Produkty

Tapicerki do wyciszania drzwi – co warto o nich wiedzieć?

Tapicerki do wyciszania drzwi – co warto o nich wiedzieć?

Kiedy w mieszkaniu zaczyna się robić chłodno lub zbyt głośno, może być to związane z drzwiami zewnętrznymi. Skrzydła bez zabezpieczenia chociażby w postaci obicia sprzyjają przenikaniu dźwięków z zewnątrz oraz doprowadzają do szybszej utraty ciepła z mieszkania. Sprawdźmy, jak temu zapobiegać.

Skórna tapicerka do drzwiCzym charakteryzuje się tapicerka drzwiowa?

Wśród rozmaitych sposobów na wyciszanie i ocieplanie drzwi niesłabnącą popularnością cieszy się stosowanie tapicerki drzwiowej. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane, bo nie tyko skuteczne, ale również estetyczne – można odświeżyć nią stare drzwi zamiast kupować nowe – i atrakcyjne cenowo.

Tapicerka drzwiowa to najczęściej elastyczna pianka poliuretanowa obita skajem lub skórą. Z uwagi na owo obicie dostępna jest w wielu kolorach i deseniach, dlatego bez trudu dopasujemy ją do koloru drzwi czy korytarza. Występuje także w różnych rozmiarach.

Koszt montażu tapicerki na drzwiach wejściowych może się zamknąć w 100 zł, jeśli pracę zdecydujemy się wykonywać sami – dzięki temu poradnikowi dowiemy się, jak to zrobić. Dopilnujmy tylko, by w zestawie z produktem pojawiły się odpowiednie akcesoria. Z kolei tapicerka wykonywana na zamówienie wymaga większego nakładu finansowego – 100 zł to dolna granica za m2.

Zalety pianki poliuretanowej

Wypełnienie tapicerki drzwiowej, a więc pianka poliuretanowa, to materiał wykorzystywany do wielu prac w domu, przede wszystkim budowalnych. Spieniony poliuretan występuje także pod postacią płyt oraz otulin. Korzysta się z nich podczas wykonywania i uszczelniania izolacji cieplnej oraz innych instalacji, a także izolacji ścian zewnętrznych, podłóg, dachów, balkonów i tarasów.

Jasne tapicerska ze złotymi elementami ozdobnymi do drzwi Wszystko to dzięki specjalnym właściwościom wyrobów z łatwej w obróbce i montażu pianki poliuretanowej. Charakteryzują ją:

- odporność na działanie pleśni i grzybów,
- stałość parametrów mechanicznych bez względu na wiek pianki,
- możliwość stosowania w temperaturach bardzo niskich (np. -60°C), ale również bardzo wysokich (np. 100°C),
- nieatrakcyjność dla gryzoni i owadów – nie lęgną się w niej,
- termoizolacyjność w przedziale temperatur: od -60°C do 95°C,
- dźwiękoszczelność dla hałasów takich jak stukanie, stąpanie, rozmowy,
- nieszkodliwość dla zdrowia,
- niewrażliwość na opary chemiczne.

Uwaga!

Polietylen może mieć jeden z trzech stopni palności: łatwo zapalny (B3), średnio palny (B2) oraz trudno zapalny (B1). Stopnie zostały przypisane zgodnie z normą DIN 4102. Warto też wiedzieć, że w trakcie pożaru pianka wytwarza substancje szkodliwe dla zdrowia: tlenek, dwutlenek węgla oraz tlenek azotu.

Dzięki obiciu drzwi zewnętrznych tapicerką z pianką poliuretanową nie tylko zyskamy większą prywatność i komfort mieszkania w cichszym i cieplejszym domu, ale także oszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie – to rozwiązanie korzystne na wielu płaszczyznach.

Tapicerka do drzwi CastoramaIzolacja akustyczna zamiast tapicerki

Alternatywą dla tapicerki drzwiowej jest mniej rzucająca się w oczy izolacja akustyczna. To specjalna mata, która odznacza się grubością min. 1 cm. Wymaga wcześniejszego wyszlifowania drzwi, jeśli ich powierzchnia nie była jednolita. Z kolei szpary wypełnia się szpachlą.

Matę stosuje się w połączeniu z kątownikami – wykonanymi z aluminium lub drewna. Zabezpieczają ją przed odklejeniem w wyniku codziennego użytkowania. Pamiętajmy też, że do pełnej izolacji akustycznej i termicznej drzwi konieczne jest zadbanie o nowe i sprawne uszczelki. Pomocny może się okazać także próg – zapobiega przenoszeniu się hałasów i zimnego powietrza przez dolną szczelinę w skrzydle.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać montaż tapicerki drzwiowej?

Jak wykonać montaż tapicerki drzwiowej?
Zastosowanie tapicerki drzwiowej daje wiele zalet. Będzie ona nie tylko warstwą wykończeniową drzwi, która ma poprawić ich atrakcyjność wizualną, ale ...
Czytaj więcej

Jak czyścić meble tapicerowane?

Jak czyścić meble tapicerowane?
Jeśli posiadamy tapicerowane meble, aby zachować ich świeży i ładny wygląd, warto regularnie je konserwować, czyścić i odświeżać. Jednak dobór metod c...
Czytaj więcej

Akcesoria niezbędne do tapicerowania

Akcesoria niezbędne do tapicerowania
Prace związane z tapicerowaniem powierzamy zwykle wyspecjalizowanym w tej dziedzinie osobom. Nie zawsze jest to jednak konieczne – przy użyciu o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Tapicerki do wyciszania drzwi – co warto o nich wiedzieć?