Produkty

Czy ściągać moskitiery na jesień i zimę?

Czy ściągać moskitiery na jesień i zimę?

Stosowanie moskitier to skuteczny sposób na uporanie się z owadami wlatującymi do domu wiosną i latem. Dzięki nim wieczorami, gdy zapalamy światło, nie musimy zamykać okien i siedzieć w zaduchu. By posłużyły nam na długo, powinniśmy o nie dbać. Czy to jednak znaczy, że moskitiery trzeba ściągać na jesień i zimę?

Pielęgnacja moskitier – sposób na długą trwałość

Mało kto zastanawia się nad tym, że funkcjonalność i trwałość moskitier zależy nie tylko od dopasowania ich do okien i poprawnego montażu, ale również regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. A przecież moskitiery brudzą się bardziej niż zasłony czy firanki, ponieważ znajdują się pod zewnętrznej stronie okna. Na szczęście są łatwe i szybkie do wyczyszczenia, a mycie ich nie wymaga stosowania specjalistycznych środków chemii domowej.

Czy wiesz, że…?

Utrzymywanie moskitier w czystości jest ważne nie tylko z uwagi na efekt wizualny, ale także zapobiega utrudnianiu wpadania do pomieszczenia promieni słonecznych. Ponadto, jeśli w siatce zagnieżdżą się małe muszki, moskitiery mogą stać się atrakcyjne dla ptaków.

moskitiera na oknieJak czyścić moskitierę wiosną i latem?

Moskitiery warto umyć dwa razy: tuż przed sezonem i po jego zakończeniu. By wykonać zabiegi pielęgnacyjne, ściąga się je z okna. Do zdemontowania modelu ramkowego konieczne będzie użycie wkrętaka krzyżowego z zakończeniem PH-2, a do modelu na rzepy nić. Warto też wiedzieć, że jeśli od częstego ściągania moskitiery rzep nie będzie trzymał tak dobrze, jak na początku, możemy dokupić sam rzep do siatek, bez konieczności wymieniania moskitier.

Po ich zdjęciu moskitiery zamacza się w wodzie: w wannie, pod prysznicem lub spłukuje na ogrodzie pod szlauchem – nie można jednak użyć zbyt dużego ciśnienia. Następnie nakłada się na nie zwykłe mydło. Najwygodniejsze jest to w płynie. Możemy też użyć środka do czyszczenia okien w spray’u. Delikatną gąbką rozprowadzamy pianę po siatce – bez mocnych ruchów, by jej nie rozerwać – usuwając zabrudzenia. Ostatni etap to spłukanie środka i pozostawienie moskitier do wyschnięcia bądź osuszenie miękką szmatką.

Czy trzeba ściągać moskitierę na zimę?

mocowanie moskitieryWraz z nadejściem jesieni coraz rzadziej otwieramy okna na oścież, a na zewnątrz jest też mniej owadów. Sprawia to, że z każdym dniem moskitiery tracą funkcjonalność. W końcu nastaje zima, a my zastanawiamy się, czy musimy dokonać demontażu.

Bezinwazyjne moskitiery ramkowe na haki są wytrzymałe i odporne na mróz. Jeśli wyjedziemy z domu i zapomnimy o ich ściągnięciu, a w międzyczasie spadnie śnieg, nic im się nie stanie. Jeżeli jednak jesteśmy w domu i mamy możliwość zdemontowania moskitier na czas zimowy, powinniśmy to zrobić. Kiedy wilgoć lub krople deszczu osadzą się na delikatnej siatce i zamarzną w wyniku ujemnej temperatury, mogą doprowadzić do zniszczenia. Niekoniecznie rozerwania, na pewno jednak utraty elastyczności i sprężystości, co sprawi, że będzie gorzej naciągnięta i z czasem może parcieć i pękać.

MOSKITIERA NA OKNO TESA 1,2 X 2,4 M BIAŁAZ kolei trwałe moskitiery rolowane są montowane na stałe i nie ma możliwości ściągnięcia ich na zimę. To ważne, by zwinąć je do kasety, zanim spadnie pierwszy śnieg. Jeżeli zapomnimy tego zrobić, poczekajmy na ocieplenie i wyschnięcie moskitier. Nie należy bowiem zwijać mokrej ani oblodzonej siatki – doprowadziłoby to do jej uszkodzenia.

Klasyczne moskitiery, takie jak model okienny marki Tesa, ściągnięte na zimę i odpowiednio przechowywane zachowają ładny wygląd dłużej i nie stracą właściwości. Będziemy z nich korzystać przez wiele sezonów, nie narażając się na dodatkowe wydatki.

Data publikacji 18-05-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Komary – dlaczego należy się przed nimi chronić?

Komary – dlaczego należy się przed nimi chronić?
Ugryzienie komara kojarzy się przede wszystkim z dyskomfortem związanym z zaczerwienioną i swędzącą skórą. Jednak coraz więcej osób cier...
Czytaj więcej

Drzwi aluminiowe jako alternatywa dla moskitiery – zalety i montaż

Drzwi aluminiowe jako alternatywa dla moskitiery – zalety i montaż
Moskitiera to funkcjonalny element, który przyda nam się szczególnie w sezonie letnim. Spotyka się ich wiele rodzajów, ale najbardziej popularne są si...
Czytaj więcej

Montaż samoprzylepnej moskitiery drzwiowej – krok po kroku

Montaż samoprzylepnej moskitiery drzwiowej – krok po kroku
Moskitiera to doskonałe zabezpieczenie przed owadami. Dzięki niej muchy, komary czy osy nie dostają się do wnętrza naszego domu. Skuteczną ochronę moż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czy ściągać moskitiery na jesień i zimę?