szczególnie ważny. Teraz nie musisz martwić owadami wlatującymi do mieszkania przy otwartych oknach!