Tapicerki do wyciszania drzwi – co warto o nich wiedzieć?

Kiedy w mieszkaniu zaczyna się robić chłodno lub zbyt głośno, może być to związane z drzwiami zewnętrznymi. Skrzydła bez zabezpieczenia chociażby w postaci obicia sprzyjają przenikaniu dźwięków z zewnątrz oraz doprowadzają do szybszej utraty ciepła z mieszkania. Sprawdźmy, jak temu zapobiegać.

Czym charakteryzuje się tapicerka drzwiowa?

Wśród rozmaitych sposobów na wyciszanie i ocieplanie drzwi niesłabnącą popularnością cieszy się stosowanie tapicerki drzwiowej. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane, bo nie tyko skuteczne, ale również estetyczne – można odświeżyć nią stare drzwi zamiast kupować nowe – i atrakcyjne cenowo.

Tapicerka drzwiowa to najczęściej elastyczna pianka poliuretanowa obita skajem lub skórą. Z uwagi na owo obicie dostępna jest w wielu kolorach i deseniach, dlatego bez trudu dopasujemy ją do koloru drzwi czy korytarza. Występuje także w różnych rozmiarach.

Koszt montażu tapicerki na drzwiach wejściowych może się zamknąć w 100 zł, jeśli pracę zdecydujemy się wykonywać sami – dzięki temu poradnikowi dowiemy się, jak to zrobić. Dopilnujmy tylko, by w zestawie z produktem pojawiły się odpowiednie akcesoria. Z kolei tapicerka wykonywana na zamówienie wymaga większego nakładu finansowego – 100 zł to dolna granica za m2.

Przeczytaj także: Co zamiast drzwiczek do szafki? Rolety meblowe!

Tapicerki do wyciszania drzwi – co warto o nich wiedzieć?

Zalety pianki poliuretanowej

Wypełnienie tapicerki drzwiowej, a więc pianka poliuretanowa, to materiał wykorzystywany do wielu prac w domu, przede wszystkim budowalnych. Spieniony poliuretan występuje także pod postacią płyt oraz otulin. Korzysta się z nich podczas wykonywania i uszczelniania izolacji cieplnej oraz innych instalacji, a także izolacji ścian zewnętrznych, podłóg, dachów, balkonów i tarasów.

Wszystko to dzięki specjalnym właściwościom wyrobów z łatwej w obróbce i montażu pianki poliuretanowej. Charakteryzują ją:

- odporność na działanie pleśni i grzybów,
- stałość parametrów mechanicznych bez względu na wiek pianki,
- możliwość stosowania w temperaturach bardzo niskich (np. -60°C), ale również bardzo wysokich (np. 100°C),
- nieatrakcyjność dla gryzoni i owadów – nie lęgną się w niej,
- termoizolacyjność w przedziale temperatur: od -60°C do 95°C,
- dźwiękoszczelność dla hałasów takich jak stukanie, stąpanie, rozmowy,
- nieszkodliwość dla zdrowia,
- niewrażliwość na opary chemiczne.

Uwaga!

Polietylen może mieć jeden z trzech stopni palności: łatwo zapalny (B3), średnio palny (B2) oraz trudno zapalny (B1). Stopnie zostały przypisane zgodnie z normą DIN 4102. Warto też wiedzieć, że w trakcie pożaru pianka wytwarza substancje szkodliwe dla zdrowia: tlenek, dwutlenek węgla oraz tlenek azotu.

Dzięki obiciu drzwi zewnętrznych tapicerką z pianką poliuretanową nie tylko zyskamy większą prywatność i komfort mieszkania w cichszym i cieplejszym domu, ale także oszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie – to rozwiązanie korzystne na wielu płaszczyznach.

Zobacz także: Akcesoria do drzwi – jak je prawidłowo mocować?

Tapicerki do wyciszania drzwi – co warto o nich wiedzieć?

Izolacja akustyczna zamiast tapicerki

Alternatywą dla tapicerki drzwiowej jest mniej rzucająca się w oczy izolacja akustyczna. To specjalna mata, która odznacza się grubością min. 1 cm. Wymaga wcześniejszego wyszlifowania drzwi, jeśli ich powierzchnia nie była jednolita. Z kolei szpary wypełnia się szpachlą.

Matę stosuje się w połączeniu z kątownikami – wykonanymi z aluminium lub drewna. Zabezpieczają ją przed odklejeniem w wyniku codziennego użytkowania. Pamiętajmy też, że do pełnej izolacji akustycznej i termicznej drzwi konieczne jest zadbanie o nowe i sprawne uszczelki. Pomocny może się okazać także próg – zapobiega przenoszeniu się hałasów i zimnego powietrza przez dolną szczelinę w skrzydle.