Nowoczesne drzwi szklane – wady i zalety

Drzwi szklane do tej pory kojarzone były jedynie z biurami wielkich korporacji, jednak coraz częściej pojawiają się także w naszych mieszkaniach. Są rozwiązaniem niezwykle ciekawym i nowoczesnym, dlatego zyskują coraz większe grono zwolenników. Warto przyjrzeć się bliżej szklanym drzwiom i zastanowić nad ich zakupem.

Szklane drzwi wewnętrzne często wykorzystywane są we współczesnym wnętrzarstwie. Drzwi wykonane mogą być z czystego szkła, szkła dźwiękoszczelnego, szkła z fakturą, które przepuszcza światło, ale zniekształca obraz, szkła zamglonego lub kolorowego. To nie tylko funkcjonalny sposób na wydzielenie przestrzeni, ale i oryginalna ozdoba. Zobacz, jakie są wady i zalety stosowania drzwi szklanych w domu.

Drzwi szklane we wnętrzarstwie − nowoczesne rozwiązane dla Twojego domu!

Często okazuje się, że wybór drzwi jest jedną z trudniejszych decyzji, przed jaką musisz stanąć na etapie budowy czy remontu mieszkania. Z jednej strony są to elementy funkcjonalne, jednak nieodpowiednio dobrane do wnętrza będą zaburzały całość aranżacji. Pewne jest, że szklane drzwi nie będą pasowały do każdego mieszkania − są raczej domeną nowoczesnych rozwiązań. 

Choć drzwi szklane od bardzo dawna pojawiają się w industrialnej, chłodnej, nowoczesnej zabudowie biurowej, element ten coraz częściej wprowadza się do mieszkalnictwa. Stylowe przeszklenia nadają pomieszczeniu charakteru i lekkości. Gdzie będą pasować przede wszystkim? Szklane drzwi często znajdują zastosowanie w mieszkaniach loftowych, gdzie stawia się na otwartą przestrzeń. W zależności od tego, czy chcesz stworzyć więcej lub mniej intymności, możesz zastosować szkło z fakturą lub bielone, aby odgrodzić np. sypialnię lub łazienkę. Szkło pięknie wyglądać będzie również we wnętrzach w stylu nowojorskim, urbanistycznym, modernistycznym i nowoczesnym. Drzwi przesuwne szklane ciekawie mogą połączyć jadalnie z kuchnią i odseparować funkcjonalną przestrzeń roboczą od tej, gdzie chcesz wyprawić uroczystą kolację. 

Zwróć także uwagę, czy takie rozwiązanie będzie funkcjonalne dla Twojego wnętrza. Szklane drzwi mogą podzielić skromną przestrzeń i dać poczucie wydzielenia stref, bez kradzieży światła słonecznego. Drzwi szklane loftowe możesz zastosować także w niewielkich pomieszczeniach, gdzie chcesz oddzielić salon od jadalni lub wydzielić przestrzeń do wypoczynku. Przeszklenia wykorzystać można także w łazience. Mleczne szyby osłonić mogą toaletę od reszty łazienki lub być zamontowane nad wanną, aby ochronić pomieszczenie przed wilgocią. W niewielkich łazienkach szklane drzwi mogą wydzielać strefę prysznicową, nawet jeżeli nie posiadasz brodzika, a jedynie odpływ.

Przeczytaj także: Kupujemy drzwi zewnętrzne

Nowoczesne drzwi szklane – wady i zalety

Osoby z małymi dziećmi często obawiają się przeszklonych drzwi, ze względów bezpieczeństwa. Nie musisz się jednak o to martwić. Technika hartowania szkła używanego w drzwiach sprawia, że są one odporne na tłuczenie, a w razie uszkodzenia szyba rozpada się na wiele małych cząstek o zaokrąglonym kształcie, co minimalizuje ryzyko skaleczenia.

Warto też zwrócić uwagę, że drzwi mogą stanowić element dekoracyjny, ze względu na fakturę szkła, z jakiego są wykonane. Możesz zdecydować się na szkło klasyczne lub też różnego rodzaju jego modyfikacje: białe, kolorowe czy piaskowane. Mleczne szkła to rozwiązanie, które pozwoli Ci na przepuszczenie światła, jednak zachowanie odrobiny prywatności i oddzielenia pomieszczenia. Modnym efektem szklanych drzwi jest tzw. crash glass, czyli efekt kruszonego lodu − widać przez nie kolory i sylwetkę, jednak bardzo zamazaną i niedokładną. W końcu szyby w drzwiach mogą posiadać też rozmaite ramy. Czarne metalowe brzegi drzwi lub kratowanie pasuje do nowoczesnych, industrialnych pomieszczeń. Szkło z drewnem, zwłaszcza elegancko zdobione, sprawdzi się w klasycznych wnętrzach, a czyste szyby to wyraz futurystycznego modernizmu.

Szklane drzwi coraz częściej zastępują także tradycyjne okna. Duże połacie wpuszczają światło do pomieszczenia, a z widoku za oknem czynią element dekoracji wnętrza. Duże drzwi przesuwne szklane stosować można przy tarasach lub ogrodach. W lecie otwierając połacie łączysz cześć ogrodową z salonem lub sypialnią.

Nie podejmuj decyzji pochopnie i wyłącznie pod wpływem estetyki. Drzwi wykonane ze szkła mają szereg zalet, ale nie są rozwiązaniem wolnym od minusów. 

Drzwi szklane − zalety widoczne gołym okiem

Wymieniając plusy szklanych drzwi trzeba zacząć od ich zalet estetycznych – chyba żadne inne nie są tak ciekawym urozmaiceniem wnętrza. Może się wydawać, iż drzwi wykonane ze szkła najlepiej prezentują się na dużych przestrzeniach, które dominują w nowoczesnym budownictwie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby montować je również na mniejszych powierzchniach. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż dzięki nim pomieszczenia wydają się zdecydowanie przestronniejsze. 

Ponadto są świetnym sposobem na doświetlenie ciemnych pokoi, szczególnie tych, w których okna wychodzą na północ. Szklane drzwi wewnętrzne pozwalają na wpuszczenie światła. Jeżeli przy wejściu do domu brakuje okien, szklane drzwi do wiatrołapu pomogą przedostać się tam promieniom słonecznym. To samo dotyczy garderoby czy łazienki. 

Niektórych może zaskoczyć fakt, iż szklane drzwi sprawdzają się także w łazienkach. W takich przypadkach najczęściej sięgamy jednak po modele wykonane ze szkła matowego. Drzwi szklane cechują się wysoką odpornością na działanie wilgoci – w przeciwieństwie do drzwi drewnianych nie grozi im wypaczenie pod wpływem dużej wilgotności powietrza.

Szkło bardzo łatwo się czyści − wystarczy tylko odrobina płynu i ręcznik papierowy. Dodatkowo lustrzana powierzchnia wprowadza element krystalicznej czystości do pomieszczenia. 

Jeżeli chcesz uzyskać odrobinę prywatności, na drzwiach lub tuż nad nimi zainstalować możesz karnisz z zasłonką, lub firanką. Dzięki temu stworzyć intymny charakter pomieszczenia. To dobra metoda na oddzielenie w loftowej przestrzeni sypialni od salonu. Kiedy chcesz połączyć pomieszczenia odsuwasz materiał na bok, tworząc estetyczną dekorację. A kiedy czas na intymność − zasuwasz kotarę. 

Zobacz też: Co warto wiedzieć o drzwiach przesuwnych?

Nowoczesne drzwi szklane – wady i zalety

Szklane drzwi wewnętrzne − wady, których nie da się przeoczyć

Wykonanym ze szkła drzwiom nie można odmówić szeregu zalet, jednak nie są rozwiązaniem doskonałym. Ich przeciwnicy jako podstawową wadę wymieniają bardzo niski poziom prywatności. Jednak to tylko od nas zależy, w jakim miejscu zamontujemy szklane drzwi i na ile będzie to szkło przezroczyste. Decydując się na takie rozwiązanie należy liczyć się również z tym, iż mają one niską izolację termiczną i akustyczną. Dla wielu osób wadą będzie zapewne ich wysoka cena.

Drzwi szklane − czy są dla Ciebie?

Drzwi wykonane ze szkła mają bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim mogą stanowić swojego rodzaju ścianę działową, która przepuszcza promienie słoneczne. Nie zmniejszając przestrzeni, wydziela konkretne strefy w przestrzeni domowej. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Szklane drzwi w domach możesz zastosować, jeżeli posiadasz ogród lub taras. Mogą one także oddzielać część jadalną od kuchni lub kuchnię od salonu. Jeżeli w nowoczesny sposób łączysz łazienkę z sypialnią, szklane drzwi matowe także zdadzą swój egzamin.